Yurt dışında çıkmak isteyen insanların, en fazla zaman alan işlemleri, kuşkusuz; pasaport ve vize işlemleri olmuştur. Bu işlemlerle uğraşmadan, kolaylıkla biletini alıp tatilini yapmak isteyenlerin ise; pasaport almadan yalnızca kimlikle giriş yapabilecekleri bazı ülkeler vardır. Bu ülkeler; Kıbrıs (KKTC), Ukrayna, Gürcistan ve de bu ülkeler arasına sonradan dahilen edilen Moldova’dır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Kuz ey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bütün vatandaşların pasaport ve vize olmadan da girip gezebileceği ülkelerden bir tanesidir. Eğer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yalnızca kimliğinizi kullanarak giriş yapmak istiyorsanız; yalnızca 30 gün konaklama hakkınız olacaktır.Eğer burada daha uzun süre konaklama yapmak istiyorsanız mutlaka pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Pasaport kullanarak ülkede bulunabileceğiniz süre ise; 90 gündür.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’ye 1,5-2 saatlik bir uçuş mesadesindedir. Gelişmiş turizm sektörü sayesinde tatilcilerin birinci durakların biri olan KKTC, yüksek eğitim kalitesiyle de adından bahsettirmeyi başarmıştır. Birçok öğrenci çeken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde; Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Karpaz gibi oldukça sık ziyaret edilen ve sevilen şehirler yer almaktadır. Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı’na; Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Diyarbakır, Hatay, Adana, Gaziantep, Bursa, Trabzon, Van gibi birçok şehirden farklı havalimanlarının direk uçuş seferleri bulunmaktadır. Aynı zamanda diğer illerden de, Kıbrıs’a aktarmalı olarak gidebilmeniz mümkün olacaktır. Biletlerinizi; Turna.com üzerinden de satın alabilirsiniz. Kıbrıs’ın güneyini gezmek isteyenlerin ise; bu bölgenin vizeye tabi tutulduğunu unutmaması gerekmektedir. Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği’ne bağlıdır. Bu yüzden de ülkeye vize almadan girmeniz mümkün olmayacaktır. Güney Kıbrıs için vize, Güney Kıbrıs Rym Yönetimi’nin Atina Büyükelçiliği’nden alınması gerekmektedir.

İzleyin: Pasaportsuz/Vizesiz Gidilen Ülkeler

Gürcistan

Pasaport ve vize işlemleri gerekmeksizin kimliğinizle giriş yapabileceğiniz ülkelerden bir tanesi de; Gürscistan’dır. Eskiden Gürcistan’da yalnızca 90 gün pasaportsuz kalabiliyordunuz. Ancak şimdilerde, 1 yıldan fazla, pasaportsuz ve vizesiz bir şekilde ülkede kalabilirsiniz. Ancak bu ülkede 1 yıldan fazla kalmayı planlıyorsanız; vize ve Gürcistan’da ikamet teskeresi almanız gerekmektedir. Buna ek olarak 2019 yılından itibaren, Gürcistan’a giriş yapabilmeniz için; eski kimlik kartlarınızı değil, yeni aldığınız çipli kimlik kartlarınızı yanınızda taşımanız gerekmektedir.

Gürcistan

Gürcistan

Lezzetli yemekleri, doğa üstü güzellikleri, oldukça ekonomik tatil yerleri ile herkesin ilgisini çekmeyi başaran Gürcistan’da, Batum ve Tiflis sıklıkla ziyaret edilen, en güzel kentlerden bir tanesidir.Gürcistan’a oldukça uygun fiyatlı uçak biletlerinizi alarak rahatlıkla gidebilirsiniz.

Ukrayna

Pasaport ve vizeye gerek duyulmadan ziyaret edebileceğiniz ülkelerden bir diğeri ise; Ukrayna’dır. Ukrayna’ya pasaport gerekliliği kalktığından beri; Ukrayna’ya Türkiye’den ziyaretçi akımı gelmeye başlamıştır. Ukrayna’ya kimlikle yapılan seyahatlerde, 180 gün içerisinde; 90 gün kalış hakkı gibi bir süre tanınmaktadır. Ukrayna’yı ziyaret edebilmek için ise; eski kimliklerinizle değil, yeni verilen çipli kimliklerle ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye girmeniz mümkün olmayacaktır.

Ukrayna

Ukrayna

Ukrayna’nın gezebileceğiniz en güzel yerleri ise; Odessa, Kiev, Kherson, Kharkiv, Zaporijia, Dnipro kentleri olmuştur. Bu kentlerin hepsine, Ankara ve İstanbul’dan farklı firmaların uçak seferleri bulunmaktadır. Siz de Ukrayna’ya hemen bilet alarak, ziyaret edebilirsiniz.

Moldova

2019 yılında, Moldova’da pasaportsuz giriş yapılabilecek ülkelerin arasına eklenmiştir. Türk vatandaşları Moldova’da pasaportsuz ve vizesiz bir şekilde; 180 gün içerisinde 90 güne kadar rahatlıkla da kalabilmektedirler. Turistik açıdan oldukça sevilen ve sakin olan Moldova, birçok tatil severin de tercihi olmayı da başarmıştır. Siz Moldova’ya gitmek istiyorsanız; ucuza uçak biletlerinizi alarak tatil keyfinizin tadını da doya doya çıkarabilirsiniz.

Moldova

Moldova

Azerbaycan

3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan  bildiriyle Türkiye ile olan vize uygulaması kaldırılan Azerbaycan’a vize almadan, pasaport göstermeden sadece yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik belgenizle seyahat edebilirsiniz. Bu vize muafiyetine bağlı olarak iki ülke vatandaşları 90 günü aşmamak kaydıyla pasaportsuz giriş-çıkış yapabilirler. 90 günü aşan durumlarda ise ikamet izni başvurusu zorunludur.