Pilates yalnızca beden değil zihin sağlığına da büyük katkı sağlayan bir fitness modelidir. Pilatesin zemininde zihin ile bedenin bir arada geliştirilerek bedeni tamamıyla dengede tutmak bulunmaktadır.

Pilates ve Sağlık

Pilates bedeni tamamen ele alarak yapılan bir etkinliktir. Beden düzenli yapılan pilates ile eşit olarak gelişir. Hangi yaşta olursanız olun pilatese başlayıp düzenli olarak yaptığınızda hareketlerinizin rahatlayarak hayatınızda olumlu yönde bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz. Anne adayları ise pilates yaparak düzenli nefes alma kontörlü kazanırlar.

Yine doğumdan sonra sakinleşmek ve rahatlamak amacıyla en çok tavsiye edilen ve yapılan egzersizler pilates egzersizleridir. Pilates çocuk sağlığında da önemli konumdadır. Çocukların büyük ve küçük kaslarını hareket ettirerek güçlendirmelerini sağlar.

Pilatesin Faydaları

Pilates fıtık, disk kaymaları, siyatik, spondiloliz gibi hastalıklara büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Eklem bölgelerini çalıştırarak kan akışınızı hızlandırır. Bu sayede nefesinizi düzenleyebilir ve vücudunuzu daha esnek bir hale getirebilirsiniz. Doğum öncesi ve doğum sonrasında annelerin sakin kalmalarını ve vücutlarını düzgün bir şekilde hareket ettirmelerini sağlar. Zihin ve beden eşitliği sağlayarak bedenin tamamının sağlıklı olmasını sağlar. Çocukların bedenlerinin güçlenmesini sağlar.

Pilates Hareketleri

Pilates için başlangıçta 500 hareket bulunmuştu.

Çapraz Mekik ​​​​

Sırt üstü uzanmış bir şekilde bacaklarınızı dizlerinizde bükün. Elleriniz ensenizde olduğu halde sağ dizinini sol kolunuza ve sol bacağınızı sağ kolunuza doğru havaya kaldırın. Bu işlemler sırasında karın kaslarınızı sıkarak çalıştırın.

Omuz Press

Elinize biz esnek band alın ve elleriniz omuzlarınız genişliğinde 90 derece kulak hizasına kaldırın. Ardından ellerinizi havaya kaldırın. Başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Superman

​​​​​​Yüzüstü yere yatın. Bacaklarınız ve kollarınız kapalı konumda olsun. Nefes alarak kafanızı ve bacaklarınızı aynı anda havaya kaldırın. Başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu ve bunun gibi çeşitli hareketler ile pilates yaparak zihninizi ve vücudunuzu her zamankinden daha esnek ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Evde Pilates

Bugüne kadar hiç pilates yapmamış olabilirsiniz. Ama bu başlamanız için engel değil. Bugün şu an bile başlayarak hayatınızda yeni bir sayfa açabilir kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Başlamanız için bir spor salonuna yazılmanız da gerekmez. Evinizde günde bir saatinizi ayırarak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Çeşitli sitelerden öğreneceğiniz birçok hareketi kendiniz evinizde yapabilirsiniz. Yukarıda anlatılan hareketler en basit hareketlerdir. Bu hareketler ile başlayabilir zamanla daha zorlaştırarak kendinizi geliştirebilirsiniz.