Çiçek türleri arasında oldukça ilgi çekici bir güzelliğe sahip olan nilüfer çiçeği, edebiyata da konu olmuş bir çiçektir. Farklı yapısı ve renkleri ile dikkat çeken nilüfer, adından çok fazla ettiren bir bitkidir. Kusursuz çiçekler arasında yer alan bu çiçek, kültürel açıdan da önemlidir.

Bazı kültürlerde özel anlamlar yüklenen nilüfer çiçeği, hem mutfakta hem de tıpta kullanılmaktadır. Özellikle de Asya ülkelerinde çok fazla öneme sahip olan nilüfer çiçeği, görüntüsüyle bulunduğu her ortamı güzelleştirir. Bundan dolayı birçok alanda kullanılan çiçek türü olarak karşınıza çıkmaktadır.

Nilüfer Çiçeğinin Özellikleri

Nilüfer Çiçeğinin Özellikleri

Başta güzelliği olmak üzere daha birçok özelliği üzerinde taşıyan nilüfer çiçeği, doğanın en güzel manzaralarındandır.

Nilüfer çiçeğinin özellikleri şunlardır:

  • Beyaz, kırmızı, mor, mavi ve pembe renklerdedirler.
  • Birçok alanda kullanılırlar.
  • Demir ve potasyum bakımından zengin bitkilerdir.
  • Asya ve Hint mutfaklarında yemek olarak kullanılırlar.
  • B ve C vitaminleri yönünden zengindir.
  • Sağlık için kullanılırlar.

Özel bir çiçek olan nilüfer, koruma altında olan bitkilerdendir. Bu nedenle toplanması bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Özel bir çiçek olarak bilinen nilüfer, benzersiz renklere sahiptir. Ayrıca diğer çiçeklere göre daha farklı bir yapısı bulunur. Bundan dolayı nilüfer çiçeği, diğer çiçek türlerinden farklı olarak kabul edilir. Hatta nilüfer çiçekleri birçok alanda görsel olarak kullanılmaktadır.

İzleyin: Su Bitkisi Nilüfer (Lotus) Cicegi Dikimi

Nilüfer Çiçeği Bakımı

Nilüfer çiçeği, belli yerlerde yetişen bir türdür. Yani evde bakabileceğiniz bir çiçek değildir. Nilüfer çiçeği, sadece doğada yaşar. Kapalı alanlar, nilüfer çiçekleri için uygun değildir. Ancak yine de denemek isterseniz, nilüfer çiçeğinin nasıl bir saksıda bulunması gerektiğini iyi bilmelisiniz. Öncelikle nilüfer çiçeğini ekeceğiniz saksının çok derin olması gerekir. Küçük saksılar, nilüfer çiçekleri için uygun değildir.

Toprağı ise humuslu olmak zorundadır. Çiçeğin filiz kısımlarının su altında olması gerekir. Çünkü nilüferler su üzerinde yaşayan bitkilerdir. Bu nedenle suyunu iyi ayarlamanız gerekir. Nilüfer çiçeğini ilk nereye koyarsanız, her zaman orada kalmalıdır. Bu çiçek türü yerinin değiştirilmesini kesinlikle sevmez.

Seyredin: Nilüfer Çiçeği, Lotus, Nympea Alba, Nympea Aurora

Nilüfer Çiçeği Ne Anlama Gelir?

Gizemli bir çiçek olarak nitelendirilen nilüfer çiçeği, sanat ve kültür alanlarında çok fazla kullanılır. Kült semboller arasında yer alan nilüfer, farklı şekle sahip olmasından dolayı çok yoğun ilgi görmektedir. Nilüfer yapraklarının bir araya getirilmesi sonucunda daire oluşur. Bu daire ise tasavvufta belli bir anlam kazanır.

Dairenin anlamı yaradılışı simgelemesidir. İç huzuru ve ruhsal bir arınmayı simgeleyen nilüfer çiçeği, aynı zamanda manevi kurtuluşunda simgesi haline gelmiştir. Çin ve Hindistan ülkelerinde ise Nirvana ve yeniden doğuş gibi kavramları simgelemektedir. 12 yapraklı olmasından dolayı da bu yaprakların her birinin ay olduğu kabul edilmiştir. Kısacası nilüfer çiçeğine yüklenen anlamlar, çok çeşitlidir.

İLGİLİ MAKALE  Orkide, antoryum ve 'kaktüs bakımı' hakkında bilmeniz gerekenler. Nasıl çiçek açtırılır ve kaktüs kanseri önler mi?

Nilüfer Çiçeğinin Mitolojik Hikayesi Nedir?

Nilüfer çiçeğinin çok çeşitli mitolojik hikayeleri bulunmaktadır. Bu hikayelerden biri Hindu inancının bünyesinde bulunmaktadır. Hindu inancında tanrıların bu çiçekten geldikleri düşünülür. Hikayeye göre Siddhartha adı verilen Hint prensinin bir tanrı sureti ile dünyaya geldiği düşünülmektedir. Bu prens doğar doğmaz yürümeye başlamıştır. Daha sonra bastığı yerlerde nilüfer çiçekleri açmıştır.

Bundan dolayı Hindu inancında nilüfer kutsal bir çiçektir. Bunun yanında Yunan mitolojisinde de kendine yer bulan nilüfer çiçeği, burada da farklı bir hikayeye sahiptir. Ormana giden prenses, ormanda gezinirken kaybolur. Bu sırada başarısız olan insanların helak olması için tanrıların yaratmış olduğu bir bataklığa düşer. Bedeni bataklıkta kaybolan prensesin nilüfer çiçeği olarak yaşamaya devam ettiği düşünülür. Bu hikayelerin gerçekliği yoktur. Bunlar sadece mitolojik hikayelerdir.

Video: Nilüfer Çiçeği – Nedir Bakımı Nasıl Yapılır – Özellikleri Nelerdir?

Nilüfer Çiçeği Adet Sancılarının Azalmasını Sağlar

Nilüfer çiçeğinin kökleri ve yaprakları adet sancısı çekenlere şifadır. Ayrıca adet döneminde aşırı bir kan kaybı yaşıyorsanız, nilüfer çiçeği sayesinde bu kanı biraz olsun azaltabilirsiniz. Nilüfer çiçeğinin bu alandaki kullanımı genellikle Çin’de tercih edilmektedir.

Geleneksel bir yöntem olarak kabul edilen nilüfer çiçeği, adet sancısı çeken kadınların başvurdukları bir tedavidir. Oldukça rahatlatıcı bir etkiye neden olan nilüfer çiçeği, hormonlarınıza bir zarar vermez. Uzmanlar tarafından onaylanan bir yöntemdir. Şiddetli bir adet dönemi yaşıyorsanız, nilüfer çiçeğinin şifasından yararlanabilirsiniz. Oldukça etkili bir ağrı kesicidir.

Nilüfer Çiçeği Ne Anlama Gelir?

Cildin Nemlenmesini Sağlar

Nilüfer çiçeğinden faydalanabileceğiniz diğer alan, cilt bakımıdır. Dünyanın en ünlü kozmetik firmaları, ürünlerinin birçoğunda nilüferi kullanmaktadırlar. Çünkü nilüferler, cildiniz için mükemmel bir etki yaratmaktadırlar. Kuru bir cildiniz varsa nilüfer kullanarak bu kuruluktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bazı insanların cildi dökülmektedir. Bu gibi durumlarla baş edebilmek için nilüfer çiçeğini kullanabilirsiniz.

Bunun yanında yaşlanmanıza da engel olucu bir özelliğe sahiptir. Cildinizde bulunan lekelerin giderilmesini sağlar. Bu yönüyle tam bir kozmetik ürünü olan nilüfer çiçeği, cildinize rahatlıkla sürebileceğiniz bir bitkidir. Cildinize doğal ürünler sürmek isterseniz, nilüfer çiçeğini tereddüt etmeden cildinize sürebilirsiniz. Kozmetik ürün almaya karar verdiğinizde de içerisinde nilüfer çiçeği bulunduran ürünleri tercih etmelisiniz. Bu ürünlerden alacağınız olumlu sonuçlar daha fazla olur.

İLGİLİ MAKALE  Kılıç çiçeğinin faydaları nelerdir?

Saçlarınıza İyi Gelir

Cilde iyi gelen nilüfer çiçeğinin saça da iyi geldiği söylenmektedir. Hatta bu durum uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Saçlarınıza sürdüğünüz nilüfer çiçeği içerikli tüm ürünler, mükemmel bir sonuç yaratır. Hacimli bir saça sahip olmak için kullanabileceğiniz en iyi ürünlerden biri nilüfer çiçeğidir.

Bu nedenle nilüfer çiçeğini saçlarınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanında parlak saçlar için de yine bu çiçeği saçlarınızdan eksik etmeyebilirsiniz. Nilüfer çiçeğinin saça olan diğer bir faydası ise beyazlamayı önlemesidir. Saçlarınızın erkenden yaşlanmasını istemiyorsanız, nilüfer çiçeğinden yardım alabilirsiniz. Beyazlamayı önleyen bir özelliğe sahip olan bu çiçek, neredeyse her derde deva olacak niteliğe sahiptir.

Kilo Vermenizi Sağlar

Kilo, günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Bu sorunla baş edebilmek içinse denenmeyen yol kalmamıştır. Kilolarınızla başınız dertteyse nilüfer çiçeğini kullanarak zayıflamaya çalışabilirsiniz. Uzmanlar, nilüferin kilo vermeye olumlu etkisi olan bir çiçek olduğunu açıklamışlardır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Nilüfer çiçeği, tüketildiği zaman size tokluk hissini verecektir.

Bu his sayesinde az yemeye başlayacaksınız. Böylece kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin kullanabilecekleri doğal ürünlerdendir. Nilüfer çiçeği, sadece kilo vermenizi sağlamaz. Bunun yanında diğer sağlık problemlerinize de iyi gelebilir. Nilüfer çiçeğinin faydalı olduğu, uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu çiçek birçok sektörde kendine yer edinmiştir. Kullanım alanı oldukça geniştir.

Cinsel Performansın Artmasını Sağlar

Cinsel hayatında performans düşüklüğü yaşayan insanlar, nilüfer çiçeği sayesinde istedikleri performansı elde edebilirler. Özellikle de erkeklerin bu konudaki eksikliklerini tamamlayan nilüfer çiçeği, hem sizi hem de eşinizi mutlu eder. Nilüfer çiçeğinin cinsel hayata olan bu katkısı pek fazla bilinmese de çiçeğin böyle bir etki yarattığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Eğer cinsel hayatta büyük bir sıkıntı yaşıyorsanız, nilüfer çiçeğini kullanarak kendinizi güçlendirebilirsiniz. Halkımız genellikle cinsel alandaki sorunlarını kendileri çözmeye çalışır. Bu nedenle de doğal yöntemlere çok fazla başvururlar. Sizin de hayatınızda böyle sorunlar varsa nilüfer çiçeği kullanarak kaliteli bir cinsel hayata kavuşabilirsiniz.

Öksürük İçin Faydalıdır

Özellikle de grip gibi hastalıklardan dolayı çok fazla öksürüyorsanız, nilüfer kullanarak öksürükten kurtulabilirsiniz. Nilüfer çiçeğinin solunum yollarında meydana gelen hastalıklara iyi geldiği tespit edilmiştir. Nilüfer çiçeğini çay olarak tüketirseniz, öksürükten kurtulabilirsiniz.

Ayrıca nilüfer çiçeği tohumlarıyla balı ezerseniz de öksürüğü yok edebilirsiniz. Şifa denildiğinde akla gelen çiçeklerden biri olan nilüfer, saymakla bitmez faydaları ile meşhur olmuştur. Bu nedenle dünyanın her yerinde en değerli çiçekler grubunda yer almaktadır. Nilüfer çiçeğini özel yapan diğer sebep ise zor yetişen bir çiçek olmasıdır.

Vücut Direncinizin Artmasını Sağlar

Nilüfer çiçeğinin faydalarından biri de vücut direncini sağlamasıdır. Kendinizi güçsüz, halsiz ya da bitkin hissettiğiniz zaman nilüfer çiçeğini kullanarak dinçlik kazanabilirsiniz.