Dünyada ve ülkemizde ne çok tercihe edilen Netflix, son zamlar ile brilikte birçok kullanıcısını kaybetmeye başladı. Bunun yanında başka başka içerik platformlarının da Türkiye ayağının açılması ile Netflix’ten vazgeçmek için nedenler artıyor. Ancak tek durum, gelen zamlar değil. Platformun bazı politikaları da Netflix’ten vazgeçmek için enden olarak sayılabilir. Fakat yazıya geçmeden önce belirtmemiz gereken bir durum var. Bu durum, bu tür içeriklerin diğer platformlar için de yapılacağı ve bu yazının kesinlikle Netflix’i kötülemek amaçlı yazılmadığıdır. Bu detayı dikkate aldığımıza göre, Netflix’ten vazgeçmek için 5 farklı nedeni inceleyelim.

Netflix’ten vazgeçmek için 5 farklı neden

Artık gelişen dünyada hemen hemen her türlü platformun, karşı rakip bir firması var. Bu yüzden de rakip olan bu firmalar, daha çok para kazanabilmek amacı ile rekabeti kızıştırmaya başlıyor. Bununla birlikte önümüzdeki günlerde yayın hayatına başlayacak olan Disney Plus, Netflix ile rekabet edebilmek adına birçok farklı oyuncu ve yapım şirketleri ile anlaşmalar imzaladı. Ancak sadece bunlar değil, Netflix’ten vazgeçmek için 5 farklı neden sayabiliriz.

Sınırlı bölgesel içerik

Birçok kullanıcı tarafından yapılan araştırmalara göre, ülkemizdeki Netflix kullanıcıları ABD’de bulunan içeriklerin sadece yüzde 10’luk küçük bir kısmına erişebilmekte. Diğer kısımda ise birçok TV programı ve filmler bulunuyor. Ancak bu programları Türkiye’de bulunan Netflix kullanıcıları izleyemiyor.  Bu tür içeriklere erişememek ise ülkemizde bulunan Netflix kullanıcılarının tepkisini çekmiş durumda.

Yapılan lisans anlaşmaları

Netflix’in yapımını üstlendiği orijinal Netflix içeriklerini yerli veya yabancı demeden sürekli olarak takip etmekteyiz. Ancak platformun bünyesinde bulunan diğer dizi, film ve TV şovları yapılan lisans anlaşmaları nedeni platforma uzun zaman sonra geliyor. Hatta bu durumun en büyük örneğini The Walking Dead dizisini açıklayabiliriz. Dizinin 10. sezonu Blu TV’de bulunduğu sıra, Netflix’te bu dizinin 10. sezonu bulunmuyordu. yapılan lisans anlaşmaları gereği, bu dizinin 10. sezonu uzun bir süre sonra gelmişti. Aynı durum The 100 dizisi için de geçerliydi.

Abonelik ücretleri

Abonelik ücretlerin gelen zam nedeni ile hali hazırda birçok kullancısını kaybeden Netflix, bununla birlikte çok kötü bir fiyat performans skalası çiziyor. Çünkü Netflix’in en pahalı abonelik hizmetinde verilen hizmetler, haziran aylarında yayına girecek olan Disney Plus’ta çok daha ucuza verilmektedir. Hatta Netflix’in en ucuz abonelik ücreti bile Disney Plus’ın abonelik ücreti ile aynı. Fiyat performans duruma bakıldığında ise kesinlikle diğer platformalar, çok daha tercih edilesi duruyor.

İLGİLİ MAKALE  Netflix'te mutlaka izlenmesi gereken 10 dizi

Sahip olduğunuz bir şey yok

Netflix abonesi olmanız, sizin dijital bir içeriği sürekli olarak kullanabildiğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü Netflix’te bulunan bir dizi ya da film, belirli zamanlarda kaldırılabiliyor. Bu sebepten ötürü Netflix kullanıcıları, sevdiği içerikleri hızlı bir şekilde tüketmeli. Çünkü o içerik ansızın platformdan kaldırılabilir.

Veri tüketimi ve internet gereksinimleri

Hali hazırda çevrimiçi yayın platformu olan Netflix, internet olmadan kullanılamamaktadır. Bununla beraber, internet hızınız da oldukça önemli. Çünkü Netflix, internet hızınıza göre görüntü kalitesini otomatik bir şekilde ayarlıyor. Eğer Netflix’ten aldığınız abonelik hizmetinde 4K yayın bulunuyorsa, siz her an o yayını 4K izleyeceksiniz anlamına gelmiyor. Çünkü internet bağlantınız yavaşsa yayın kalitesi otomatik olarak 480p’ye düşürülmektedir. Bu yüzden de eğlenceli vakit geçirmek yerine, geçirdiğiniz vakti kabusa çevirebiliyorsunuz.