Kuruyemiş grubuna ait bir yiyecek olan ceviz başta şekli nedeni ile özdeşleştirildiği beyin olmak üzere, insan vücudunda birçok nokta için farklı faydalar sunar. Düzenli tüketimi ile sağlığınızı tekrar kazanmanızı çok daha kolay hale getiren ceviz içerdiği zengin mineral ve vitamin yapısının yanında sağlıklı yağ asitleri bulundurması ile de tanınan ve bu yağ asitleri sayesinde birden fazla sağlık sorununu gideren bir gıda.

Her gün 1 avuç ceviz yemek

Ceviz düzenli tüketimi ile insan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen bir yemiş. Sağlık açısından en yaygın bilinen faydası beyin için olan ceviz tepeden tırnağa yenilenme sağlayan ve içerdiği farklı mineral ve vitaminlerden oluşan zengin yapısı ile daha sağlıklı günlere kapı açan gıdalardan. Genellikle gün arası öğünlerde tüketilen ve bazen de akşam yemeklerinden sonra servis edilen kuruyemiş tabakları içerisinde yer alan cevizi düzenli olarak günde 1 avuç tüketmenizin belirli sebepleri ise şu şekilde sıralanıyor:

Kalp ve damar sağlığını koruyor

Ceviz alfa linolenik asit olarak da bilinen sağlıklı yağ asitlerinden olan omega-3 bakımından zengin bir gıdadır. Düzenli olarak omega-3 alımının ise kalbe giden damarları rahatlatma yolu ile kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı ve kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklara karşı koruma sağladığı biliniyor.

Sağlıklı kilo vermek isteyenleri dostu

Ceviz içerdiği protein özleri ve sağlıklı ya asitleri ile vücutta yağ yakımı hızını arttırır. Özellikle istenmeyen bölgelerde oluşan yağ birikmelerine karşı etkili olduğu bilinen ceviz, metabolizma hızlandırma etkisi ile de kilo verme hızını desteklediğinden her gün aç karnına 1 avuç ceviz yenilmesi hem daha tok hissetmenize hem de daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Beyinsel faaliyetleri güçlendiriyor

Ceviz içerdiği vitaminler ve omega-3 yağ asidi sayesinde sinir hücrelerine direkt olarak etki ediyor ve beyinsel faaliyetlerin, beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlıyor. Düzenli ceviz tüketen bireylerin ileride Demans ve Alzheimer gibi hafıza kaybına neden olan hastalıklara yakalanma riskinin büyük ölçüde düştüğü ise gözlemlenenler arasında. Ayrıca hafızayı güçlendiren ceviz ders çalışan bireylerin ya da yoğun çalışma sistemi olanların da kullanması gereken bir gıda.

İLGİLİ MAKALE  Sadece 1 bardak içeni 5 yıl gençleştiriyor

Sindirim sistemini düzenler ve sindirim kolaylığı sağlar

Cevizin sindirim sistemine bilinen en büyük katkısı kabızlık ile mücadele edenlerde laktasit etki yaparak kabızlık sorununa çözüm olduğu. Aynı zamanda midede şişkinlik ve gaz problemleri yaşayan bireylerde de düzenli ceviz kullanımı sonrasında bu şikayetlerin azaldığı ve yok olduğu görülmekte.

Cevizin faydaları

Ceviz, yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri, protein, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, selenyum ve B vitaminleri gibi önemli besinler içerir. Ayrıca, ceviz ayrıca kalp sağlığını koruyan, kolesterol seviyelerini düşüren ve böbrek sağlığını iyileştiren maddeler içerir. Ayrıca, ceviz ayrıca antioksidanlar içererek vücudun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur.

Uykusuzluk çekenlerin mutlaka kullanması gerekiyor

Ceviz içerisinde ciddi miktarlarda melatonin içeren bir besin maddesidir. Melatonin ise antioksidan özelliği güçlü bir hormon olması ile uykusuzluğa neden olan sorunların çözülmesinde rol oynar ve daha sağlıklı bir uyku düzeni kazanmanıza yardımcı olur. Günde aç karnına 1 avuç yenilen ceviz ile Insomnia yani uykusuzluk hastalığından kurtulmak bile mümkün.

Fiziksel ve ruhsal yorgunluklara ideal çözüm ceviz

Ceviz kana kışı hızını ve kan basıncını dengeleyen yapıda bir besindir. Bu nedenle günde 1 avuç ceviz yemek hem fiziksel olarak hissettiğiniz yorgunluğu kan basıncı dengesine göre azaltacak hem de daha dinç ve enerjik hissetmeniz ile birlikte de ruhsal olarak rahatlamanızı sağlayacak. Hayat kalitesinin yükseltilmesine yardımcı olan ceviz ile halsizlik gibi sorunlardan kolaylıkla kurtulursunuz.

Cilt bakımı ve sağlıklı bir cilt

Ceviz aynı zamanda içeriğindeki vitaminler ile birlikte ister tüketildiğinde ister cilt bakım ürünleri içerisinde cildi yumuşatan ve besleyen bir yapıya sahip. Günde bir avuç ceviz tüketimi ile olabileceği gibi özü ya da yağı kullanılması halinde cilt bakımının desteklendiği bilinmekte.