Kem gözlerden ve nazardan korunmak için Kuran-ı Kerim’den birkaç farklı sure okumaktayız. Ancak aynı zamanda Nazar duasını da bu tür olaylara karşı okuyabilirsiniz. Eğer Arapça diline hakim değilseniz, Nazar duasının Türkçe okunuşunu da dilediğiniz gibi okuyabilirsiniz. Bunlar ile beraber Nazar duasının yanında Felak ve Nas sureleri de hocalar tarafından sürekli olarak okunmaktadır. Bu yazımızda sizlere, Nazar duasının nasıl okunabileceğinden ve Türkçe anlamından bahsettik.

Nazar duası Türkçe okunuşu

Eğer Nazar duasını ezberlemek istiyorsanız ya da Arapça diline hakim değilseniz, Nazar duasının Türkçe okunuşunu dilediğiniz gibi okuyabilirsiniz. Nazar duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir:

Euzü bi kelimatillahitammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri kulli aynin lamme.

Nazar duasının Türkçe anlamı nedir?

Her zaman için okuduğumuz duaları anlamını bilerek okumamız iyidir. Çünkü o duanın nasıl bir anlama geldiğini biliyorsak, uygun durumlarda hangi duayı okumamız gerektiğini bilebileceğiz. Nazar duasının Türkçe anlamı şu şekildedir:

Her türlü şeytan ve yardakçılarından, haset edenlerin kem gözlerinden, zararlı tüm şeylerden, bütün kelimelerin yüzü ve suyu hürmetine Allah’a sığınıyorum.

Nazar duasının Arapça okunuşu

Eğer Kuran-ı Kerim okumayı biliyorsanız, Nazar duasını Arapça hali ile de okuyabilirsiniz. Nazar duasının Arapça okunuşu şu şekildedir:

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

Nazar duası ne zaman okunmalı?

Nazar duasını genellikle çocuğu ya da torunu sınava giren kişiler okumaktadır. Bununla birlikte sabah işe giderken ya da yeni bir iş kurma aşamasındayken de bu duayı sürekli okumak, sizi kötü olaylara karşı koruyacaktır. Mal ve mülk edinmek isteyen kişiler ve çalıştıkları yerde yüksek mertebelerde bulunmak isteyen kişiler, Nazar duası okuyarak günlerini geçirebilir. Tabii ki de bunları başarmak için öncelikle kişinin çok çalışması ve haketmesi gerekiyor. Ancak tevekkül dediğimiz olay burada başlıyor. Bir işi başarmak istiyorsanız çok çalışmalısınız. Çok çalışıp kendinizden emin olduktan sonra ise olacak işin hayırlı olmasını istiyorsanız Allah’a bırakmalısınız. Eğer olacak iş hayırlıysa, Allah o işin rast gitmesini sağlayacaktır.

Kimler nazar eder?

Bazı insanlara kem gözlü diyebiliyoruz. Nazar kültürü, neredeyse dünyanın ilk toplumlarından beri var olan bir kültürdür. nazara karşı korunmak için ise birçok farklı methodlar deneniyor. İslam dininde ise nazar duası yer almaktadır. Nazar duası ile nazara karşı korunabilir ve işlerinizin rast gitmesini sağlayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Nazar duası okunuşu ve Türkçe anlamı (Kaynak: soru.com.tr)

Genellikle kıskanç insanlar, kem gözlü olabilirler. Bir kişiyi ya da bir eşyayı kıskanan kişiler, nazar değmesine sebep olabilir. Yeni doğmuş olan bir bebeğe güzel diyen kem gözlü bir insan, o bebeğin hastalanmasına neden olabilir. Ya da yeni bir araba almışsınızdır ve kem gözlü bir insan da bu araba için konuşmuştur. Bu kişi arabınıza zarar gelmesine sebep olabilir ve bunu yapmak için sadece arabaya gözleri ile bakması yeterli olcaktır.

Nazar duası ile beraber okunabilecek birçok farklı dua bulunmaktadır. Bu dualar ile de nazara ve kem gözlere karşı korunabilirsiniz. Büyüklerimiz nazar duası ile beraber Felak suresi, Ayet-el Kürsi ve Nas suresi gibi duaları da okumaktadırlar.