Hayatımızda dinlediğimiz ilk şarkıları ve müzik ile kurduğumuz o ilk bağı asla unutmayız. Yıllar içinde şekillenen, ilerleyen ve değişen müzik zevkimiz ile birlikte de kişiliğimiz yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Her zaman dinlediğimiz şarkılara göre kişiliğimizin geliştiğini ve değiştiğini düşünmekteydik. Ancak bilimsel çalışmalar bu konuda ne kadar yanlış düşündüğümüzü ortaya koydu. Asi kişiliklere sahip rock severler ise en kibar insanlar oldu.

Dinlediğin şarkılara göre sen nasıl birisin?

Hayatımız boyunca dinlediğimiz şarkılara göre kişiliğimizin hep değiştiğini ve geliştiğini düşündük. Bizler bu düşünceye sarılmışken ve olduğumuz kişiye göre şarkılar dinlemeye devam ediyorken, bu konuda bir d araştırma gerçekleştirildi. Yıllardır yapılan araştırmalarda öğrendiğimiz tüm bilgilerin yanlış olduğunu savunan bir araştırma ortaya çıktı. İskoçya’da Heriot-Watt Üniversitesi’nde eğitim veren Profesör Adrian North, 36 bin 518 kişilik bir grup ile deneyler gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında bireylere 104 farklı müzik türünden şarkılar dinletti.

Katılımcılara şarkılara dair ne düşündüklerini soran Profesör North, aldığı cevaplara göre araştırmasını tamamladı. Müzik zevkimizin kişiliğimiz üzerindeki etkisine dair konuşan Profesör North, İnsanlar genellikle kendi kimliklerini müzik zevkleri yoluyla tanımlarlar. Örneğin özel elbiseler giyerler, belirli kafelere giderler ve konuşurken belirli türden argo sözcükler kullanırlar. Kişiliğin aynı zamanda müziksel tercihle bağlantılı olması şaşırtıcı değil.” ifadelerini kullandı.

Müzik zevkine göre karakter analizi

Her zaman için rap sevenlerin sisteme isyan ettiğini, operayı daha elit kişiliklerin dinlediğini savunduk. Kafamızda yer etmiş olan bu kalıp düşünceleri delen Profesör North tarafından yapılan çalışma sonucunda ise müzik zevkimize göre karakter analizlerimiz şu şekilde ortaya çıktı:

Caz müzik sevenler

Caz müzik seven bireyler sakin kişilikleri ile dikkat çeken kişiler. Öz saygıya sahip ve yaratıcı bireyler genel olarak caz müziğe ilgi duyuyorlar. Aynı şekilde klasik müzik sevenler de bu kategoride yer alıyor. Ancak tek fark şu ki, klasik müzik seven bireyler dışa dönük ve sosyal olurken, caz sevenler daha utangaç ve içe kapanık olarak tanımlanıyor. Caz müzik seven bireyler çoğu zaman alternatifleri değerlendirebilen ve çıkış yolları bulmakta zorlanmayan kişiler olarak görülüyorlar. Soru  çözücü olarak yanına caz severler, sakin bir akşamda plak cızırtılarına ise doyamıyor. Monotonluk onlar için kötü değil, aksine monoton bir yaşamda risklerin olmayışını seviyorlar.

Rap müzik sevenler

Rap müzik seven kişileri her zaman isyankar kişiler olarak tanımladık ve sisteme karşı şikayetleri olduğunu düşündük Aykırı kafa yapıları olduğuna inanılan rap müzik severler için doğru tanım ise sempatik. Tatlı ve sevecen kişilikleri ile herkes tarafından sevilen bu kişiler, aynı zamanda girişkenler. diğer insanlardan çekinmeden konuşabilen, risk almayı seven ve her zaman sosyal olmak isteyen kişiler genel olarak rap müzik dinliyor. Rap müzik dinleyen bireyler genel olarak iş hayatından başarılı olabilecek kişiler şeklinde yorumlanıyor. Lider olmaktan ziyade destek olmayı seven rap müzik severler hayatlarındaki kişilere de her zaman destek oluyorlar.

Rock müzik sevenler

Ve işte enstrümanların çokça kullanıldığı, gitar ve bateriye bazılarımızın dayanamayıp baş ağrısı hissettiği rock müzik. Sanki bağıracak bir dertleri varmış gibi düşündüğümüz rock müzik dinleyen bireyler için doğru tanım ise kibar. Rock müzik seven kişiler çevrelerine karşı duyarlı ve hisli kişiler olarak tanınıyorlar. Hatta o kadar duyarlılar ki, bazen başkalarını kırmamak için kırılıyorlar. Her ne kadar müzik zevkleri sert olsa da, kalpleri ve ruhları da bir o kadar yumuşak olan rock müzik severler sevdikleri kişilere karşı ise oldukça korumacı. Hayatınızda bir rock müzik dinleyici varsa mutlaka bir de siz deneyin. Belki de bu kadar kibar olmalarına yol açan dinledikleridir.

Pop müzik sevenler

Yıllarca patilerin insanları olarak bildiğimiz pop müzik dinleyiciler için ise yorumlar aslında pek de uzak değil. Dertsiz olmayı seven ve dertten kaçan kişiler genel olarak pop dinleyicileri oluyor. Dostları onlar için her şey ancak iyi günlerde seslenseniz daha iyi olur. Her zaman kötü günlerde yanınızda olurlar fakat bu onlar için çok can sıkıcı. Eğlenmek için ise her aman vakitleri vardır. Ki kabul etmek gerekir, onlar kadar eğlenen de bulamazsınız. İş hayatında ise liderliği hedefleyen pop müzik dinleyicileri ön planda olmayı seven kişiler olarak tanımlanıyor.

X