Hemen hemen her kadının en çok muzdarip olduğu konulardan bir tanesi şüphesiz mutfak tezgahlarında var olan yağ lekeleridir. Mutfak tezgahlarında bulunan yağ lekeleri inatçı gibi görünen ancak uygun yöntemlerle son derece kısa süre içerisinde temizlenme durumu içerisinde olurken yağ lekelerini yok etmek için bu yöntemleri deneyebilirsiniz. İşte inatçı gibi görünen lekeleri kısa süre içerisinde yok etmeye yardımcı olacak o yöntemler…

Yağ lekelerine elveda

Mutfak yüzeylerinde bulunan yağ lekeleri pek çok kişinin fazlasıyla zorlandığı aynı zamanda büyük bir mesai harcadığı durumlarda bulunurken oysa uygun yöntemlerle temizliğinin sağlanması, lekelerin kısa süre içerisinde tezgah üzerinden temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Yağ lekelerini temizlemek ve mutfağın çok daha güzel bir görünüm içerisinde olmasını sağlayabilmek için bu adımları uygulayabilirsiniz;

1-Sirke sayesinde tüm yağları temizleyin

Temizlik ve sağlık denildiğinde etkileri son derece pratik ve güzel olan sirke, mutfak tezgahında bulunan yağ lekelerinde de karşımıza çıkıyor. Sirkenin içerisinde bulunan bileşenler, yağların kısa sürede yüzeyden ayrılmasına ve tüm ortamın son derece güzel bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olurken sirke ile tezgah üzerinde bulunan yağ lekelerini temizlemek için ilk olarak boş bir şişenin içerisine sirkeyi dökün. Sirkeyi şişenin içerisine döktükten sonra içerisine su katarak çözeltebileceğiniz gibi direkt olarak yoğun formda da kullanabilirsiniz. Ardından yağ lekesinin bulunduğu bölgelere sirkeyi püskürtün. Yağ bölgesinin üzerine sirkeyi sıktıktan sonra yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika boyunca bekletin. Bekletme sürecinden sonra bir sünger yardımıyla yağ lekesinin üzerini temizleyin. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra sirke kokusunun kalmaması için uygun bir mutfak temizleme deterjanı ile yüzeyin üzerinden tekrara geçin ve akabinde durulayın. Bu işlemi uyguladıktan sonra mutfak tezgahında bulunan tüm yağ lekelerinin kısa süre içerisinde yüzeyden temizlendiğini ve mutfağın son derece temiz, hijyenik bir görünüm içerisinde olduğunu göreceksiniz.

2- Kabartma tozu yağ lekelerini çıkarıyor

Hamur işlerinin sıklıkla kullanılan malzemelerinden bir tanesi olan kabartma tozu, yağ lekelerini çıkarma noktasında da son derece aktif rol oynuyor. Kabartma tozunun içerisinde bulunan bileşenler, yağ lekesinin yüzeyden direkt olarak sökülmesine yardımcı olurken, tezgahın çok daha güzel bir görünüm içerisinde olmasına katkı sağlıyor. Kabartma tozu ile yağ lekesini temizlemek için ilk olarak sünger ya da herhangi bir temizleme bezinin üzerine kabartma tozunu serpiştirin. Serpiştirme sürecinden sonra yağ lekesinin bulunduğu yüzeyi bu sünger yardımıyla güzelce temizleyin. Temizleme sürecinden sonra duru su yardımıyla tekrar üzerinden geçin ve kabartma tozunun tüm mucizelerini kendi gözlerinizle görün. Yağ lekesinin kısa sürede yüzeyden ayrılmasını sağlayan kabartma tozu son derece etkili ve güzel bir görünümün oluşmasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Evdeki 'küfleri' engelleyen büyükannelerin tavsiyesi

3- Karbonat her derde deva

Sirkede olduğu gibi karbonatı da her temizlik aşamasında görmeye alışık olduğumuz maddelerden bir tanesi olurken, mutfak tezgahında bulunan yağ lekelerini çıkarma noktasında da son derece aktif oluyor. Karbonatın içerisinde yer alan maddeler yağ lekesine direkt olarak nüfuz ederken, yağ lekesinin bulunduğu yerden çıkmasına ve ortamın temiz bir görünüm içerisinde olmasına katkı sağlıyor. Karbonat ile yağ temizleme durumu içerisinde olmak için yağ lekesinin bulunduğu bölgeye karbonatı dökün. Karbonatı döktükten sonra üzerine bir iki damla limon suyu ilave edin. Limon suyu karbonat ile birleştiğinde tepkimeye girecek. Tepkimeye girdikten sonra bir miktar kadar bekletin. Bekleme sürecinden sonra bir sünger yardımıyla yüzeyi karbonat ile temizleyin. Çok fazla bastırmamaya bu noktada dikkat edin. Akabinde deterjanlı su ile de temizliğini sağladıktan sonra tüm yağ lekelerini kısa süre içerisinde temizlendiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Video: MUTFAK TEZGAH TEMİZLİĞİ