Pekmez, insan sağlığı için oldukça zengin besin maddelerini içeren bir yiyecektir. Zeytinyağı ise oldukça antioksidan bir yağdır. Peki ya pekmez ve zeytinyağının karışımı ne olur. Bu yazımızda sizlere zeytinyağı ve pekmezin karışımının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden bahsettik.

Pekmez ve zeytinyağı karışımının faydaları nelerdir?

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez bir unsuru olan pekmez, yoğun kıvamı ile birlikte kahvaltımıza renk katmakta. Üzüm, dut, keçiboynuzu gibi bitkilerin suyu ezildikten sonra kaynatılmasıyla oluşan pekmez, boğaz enfeksiyonlarına karşı savaş açmaktadır. uzmanlar mineral ve vitamin açısından zengin olan pekmezin içerisine zeytinyağı konulduğunda, pekmezin faydalarının arttığını söylemekte.

  • Eğer kronik faranjit hastalığınız varsa, pekmez içerisine biraz zeytinyağı koyun ve için. Düzenli olarak bu karışımı tüketirseniz, bir süre sonra bu hastalıktan kurtulduğunuzu farkedecesiniz.
  • Çocukları için öksürük şurubu kullanmak istemeyen ebeveynler için en mantıklı doğal ilaç, pekmez ve zeytinyağı karışımıdır. Çünkü Pekmez ve zeytinyağı karışımının içeriğinde, bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden bu karışımı tüketmek boğaz ağrılarını ve öksürüğü engellerken, aynı zamanda soğuk kış aylarında nezle gibi hastalıklara yakalanmamamızı sağlamakta. çünkü pekmez ve zeytinyağı karışımı, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Zeytinyağı ve pekmez karışımından her sabah 2 yemek kaşığı tüketmek, iştahınızı ve tatlı krizlerinizi azaltacaktır. Çünkü pekmezin içerisinde şeker bulunur. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü bu şekerler glikoz gibi zararlı şekerler değil, meyvelerin içerisinde bulunan fruktoz şekerleridir. Bu yüzden bu şekerler, glikoz gibi zararlı değildir. Ayrıca bu karışımı tüketmek, size tokluk hissi verecektir. Bu yüzden de gün boyunca yeteri kadar beslenirsiniz. Bu sayede vücutta kalori açığı oluşturur ve kilo kaybı yaşarsınız.
  • Pekmez ve zeytinyağı karışımın içeriğinde bulunan maddeler, vücudun pigment üretimene destek olmaktadır. Bu sayede cilt tonunuzu dengeliyor ve daha canlı bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Aynı zamanda pigment oluşumu bu karışım sayesinde arttığı için de yaşlanma belirtilerine karşı etkili olmaktadır. Ayrıca pigment oluşumu, saçlara ak düşmesini geciktirmekte. Bu sayede bu karışımı tüketmeniz, vücudunuzda oluşabilecek bütün yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.

Pekmez ve zeytinyağı karşımı nasıl hazırlanır?

Pekmez ve zeytinyağı karışımını yapmak çok basittir. Bu karışım için kullanacağınız pekmezi, istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Pekmezin yanında ise sızma zeytinyağı gereklidir. Pekmez ve sızma zeytinyağını eşit oranda karıştırın ve oranı kaç gün boyunca kullanmak istediğinize göre belirleyin. Daha sonra ise bu karışımı ocakta bir miktar ısıtın. Ancak ısıtırken dikkat etmeniz gereken husus ise pekmez ve zeytinyağı karışımının boğazınızı çok fazla yakmaması.

İLGİLİ MAKALE  Yemeklerin olmazsa olmazı zeytinyağı ile yapılan şampuanın faydaları

Pekmez ve zeytinyağı karışımını gece yatmadan önce, bir kaç kaşık olarak tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Ancak bu karışımı tükettikten sonra herhangi bir şey yememelisiniz. Eğer geceleri uykunuzdan uyanabiliyorsanız, uykunuzdan uyandığınızda bir kaşık daha hazırlamış olduğunuz pekmez ve zeytinyağı karışımınından tüketebilirsiniz.

X

Etiketlendi:

,