Mikrodalga fırınlar oldukça pratiktir. Mikrodalga fırınlarda birçok yemeği yapabilir, dakikalar içerisinde o yemeği ısıtabiliriz. Fakat mikrodalga fırınlar hakkında hala şüpheler bulunmakta. Bu şüpheleri konusunda da insanlar haklı olabilir. Çünkü mikrodalga fırının ısıtma biçiminde oldukça radyasyon bulunmaktadır.

Mikrodalga fırınlar zararlı mı?

Mikrodalga içerisindeki besinler, radyasyona maruz kalmaktadır. Tabii bu yüzden de bu besinlerin DNA’sı bozulmaktadır. Bu da insan sağlığını tehdit eden bir durumdur. Mikrodalga fırınlarda herhangi bir yemeği ısıtmak ya da donmuş bir ürünü çözdürmek, 1 dakika da hatta 30 saniyede gerçekleşmektedir. Bu yüzden sıklıkla tercih edilen mikrodalga fırınlar, bu kadar kısa sürede bu işlemi yapması radyasyon sayesinde gerçekleşmektedir.

Mikrodalga fırınların içerisinde magnetron adlı bir parça bulunuyor. Bu parça ise su moleküllerinin hızlıca çarpışmasını sağlarken, besinlerimizin hızlıca ısınmasını sağlamaktadır. Ancak magnetron çalıştığı esnada belli dalgalar yaymaktadır. Bu dalgalar 60 Hz boyutunda olup radyasyon taşımaktadır.

Radyasyon herhangi bir besinin DNA’sını değiştirmektedir. Özellikle mikrodalga fırınlarda pişirilen yiyeceklerin DNA’sı değişmekte. Bu besinler de insan sağlığını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Mikrodalga fırınların insan sağlığına zararlarını sıralamak gerekirse:

  • Su moleküllerinin etkileşimi ısı seviyesini oldukça arttırır. Bu durumda mide ve bağırsak kanserine yol açmaktadır.
  • Hem erkeklerde ve hem kadınlarda hormonal bozukluklara yol açmaktadır.
  • Mikrodalgada pişirilen besinler, kandaki hemoglobin ve beyaz kan hücrelerinin azalmasına neden olmaktadır.
  • Mikrodalga fırınlarda pişirilen besinlerin tüketilmesi, beyin fonksiyonlarını etkileyebilir. Hafıza kaybı, duygu durumunda dengesizlikler görünmektedir.
  • Kötü kolesterol seviyesindeki yüksek artış etkileri de bulunmaktadır.
  • Besinlerin DNA’sını bozan mikrodalga fırın, besin değerlerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de günlük almamız gereken vitamin ve mineralleri, mikrodalgaya attığımız besinlerden karşılayamayız.

Mikrodalga fırını nasıl kullanmalıyız?

Mikrodalga fırınları genellikle acelemiz varken kullanırız. Oldukça hızlı olan bu fırınlar, çok kısa sürede yemeklerimizi ısıtabilmektedir. Ancak mikrodalga fırınların yaydığı radyasyon insan sağlığı için tehlikelidir. Ayrıca yüksek ısısı nedeniyle mikrodalga fırınları kullanırken dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan biri, kesinlikle bir yemeği plastik bir kap içerisinde mikrodalgaya atmamanız. Çünkü yüksek ısı,  plastikteki BPA maddesini açığa çıkaracaktır. Bu madde açığa çıktığı gibi, ısıttığımız besinlere de işleyecektir. BPA maddesi, kanserojen bir maddedir. Bu maddenin vücuda alımı insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. BPA, kanser hücrelerinin oluşumunu ve çoğalmasını hızlandırmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Mikrodalga fırında asla ısıtılmaması gereken yemekler

Mikrodalga fırınlar belli dalgalar. yararak yiyecekleri ısıtmaktadır. Bu yüzden mikrodalga fırınlara metal cisimler koymak tehlikeli olabilir. Yemekleri pişirirken ya da ısıtırken alüminyum folyo, metal çatal ve bıçak, küçük tavalar gibi malzemelerin mikrodalga fırınlara konulması tavsiye edilmemektedir. Bununla beraber mikrodalga fırınların cam yüzeyindeki siyah çizgiler, mikrodalga fırın içerisindeki radyasyonun dışarı çıkmasını engellemektedir. Bu yüzden mikrodalga fırını çalıştırırken kapağını kesinlikle kapalı tutmalısınız.

Mikrodalga fırınları, su moleküllerinin hızlıca çarpışmasını sağlayarak yemeklerimizi yüksek hızda ısıtmamızı yarayan pratik bir mutfak aletidir. Bu yüzden mikrodalga fırın, besinlerdeki su moleküllerini hedef almaktadır. Bu durum da besinlerimizin kurumasına yol açmaktadır. Mikrodalga fırınlarda herhangi bir besini ısıtırken, ufak bir miktar su koymamız, besinlerin kurumasını önleyecektir.

X