Mide bulantısına neyin iyi geldiğini daha iyi kavrayabilmek için mide bulantısının tam olarak ne olduğunu bilmek gerekiyor. Mide bulantısı, genellikle sindirim sisteminden kaynaklanan bir rahatsızlık olup farklı nedenlerle de ortaya çıkabilen ve günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Genellikle mide bulantısına kusma da eşlik eder. Peki, mide bulantısının nedenleri nelerdir? ve mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantısının pek çok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları çok hafif olarak nitelendirilen hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi ciddi hastalıklardan dolayı da mide bulantısı oluşabilir.

Bazı mide bulantısı nedenleri ise şöyledir;

 • Aşırı alkol alımı veya alkol zehirlenmesi
 • Çeşitli kokulara karşı fazla hassas olunması
 • Beyinde tümör olması
 • Bağırsak hastalıkları (Bağırsakta tıkanıklık vb.)
 • Çeşitli kanserler
 • Hamileliğin erken dönemi olarak nitelendirilen ilk 3 ay
 • Fazla miktarda kafein alımı
 • Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıkları
 • Safra kesesi kaynaklı rahatsızlıklar
 • Apandisin patojen haldeki apandisit durumu
 • Bazı gıdalara karşı düşük tolerans
 • Besin zehirlenmesi

Yukarıdaki nedenler gibi daha birçok nedenden dolayı mide bulantısı oluşabilir. Yani mide bulantısı bir hastalığa özgü spesifik bir semptom olarak kullanılamaz. Sürekli olmayan mide bulantıları için pek telaş edilmemeli ama bu durumun devam etmesi ve sürekli hale gelmesi durumunda uzman bir hekim kontrolünden geçilmelidir.

Mide Bulantısı ve Su

Su, hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Birçok kişi, mide bulantısı olduğu zaman su içmek istemez ve su içmenin bulantıyı artıracağını düşünür. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Mide bulantısı ile birlikte kendini gösteren kusma, vücutta ciddi sıvı kayıplarına neden olur.

Bu durumda su tüketilmesi vücudun kendini toparlaması için çok önemlidir. Su alımı ile birlikte vücut sıvı dengesi normal haline döner. Ayrıca mide bulantısı yaşayanların suyu bir kerede içmesi yerine azar azar ve sık içmesi tavsiye edilir.

İzleyin: Mide Bulantısını Gidermenin Yolları? – Dr. Feridun Kunak

Mide Bulantısı ve Zencefil

Zencefil, sindirim sisteminden kaynaklanan birçok rahatsızlık için önerilen bir bitkidir. Mide bulantısına da çok iyi gelen zencefil, bulantı önleyen pek çok unsuru içinde barındırır. Bu sayede sindirim fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca zencefilin pek çok farklı kullanımı bulunur ve hepsi de mide bulantısına iyi gelir.

Zencefilin koklanması, dilimlenmiş zencefilin üzerine kaynar su dökülmesi ve daha sonra o suyun içilmesi, toz zencefilin su ile karıştırılarak içilmesi ve hazır satılan zencefil çaylarının tüketilmesi gibi kullanımlarının hepsi mide bulantısının giderilmesinde etkili yollar olarak karşımıza çıkar.

Mide Bulantısı ve Papatya Çayı

Papatya çiçeğinden yapılan hazır ve doğal çeşitleri olan papatya çayı, mide bulantısına iyi gelir. Kaynar su ile hazırlanan çayın biraz ılıdıktan sonra içilmesinin mide sağlığı açısından daha iyi olduğu unutulmamalıdır.

İLGİLİ MAKALE  Gençlik ve canlılığın sırrı bu tarifte! Deneyin ve cildinizdeki farklılığı görün

Mide Bulantısı ve Nane Limon Çayı

Birçok kişinin de bildiği ve uyguladığı üzere nane limon çayı mide bulantısı için birebirdir. Nane limon çayı, aynı zamanda bağırsaklara da iyi gelen sindirim sistemi dostu bir çaydır.

Mide Bulantısı ve Elma

Lifli yapıda bir meyve olan elma, mikroplardan kaynaklanan mide bulantısının giderilmesi için tüketilebilir. Bağırsak ve midede bulunan mikropların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Lifli yapısı elmayı bu görevi yapması için uygun hale getirir.

Mide Bulantısı ve Kekik

Faydalı bitkilerden biri olan kekik, mide bulantısına da iyi gelir. Kekiğin direk çiğnenerek tüketilmesi veya çayının içilmesi bulantı için etkili birer çözümdür. Kekiğin tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Tiroit hastaları ile mide ülseri hastalığı olan kişiler kekiği direkt tüketmekten kaçınmalıdır. Bu hastaların mide bulantısı için farklı çözüm yollarına başvurmalar sağlıkları açısından daha iyi olacaktır.

Seyredin: Mide bulantısı nasıl geçer | Mide bulantısına ne iyi gelir

Mide Bulantısı ve Sarı Leblebi

Midede fazla asit artışı veya su birikmesine bağlı olarak mide bulantısı ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda sarı leblebi tüketimi bulantıya sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca sarı leblebi midede az yer kaplar. Bu da mide bulantısına karşı avantajlı bir durumdur.

Mide Bulantısı ve Muz

Muz, lifli yapıda bir meyvedir. Ayrıca içerisinde potasyum bulundurur. Bu taşıdığı özellikler sayesinde mide bulantısının giderilmesinde tüketilebilir. Muz tüketilirken unutulmamalıdır ki gereğinden fazla yenilmesi kabızlık sorununa neden olur.

Mide Bulantısı ve Yoğurt

Yoğurt, mide ve bağırsak sağlığı için çok önemli bir besindir. Probiyotik özellikte olduğu için bağırsak dengesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ılık şekilde tüketilen yoğurt, mide bulantısına da iyi gelir.

Mide Bulantısı ve Patates

Kabuklu halde haşlanmış ve daha sonra soyulmuş patates tüketimi, mide bulantısının giderilmesinde kullanılabilir. Patates, daha çok asit nedenli mide bulantısının giderilmesini sağlar. Yani mide asit-baz dengesinin olması gereken düzeyde tutulmasına yardımcı olur.

Mide Bulantısı ve Nefes

Doğru şekilde nefes almak vücudumuz için oldukça önemlidir. Bu önemi mide bulantısı rahatsızlığında da göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle gereğinden fazla yeme ve alkol tüketme sonrası ortaya çıkan mide bulantısında doğru nefes almak çok önemlidir. Temiz havada ve derin derin alınan nefes, mide bulantısının azalmasını hatta geçmesini sağlar.

İLGİLİ MAKALE  1 haftada 4-5 kilo zayıflatan tarçınlı su diyeti! (Kaynak: soru.com.tr)

Mide Bulantısı ve Rezene Çayı

Rezene bitkisinden yapılan rezene çayı, mide bulantısı için önerilen doğal yollardan biridir. Her sıcak üründe olduğu gibi rezene çayının da ılıtılarak tüketilmesi mide sağlığı açısından faydalıdır.

Mide Bulantısı ve Karpuz

Mide bulantısı dolayısıyla vücuda besin ve sıvı alımı azalır. Bu durum halsizliği de ortaya çıkarabilir. Karpuz meyvesi, içerisinde bolca bulunan su ile sıvı dengesinin eski haline dönmesine ve halsizliğin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca mideye rahatsızlık vermeyen bir meyve olması ve mide bulantısına iyi gelmesiyle de tam bir mide dostudur.

Mide bulantısı için karpuz tüketecek olan kişiler, karpuzun yüksek miktarda şeker içeren bir meyve olduğu unutmamalıdır. Şeker hastaları bu hususa daha da dikkat etmeli ve gerekirse başka çözüm yollarına başvurmalıdır.

Mide Bulantısı ve Tuzlu Kraker, Tuzlu Bisküvi

Bazı insanlar sabah uyandıklarında mide bulantısı sorunu ile karşılaşabiliyor. Bu gibi durumlarda kararında yenilecek tuzlu kraker veya tuzlu bisküvi sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Ayrıca gebelikte olan sabah bulantıları için de tuzlu bisküvi ve tuzlu kraker tüketilebilir. Yüksek tansiyon da denilen hipertansiyon hastaları, çok tuzlu ürünlerden uzak durmalı ve bulantı sorununu diğer yollarla çözmelidir.

Mide Bulantısı ve Pirinç Lapası

Pirinç lapası ile mide bulantısını geçirme, pek bilenen bir yöntem olmasa da mide bulantısına karşı etkili bir yöntemdir.

Mide Bulantısı ve Elma Sirkesi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi elma, mide bulantısına iyi gelir. Elmadan yapılan elma sirkesinin suya damlatılması (Bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi) ve o suyun içilmesi de bulantıya iyi gelir. Her gün düzenli tüketilmesi sindirim sistemi için de yararlıdır. Ayrıca elma sirkesi, mide ağrılarına da iyi gelir. Uzmanlar tarafından da önerilen elma sirkeli suyun günde 3 bardaktan fazla içilmemesi gerekir. Bu uyarıya ek olarak; gastrit ve mide ekşime rahatsızlığı olan kişilerin sirke tüketmesi önerilmez.

Mide Bulantısı ve Salatalık

Mide bulantısına iyi gelen bir diğer besin de salatalıktır. Doğal salatalığın tüketilmesi bulantı şikâyetinin azalmasını sağlar.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında mide bulantısı şikâyeti olan gebe kadın sayısı çok fazladır. Bu süreçte ilaç kullanımı sakıncalı olacağı için doğal yollarla mide bulantısını geçirmek veya azaltmak gerekir. Yukarıda saydığımız tüm yollar doğal olup hamile kadınlar tarafından da kullanılmaya uygundur.

Farklı bir hastalığı olan hamile kadınların, bu hastalıklarını da göz önünde bulundurarak mide bulantısına çözüm yolları araması gerekir. Ayrıca hassas bir bünyeye sahip olan hamilelerin, doğal da olsa bu yollara başvurmadan önce doktoruna danışması gerekir.