Maden suyunu genellikle yemeklerden sonra şişkinliği alsın diye içmekteyiz. Ancak maden suyu sadece bu işe yaramıyor. İçerisinde bulundurduğu bir sürü mineral ve vitaminlerle insan sağlığına birçok fayda sağlamaktadır. Bu yazımızda ise maden suyunun zayıflatıp zayıflatmadığını anlattık.

Maden suyu zayıflatır mı?

Maden suyu, sindirim sisteminin daha verimli daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Özellikle bağırsak hareketlerini arttıran maden suyu, metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Bu sayede hızlanan metabolizma ile yağ yakımı artırıyor. Bu sayede diyet yaparken maden suyu tüketmeniz, yağ yakım hızını olabildiğince arttıracaktır.

Maden suyu esasında su olduğu için ödem attırıcı özellikler taşımaktadır. Bu yüzden düzenli olarak maden suyu tüketen kişi, vücudundaki ödemleri çok daha hızlı atacaktır. Bu sayede vücudunda biriken ödemler azalacağı için maden suyu içen kişiler, çok daha kolay bir şekilde kilo verebilecektir.

Maden suyu kemik sağlığına faydalıdır

Maden suyu içerisinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır. Kalsiyum kemik gelişimi ve kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir. Magnezyum ise vücuttaki kalsiyum emilimini sağlamaktadır. Bu yüzden kalsiyum ve magnezyumu aynı anda bünyesinde barındıran maden suyu, kemik gelişimi açısından oldukça faydalıdır.

Hazmı kolaylaştırır ve mide bulantısını engeller

Maden suyu, içerdiği karbondioksit gazı nedeniyle midenin hazmını kolaylaştırıyor. Bununla beraber karbondioksit gazı mide bulantısını da almaktadır. Bu yüzden ağır yemek sonrası hazımsızlık ve bununla beraber gelen mide bulantısını önlemek için ise maden suyu içmek oldukça faydalı olacaktır.

Adet dönemi sancılarını azaltır

Maden suyunun en önemli faydalarından biri de kadınlar için. maden suyu adet döneminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca adet dönemini sancılı geçiren kadınlar, maden suyunu doğal ağrı kesici olarak kullanabilir. Çünkü maden suyunun içeriğindeki maddeler, adet döneminde yaşanan sancıları azaltmaktadır.

Maden suyunu cilde uygulayın

Maden suyunun cilde de çok büyük faydaları vardır. Asidik yapısı sayesinde cilt lekelerini çok kolay bir şekilde temizleyebilen maden suyu, aynı zamanda ciltteki gözeneklerininde açılmasını sağlıyor. Bu sayede de siyah nokta oluşumunu engelleyen maden suyunu, cilt temizleme serumlarınıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Maden suyunun cilde bir diğer faydası ise cildin sebum dengesini sağlamak. Bu sayede cildinizdeki yağ oranı düzenleniyor. Bu sayede cildinizde istemediğiniz sivilce ve aknelerin oluşma ihtimali azalıyor. Ayrıca cildinizin yağ dengesi düzenlendiği için cildinizdeki gereksiz parlamalar da azalıyor.

İLGİLİ MAKALE  Soda şişeleri neden yeşildir? Beypazarı maden suyu başkanı yanıtladı

Maden suyu ile soda arasındaki fark nedir?

İnsanların en merak ettiği konulardan biri de maden suyu ile soda arasında farkın ne olduğu. Maden suyu direkt olarak doğadan alınmaktadır. Maden suyu, yağmur ve kar sularının bir rezervuarda birikmesiyle oluşan, daha sonra da açığa çıkıp toplanılan sulardır. Ancak soda, normal içme suyuna gaz eklenerek hazırlanan gazlı bir içecektir. Bu yüzden, maden suyu sodalara göre çok daha sağlıklıdır. Çünkü maden suyunda yararlı mineral ve vitaminler bulunurken, sodada bu mineral ve vitaminler yoktur.

Meyveli maden suları, genellikle meyve şurupları ile yapılmaktadır. Bu yüzden de meyveli maden sularında yüksek oranda glikoz bulunuyor. Eğer diyet yapıyorsanız ve sade maden suyunun tadını sevmiyorsanız, kendiniz sıktığınız limon suyunu maden suyunuza ekleyebilirsiniz. Bu sayede vücudunuza gereksiz kalori alımı yapmamış olacaksınız.