Kurban kesmek, İslam dininin en önemli vecibelerindendir. Her yıl Kurban Bayramı süresince kurban kesmek, maddi durumu yeterli durumda olan herkese sünnet ya da vaciptir. Kurban kesmek Hanefi mezhebine göre vacip, Şafi mezhebine göre ise sünnettir. Allah’a olan bağlılığı göstermek ve yine Allah’ın rızasını kazanmak için her sene kurban kesilir. Bu yazıda kurban kesmekle ilgili tüm bilgilere yer veriyoruz.

Neden kurban kesilir?

Adak kurbanı

Kurban kesmek, İslam dininin olmazsa olmaz ibadetlerinden bir tanesidir. İslam dinine göre kurban, Hz. İbrahim Allah’a olan sevgisini ve bağlılığını göstermek için oğlu İsmail’i kurban etmeye kadar vermesi nedeniyle kesilir. Hz. İbrahim, tam oğlunu kesecekken Allah tarafından gökten bir hayvan gönderilir ve Hz. İbrahim o hayvanı keser. Bu olaydan sonra, uygun hayvanları usulüne göre kurban etmek Müslüman olan ve durumu elverişli olan herkesin yapması gereken bir vecibe olmuştur. Kesilen her kurban, o insanın Allah’a en kıymetlisini yani evladını kurban vermeye hazır olunduğunun göstergesidir. Kurban kesildiğinde ihtiyaç sahiplerine muhakkak et verilmelidir. Bu da İslam dininin yardımlaşmaya verdiği önemi simgeler.

Bir kurbana kaç kişi ortak olabilir?

Deve, sığır ve manda gibi hayvanları kesmek için üst sınır yedidir. En fazla yedi olsa da yediden daha az kişi de kesebilir. Küçükbaş hayvanlar ortak ile kesilmez.

Kurban olarak hangi hayvanlar kesilebilir?

Koyun, keçi, manda, sığır ve deve gibi hayvanlar, kurban edilebilirler. Bu türlerdeki hayvanlar, İslam dininin uygun gördüğü biçimde kurban bayramında veya adak zamanlarında kesilir. Tavuk, ördek, horoz, ceylan, tavşan gibi hayvanlar asla ve asla kurban olarak kesilemezler. Kurbanın cinsiyeti önemli değildir. Dişi hayvanların kesilmesindense, soy devamlılığı açısından erkek hayvanların kesilmesi daha makbuldür. Kurbanlık hayvanın kesinlikle sağlıklı olması gerekir. Devenin 5, sığırın 2, koyun ve keçinin de 1 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kurban kesmeden önce bu hususlar mutlaka dikkate alınmalıdır.

Kurban ne zaman kesilmelidir?

Kurban, bayram namazı kılındıktan sonra 4 gün içerisinde kesilmelidir. Hanefi mezhebine göre bu süre 3 gün iken, Şafi mezhebine göre ise 4 gündür. Kurbanın gündüz kesilmesi iyidir. Pek çok insan, afere günü kurban kesilip kesilmediğini merak eder. Arefe günü kurban kesilemez.

İLGİLİ MAKALE  Emekliye müjdeli haber geldi. Kurban Bayramı emekli ikramiyesinde son durum ne, ikramiye ne zaman yatacak?

Kurban Bayramı ne zaman?

2022 yılının Kurban Bayramı’nın ilk günü 9 Temmuz Cumartesi günüdür. 12 Temmuz Salı günü ise bayram sona eriyor.

Kurban nasıl kesilmelidir?

 • Kurbanı kesmenin ilk kuralı, kişinin akıl sağlığının yerinde olması ve elbette ki Müslüman olmasıdır.
 • Kurban kesmeden önce bıçağın mutlaka bilenmesi gerekir.
 • Bıçak hayvanın göremeyeceği bir yerde durmalıdır çünkü hayvan bıçağı görüp ürkmemelidir.
 • Kurbanlık hayvan ayakları ve yüzü kıbleye bakacak biçimde sol tarafına yatırılmalıdır.
 • Hayvanın gözleri bir bez ile bağlanmalıdır ve hayvanı korkutacak hiçbir hareket yapılmamalıdır. Hayvan rahatlatılmalı ve korkması engellenmelidir.
 • Tekbir ve tehlil getirilmeli ve sonra “Bismillahi Allahu Ekber” denmelidir. Hemen akabinde hayvanın boğazı bıçakla kesilmeli. Nefes ve yemek borusu ile şahdamarı kesilmelidir.
 • Daha sonra hayvanın soğuması ve kanının akması beklenmelidir. Bunun ardından da hayvanın derisi yüzülmelidir. Sonrasında ise pay yapılır.

Kurban keserken dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Kurbanı, kasapların ya da bu işlemde tecrübe kazanmış kişilerin kesmesi gerekir. Tecrübesiz kişiler hayvanı incitebilir ve Allah’ın yarattığı canı kurban ederken ona eziyet etmek büyük bir günahtır.
 • Hayvanın omuriliği kesilmemelidir çünkü mekruhtur.
 • Kurbanlık hayvanın canı tam çıkmadan başı gövdesinden ayrılmamalıdır.
 • Kurban temiz bir ortamda ve temiz şartlarda kesilmelidir. İslam dininde temizlik büyük önem taşır.
 • Ortamda başka kurbanlıklar var ise bir hayvan kesilirken diğeri onu kesinlikle görmemelidir.