Kabakgiller familyasına ait tropikal iklim bitkisi olan kudret narı; Asya, Karayip Adaları, Doğu Afrika ve Amazon Havzası gibi bölgelerde doğal olarak yetişiyor. Keskin, kendine has tadı ve C vitamini, protein gibi değerler bakımından ise oldukça zengin bir meyve olan kudret narı, ilaç ve gıda sektöründe çokça rağbet görüyor. Peki kudret narı nasıl yenir, faydaları nelerdir?

Kudret narı nedir, nasıl yenir?

Özellikle Asya mutfağında bolca kullanılan tropikal bir bitki olan kudret narı, sarı turuncu arasında gidip gelen dikensi dış kabuktan ve içerisinde nar tanelerini andıran kırmızı tanelerden oluşur. Yaprakları mineral bakımından zengin olan kudret narının tadı ise normal bir meyveye oranla bir hayli acıdır.

Kudret narı nasıl tüketilir?

Kudret narı acı tadı sebebiyle çoğunlukla tane tane şeklinde tüketilmez. Bu acı tadı bastırmak için macun halinde tüketim tercih edilebilir. Hastalığı olan ya da tedavi aşamasında olan kişilerin doktoruna sormadan kudret narı tüketmemesinde fayda olacaktır.

Kudret narını macun halinde tüketmek için bir adet sarı turuncu kudret narı kırmızı zehir içerikli çekirdeklerinden ayrılır ve küçük parçalar halinde doğranarak cam bir kavanoza konulur. Üzerine bir su  bardağı bal eklenerek karıştırılan karışım, 1 ay boyunca ağzı kapalı halde bekletilir. Bu bekleme sonunda ise elde edilen hafif sulu karışım sabahları bir tatlı kaşığı kadar tüketilebilir. Aşırı tüketiminde mide sorunları ve ishale neden olabilecek olan kudret narını günde bir tatlı kaşığı ile sınırlandırmak hem yeterli hem de daha sağlıklı olacaktır.

Kudret narının faydaları

Meyve ve yaprakları mineral bakımından oldukça zengin olan kudret narının faydaları arasında yer alanlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Kudret narı barındırdığı lif, c vitamini folat ve A vitamini sayesinde iyi bir besin kaynağıdır.
  • Kolesterolü düşürüyor ve kalp sağlığını korumada yardımcı rol oynuyor.
  • Kilo vermeye yarayan kudret narı diyet listesi için ideal bir besin olarak sayılabilir.
  • Kudret narı aynı zamanda güçlü bir antibiyotik sayılıyor.
  • Düzenli tüketimi halinde egzama, sedef ve diğer cilt hastalıklarına iyi geliyor.
  • Yaraların çabuk kapanması ve hızlı iyileşmesini sağlıyor.
  • Doğru miktarda tüketimi mide ülseri ve diğer mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Ancak dozunu kaçırarak tüketmek bu durumda tedaviden çok hastalığın hızlanmasına sebep olabiliyor.
  • Kanser hücrelerinin ilerleyişini durdurabiliyor ve kanser gelişimini önleyici olarak kullanılabiliyor.
İLGİLİ MAKALE  B12 vitamini eksikliği hayat kalitesini düşürüyor!

Kudret narı tüketim çeşitleri

Kudret narını küçük parçalar halinde dilimleyerek tüketebilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak salatalara koyabilir, çorbanın içerisinde kullanabilir, kızartamalara ekleyebilir ya da direk olarak yemeğin etken maddesi olarak kullanabilirsiniz. Genellikle acı tadı sebebiyle tuzlu gıdalar ile birlikte tüketilen kudret narı tüketim bakımından avakadoyu andırıyor.

İzleyin: ŞİFA KAYNAĞI KUDRET NARI NASIL YENİR? KUDRET NARI MACUNU HAZIRLANMASI ve FAYDALARI

Zeytinyağlı kudret narı

Kudret narınızı çekirdeklerinden ayırdıktan sonra tercihinize bağlı boyutlarda dilimleyin. Ardından bu narı bir kenara alarak tavanıza 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyip altını yakın. Yağ uygun kıvama geldiğinde ise içerisine dilimlediğiniz kudret narını ekleyin. Tahta bir kaşık yardımı ile sürekli olarak karıştırın. Kızaran kudret narlarını tavadan aldıktan sonra dilerseniz baharatlar ile tatlandırabilir, yoğurt ile süsleyebilir ya da sade şekilde tüketebilirsiniz.