Sonbahar ve ilkbahar mevsiminde görmeye alışık olduğumuz kozalaklar son derece keyifli bir görünümün oluşmasına yardımcı olurken aynı zamanda kişinin mutluluğunu sağlayan bir durumdur. Görünüş itibarıyla kişilerin mutluluk hormonunu harekete geçiren kozalaklar esasında insan sağlığına son derece faydalı ve besin değeri epey yüksektir. Haberimizin bu bölümünde kozalak şurubunun nasıl yapıldığından ve kozalak şurubunun faydalarına değineceğiz. İşte kozalak şurubuna dair bilinen bilinmeyen pek çok şey…

Kozalak şurubu nedir?

Kozalak şurubu en temel anlatımla çam kozalaklarının kaynatılmasından elde edilen suya verilen isimdir. Çam kozalaklarının kaynatılarak yapılmasından meydana gelen kozalak şurubu içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde son derece sağlıklı ve faydalı bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. Bu faydalı bileşenler kişinin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olurken aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Bilhassa yerel bölgelerde doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan kozalak şurubuna aynı zamanda kozalak reçeli de denmektedir.

Kozalak şurubu nasıl yapılır?

İnsan sağlığına son derece faydalı olan kozalak şurubunun nasıl yapıldığı son dönemlerde arama motorlarında sıklıkla aratılan başlıklar arasında yer alırken, kozalak şurubunun yapımında dikkat edilmesi gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Kozalak şurubu yapabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Uygun bir tencerenin içerisine 5 adet kozalağı alın. Kozalakları tencerenin içerisine koyduktan sonra içerisine üzerini geçecek kadar su ilavesinde bulunalım.
 • Kozalakların üzerine su ilavesinde bulunduktan sonra 24 saat boyunca bu şekilde beklemelerini sağlayalım.
 • 24 saatlik bekleme sürecinden sonra tencereyi ocağın üzerine alalım ve yaklaşık olarak yarım saat boyunca kaynamasını sağlayalım.
 • Kaynama sürecini tamamladıktan sonra kozalakları, suyun içerisinden çıkaralım ve çıkan kozalakların yerine birkaç yemek kaşığı bal ilavesinde bulunalım.
 • Bal ilavesinden sonra kozalak şurubunuz hazır hale geliyor.
 • Dilediğiniz zaman kozalak şurubunu tüketmeye başlayabilirsiniz.

Kozalak şurubunun faydaları nelerdir?

 • Kozalak şurubu içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kişide bulunan astım, bronşit gibi sağlık problemlerinin kısa süre içerisinde tedavi edilmesine aynı zamanda kişinin üst solunum yollarının kısa sürede açılmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.
 • Akciğerlerin temizlenmesine katkı sağlayan kozalak şurubu, insan sağlığına büyük ölçüde faydalı olan gıdaların başında gelirken bu gıdanın yeterli ve düzenli miktarda tüketilmesi fazlasıyla önemlidir.
 • Kozalak şurubu içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken, kişinin kendini çok daha iyi hissetmesine ve hastalıklara karşı büyük ölçüde dirençli olmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği itibarıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve kendinizi çok daha sağlıklı hissedebilmek için yeterli ve düzenli ölçülerde kozalak şurubu tüketebilirsiniz.
 • İçeriğindeki bileşenler sayesinde vücutta bulunan mikroplarla büyük ölçüde savaşan kozalak şurubunun kişiyi hastalıklara karşı da koruma altına almaktadır. Son derece etkili ve sağlıklı bir gıda olurken, kozalak şurubunu tüketmeyi kış gelmeden evvel deneyebilirsiniz.
 • Metabolizmanın büyük ölçüde düzene girmesine yardımcı olan kozalak şurubu aynı zamanda kişide bulunan uyku probleminin tedavi edilmesine ve kişinin rahat, kaliteli bir uyku sürecine geçmesine yardımcı olmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Yağ yakımını maksimuma çıkaran gıda. Yemeklere 1 kaşık atmanız yeterli olacak! (Kaynak: soru.com.tr)

 • Kişide bulunan tüm stresi nötralize eden kozalak şurubu içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sakinleşmesine ve kendini çok daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum itibarıyla kozalak şurubunu düzenli olarak tüketebilir ve kozalak şurubunun tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.
 • Kozalak şurubu içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde saçların sağlıklı bir formda olmasına da büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Kurumuş ve yıpranmış saçların kısa süre içerisinde tedavi edilmesine katkı sağlayan kozalak şurubunun düzenli olarak kullanılması saçların sağlıklı bir durumda olmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda kozalak şurubunu saç maskenizin içerisine ekleyerek saçlarınız adına tam olarak bir verimi almayı deneyebilirsiniz.
 • Ağız ve diş sağlığını koruma noktasında da son derece faydalı olan kozalak şurubu, ağız içerisinde bakterilerin üremesine engel olurken var olan bakterilerin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Diş çürümesine üzerine büyük ölçüde etkileri bulunan kozalak şurubunu düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Kozalak şurubunun zararları ve yan etkileri var mıdır?

Kozalak şurubunu evinde yapanlar, toplanılan kozalakların tamamının güzel bir şekilde yıkanması gerektiğini unutmazken, yeterince yıkanmayan kozalaklar kişinin böbreklerinde çeşitli problemlerin oluşmasına neden olacaktır. Bu durumun yaşanmaması adına kozalaklarınızın yeterince temiz olduğundan emin olmanız son derece önemlidir. Aynı zamanda kronik hastalığı olan ya da ilaç kullanan kişiler doktorlarına danışmadan kozalak şurubunu kesinlikle kullanmasınlar.

Kozalak şurubu ne kadar tüketilmeli?

İnsan sağlığına son derece faydalı bir gıda olan kozalak şurubunun tüm faydalarından yararlanabilmek için günde 1 tatlı kaşığı tüketmek yeterli gelecektir. 1 tatlı kaşığından fazla tüketmek kişide çeşitli hastalıkların ya da alerjik reaksiyonların oluşma ihtimalini doğurabileceği için temkinli tüketmek fazlasıyla önemlidir.

Video: Astıma İyi Gelen,Ciğerleri Temizleyen Kozalak Şurubu Tarifi, Kozalak Surubunun Faydaları Nelerdir