Kadın erkek fark etmeksizin hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde başına gelen problemlerden bir tanesi de koltuk altında çıkan sivilcelerdir. Küçük gibi görünen bu sivilceler kişinin canını yakmakta üzerine yoktur. Minik minik çıkan bu sivilcelerin oluşmasını tetikleyen pek çok sebep yatmaktadır. Koltuk altı vücudumuzun en hassas bölgelerinden bir tanesi olurken, birçok kıl kökünün ve ter bezlerinin bulunduğu bir bölgedir. Kıl kökleri ve ter bezlerinin tıkanmasından kaynaklı olan sivilcelerin oluşmasını engellemek ve var olan koltuk altı sivilcesinin giderilmesi için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz. İşte koltuk altında çıkan sivilceleri önleme yöntemleri…

Koltuk altında sivilce çıkmasının nedeni nedir?

Koltuk altında sivilcelerin çıkmasının başlıca nedenler hijen eksikliği, uzun süre banyo yapmamak ve koltuk altı tüylerini almamak olsa da başka pek çok sebebi de bulunmaktadır. Bu nedenlerin yaşanması, kıl kökü iltihaplanması ve kıl dönmesi gibi olayların yaşanmasıyla neticelenmektedir. Koltuk altında meydana gelen ağrısız sivilcelere evde müdahale edilebilirken, ağrılı ve iltihaplı sivilcelere uzman tarafından müdahale edilmesi çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Peki ya koltuk altında sivilce çıkmasının nedenleri nelerdir?

Yanlış uygulama sonucu kıl dönmesi

Koltuk altı derisi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Koltuk altında bulunan kılları alırken bilinçsizce davranılması, kılların alınmasında kullanılan jilet, ağda, epilatör ya da tüy dökücü krem uygulaması hassas olan bu bölgenin iyice tahriş olmasına neden olabilmektedir. Temiz ve sağlıklı görünen ağda ve epilatör gibi kılları kökten alan yöntemler, koltuk altında kıl dönmesinin oluşmasına neden olmaktadır. Koltuk altında yaşanan kıl dönmesi, kıllar yukarıya doğru çıkması yerine derinin altına doğru ilerlemektedir. Koltuk altında meydana gelen kıl dönmesi, kıl kökünün deriye doğru uzaması koltuk altında sivilcenin oluşmasını direkt olarak etkilemektedir.

Kıl kökünün iltihaplanması

Koltuk altına sivilcenin oluşmasındaki bir diğer neden ise, kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Folikülit adı verilen bu durum, kıl kökünün tahriş olması ve kıl kökünde meydana gelen enfeksiyon dolayısıyla yaşanmaktadır. Folikülit, kırmızı kırmızı minik yumrular ya da beyaz uclu sivilce şeklinde görülmektedir. Epilatör ya da ağda gibi koltuk altını tahriş eden uygulamalar sunucunda folikülit, problemiyle karşı karşıya kalmak oldukça olasıdır. Bu gibi durumun yaşanması sonucunda, iltihap ve enfeksiyonun kendine kendine geçmesi beklenmesi gerekirken aynı zamanda, koltuk altına sıcak pres de uygulanmalıdır.

İLGİLİ MAKALE  Burun içinde sivilce neden çıkar ve nasıl geçer?

Alerjik ürünlerin kullanımı

Kontakt dermatit durumu, cildin çeşitli durumlar sonucunda reaksiyon göstererek koltuk altında, kızarıklık, kaşıntı ya da minik minik yumruların olması anlamına gelmektedir. Bu oluşumun sebebi, alerjiye duyarlı olduğunuz ürünleri koltuk altınıza sürmenizden kaynaklanıyor olabilir. Bu maddeler, duş jelleri, sabunlar, rolon ve deodorantlar olurken kozmetik ürünleri gözden geçirmek koltuk altına çıkan sivilcelerin önüne geçmektedir.

Yanlış jilet kullanımı

Koltuk altında meydana gelen pürüzlü görüntü ve sivilcelerin bir diğer sebebi de koltuk altını sürekli olarak jiletle tıraş etmekten kaynaklanıyor olabilir. Koltuk altı derisi hassas bir bölge olduğu için hassas bölgeyi defalarca jilet ile tıraş etmeniz koltuk altının tahriş olmasına neden olabilmektedir.

Koltuk altında meydana gelen sivilcelerin geçmesi için ne yapılmalı?

Çay ağacı yağıyla sivilcelere son

Sivilcelerin geçmesinde ve antibakteriyel özellikte olan çay ağacı yağını koltuk altınıza sürmeniz, koltuk altında meydana gelen sivilcelerin geçmesine yardımcı olurken cildin çok daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.  Bir parça pamuk üzerine süreceğiniz bir miktar çay ağacı yağını sivilcenin olduğu bölgeye uygulamanız ve bu uygulamayı takribi olarak 10 ile 15 dakika arasında yapmanız koltuk altında meydana gelen sivilcelerin geçmesine yardımcı olacaktır. Pamukla sivilce üzerine sürdüğünüz çay ağacı yağını, temiz ve ıslak bir bezle sildikten sonra temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlemi sivilce geçene dek uygulamanız önemlidir.

Bal ve tarçınla koltuk altındaki sivilceleri yok edin

İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde, koltuk altında çıkan sivilcelerin önüne geçen bal ve tarçın aynı zamanda koltuk altında iltihabın oluşmasının da önüne geçmektedir. 2 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı toz tarçını bir kase içerisinde iyice karıştırıp ardından, macun kıvamına getirip koltuk altına sürmeniz koltuk altında oluşan sivilcelerin geçmesine yardımcı olmaktadır.

X