Metrekare, yüzey ölçü birimlerinden biridir. Bir yerin iki kenarının çarpılması ile birlikte elde edilmektedir. Metrekarenin günlük hayatta oldukça geniş bir alanı bulunuyor. halı, parke, duvar, fayans, oda, ev ve ofis gibi birçok yerin ve mekanın alanında metrekare ölçüm birimi kullanılmaktadır. Bununla beraber tarla ve arsa gibi birçok alanda da ölçüm birimi olarak tercih edilen metrekare, en çok emlak sektöründe kullanılmaktadır. Herhangi bir sunum dosyasında metrekare yazabilmek için “m” harfinin üzerine “2” rakamını yazmak gerekiyor. Ancak bunu yapmaya çalışan insanlar, genellikle “m2” gibi hatalar yapmaktadır. Bu hatalar neticesinde de yapacakları sunumda ya da gönderecekleri ek dosyalarda belli hatalara sebep olabiliyor. Bu yüzden de klavyede metrekare işareti yapmak, sürekli olarak araştırılıyor.

Klavyede metrekare işareti nasıl yapılır?

Klavyeler üzerinde birçok rakam, harf ve özel karakter işaretleri bulunur. Bu işaretlerin belli kullanımı ile başka karakterler elde edebilirsiniz. Bununla beraber klavyelerdeki tuşların belli kullanımları ile birçok fonksiyonu yerine getirebilir ve istediğiniz karakteri elde edebilirsiniz. Metrekare işaretinin kombinasyonu ise oldukça zahmetli olabilir. Bu yüzden de belli ofis programlarında bu işareti yapabilmek için araç çubuğunda kısayollar vardır. “X²” simgesi Word gibi belirli ofis programlarında bulunmaktadır. Bu şekilde metrekare işaretini yapmak için zahmetli fonksiyonları kullanmanıza gerek kalmadan, kolay bir şekilde “m²” işaretini yapabiliyorsunuz.

Metrekare (m²) işareti yapabilmek için uygulanması gereken kombinasyonlar

Klavyenizde metrekare işaretini yapabilmek için 5 farklı tuşa basmanız gerekmektedir. İlk önce “alt” tuşuna basılı tutmalısınız. Daha sonra ise sırasıyla 0, 1, 7, 8 tuşlarına basarak metrekare işaretini kolayca elde edebilirsiniz. Ancak bazı programlar sizlere m² işaretini yapabilmek için size çok daha kolay yöntemler sunuyor. Excel’de metrekare işareti yapabilmek için size çok kolay bir yöntem sunuluyor. İlk önce “M2” yazın. Ardından da yazdığınız yazıya sağ tıkayın ve “hücreleri birleştir” seçeneğinde M² olarak tekrar ayarlayın. Bu şekilde kolayca metrekare işaretini elde edebilir ve sunumlarınızda daha rahat bir şekilde bilgi verebilirsiniz.