Kadın erkek fark etmeksizin hemen hemen her insanın en muzdarip olduğu konulardan bir tanesi şüphesiz cilt yüzeyinde meydana gelen kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar kişinin olduğundan çok daha büyük bir görünümde olmasına neden olurken aynı zamanda kişinin psikolojik olarak da yıpranmasına neden olmaktadır. Piyasada kırışıklığa iyi gelen tonlarca krem varken bu kremlerin en etkilisini ya da en iyi formüle sahip olanını bulmak son derece zordur. Piyasada bulunan kremlerden ziyade doğal gıdalardan hazırlanmış maskeleri cilde uygulamak çok daha mantıklı bir seçim ve haliyle de sonuç olacaktır. İşte cilt yüzeyindeki kırışıklıkları yok eden mucizevi bakım maskeleri…

Bu maskeler anında etki ediyor

Kırışıklık belli bir yaş durumundan sonra pek çok insanın karşısına çıkan durumlardan bir tanesi olurken, kırışıklıkları önlemek için kişinin önlem alması ve cildini koruma altına alması son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Bilhassa ilerleyen yaş faktörü dolayısıyla kişinin kolajen seviyesinde meydana gelen düşüşler cilt yüzeyinde ciddi ölçülerde kırışıklıkların oluşmasına neden olurken, bu doğal bileşenlerden elde edilen maskeler kişinin cilt yüzeyindeki tüm kırışıklıkları önlerken kişinin sağlıklı bir yaşam sürecinde olmasına yardımcı oluyor. İşte cilt yüzeyindeki kırışıkları koruma altına alan o maskeler;

1- Hücreleri yeniliyor, cildi parlatıyor

Hücreleri yenilemeye yardımcı olan aynı zamanda cildin büyük ölçüde parıldamasını sağlayan muz, içeriğindeki bileşenler sayesinde tam bir cilt dostu. Muz maskesini yapabilmek için ilk olarak olgunlaşan 1 adet muzu alın ve blenderden geçirin. Blenderden geçirdiğiniz muzu temizlediğiniz cildinize güzelce uygulayın. Uygulama sürecini tamamladıktan sonra cildinde bir miktar kadar bekletin. Bekletme sürecinden sonra cildinizi ılık suyla güzelce yıkayın ve cilt tipinize uygun nemlendiriciyle güzelce nemlendirin. Muz maskesi içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesine ve cildin çok daha sağlıklı bir formda görünmesine yardımcı olmaktadır. Muz maskesinin faydasını görebilmek için 1 hafta boyunca düzenli olarak uygulamayı ihmal etmeyin.

2- Yaş maya maskesi kırışıklıkları önlüyor

Malzemeler;

  • 1 fincan ılık su
  • 1 paket yaş maya

Yapılışı;

Uygun bir kasenin içerisinde 1 fincan ılık suyu koyun. Ilık suyun ardından içerisine 1 paket yaş mayayı da ilave edin. Maya suyun içerisinde kıvam aldıktan sonra temiz olan cildinize hazırladığınız maya maskesini güzelce sürün. Sürme işlemini tamamladıktan sonra yaklaşık olarak 30 dakika boyunca cildinizde kalmasını sağlayın. 30 dakikalık bekleme süresinden sonra cildinizi ılık su yardımıyla güzelce durulayın. Maya içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde cildin sağlıklı bir formda olmasına katkı sağlarken aynı zamanda kişinin cilt yüzeyinde bulunan kırışıklıkların açılmasına yardımcı olmaktadır. Maya maskesini haftada bir kez düzenli olarak kullandığınızda cildinizde bulunan tüm kırışıklıkların yok olduğunu göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  30 yaş üstü 'cilt bakımı' nasıl yapılır?

3- Gözenekleri sıkıştırmayı ihmal etmeyin

Malzemeler;

  • 4 yemek kaşığı ılık süt
  • 2 yemek kaşığı yulaf

Yapılışı;

İlk olarak uygun bir kasenin içerisine 4 yemek kaşığı ılık sütü ilave edin. Ilık sütün ardından içerisine 2 yemek kaşığı kadar yulafı ekleyin ve yulafı ezerek sütün içerisinde yumuşamasını sağlayın. Sütün ılık olması, yulafın kısa süre içerisinde yumuşamasına ve güzel bir kıvama gelmesine yardımcı olacaktır. Yulaf hazır olduktan sonra saçlarınızı tepeden toplayın ve hazırladığınız maskeyi temiz olan cildinize güzelce sürün. Sürme işlemini tamamladıktan sonra yarım saat kadar maskenin cildinizde kalmasını sağlayın. Maske cildinizde kaldıktan sonra ılık su yardımıyla güzelce temizleyin ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici yardımıyla tüm cildinizden maskeyi temizleyin. Bu işlem cilt yüzeyindeki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine aynı zamanda gözeneklerin küçülmesine yardımcı olmaktadır. Hücrelerin yenilenmesine de büyük ölçüde katkı sağlayan yulaf maskesini düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Video: Kırışıklık Giderici Doğal Maske Tarifi | Dr. Feridun Kunak Show | 25 Mart 2019