Osteoporoz yani kemik erimesi insanların özellikle yetişkinlikten sonraki dönemlerde (yaşlılık) ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İnsan yaş aldıkça günden güne güçten düşmekte ve eskisi gibi bazı şeyleri yerine getirmekte zorlanmaktadır. Bu olumsuzlukların en belirgini kemik erimesidir. Vücudumuzun her yerine kemikler bulunmaktadır. Tüm her şey iskelet sistemimize bağlıdır ve istediğimiz işleri iskeletimiz sayesinde kolaylıkla yapabilmekteyiz. İskelet sistemi olmasaydı insan hamurdan farksız olurdu. Vücudu ayakta tutan ve istenilen hareketlerin yapılmasını sağlayan kemiklerdir.

Kemikleri bir evin temeli gibi düşünebiliriz. Temelsiz duvarsız ev olmayacağı gibi insanda kemiksiz yaşayamaz ve hayatını sürdüremez. Kemik erimesi insanların özellikle yaşlılık dönemlerinde baş göstermektedir. Yaşlılıktan öncede görülme olasılığı bulunmaktadır ancak en çok yaşlılık dönemlerinde karşılaşılmaktadır. Kemiklerin kırılmasına kadar belirti vermediği için hemen anlaşılması biraz zordur. Özellikle omurgada oluşan hasarlar, kırıklar insanların hafif kambur gibi olmalarına sebebiyet vermektedir. Bu da solunum sistemine çok büyük zararlar vermektedir.

Omurgada meydana gelen hasarlar kişinin boyunu da çok ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Ayriyeten bel arılarının yanında bir takım sağlıksal problemler yaşanma olasılığı da çok yüksektir. Bu tehlikeli durum bazen çok ciddi boyutlar kazanmakta ve insanların yatağa mahkûm olmalarına neden olmaktadır. Kemik erimesi erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Öyle ki Türkiye’de her 4 kadından biri bu problemler boğuşmaktadır.

Kemik erimesi tamamen yok edilmese de alınacak bazı önlemler ilerleyen yaşlarda bu problemi yaşama olasılığını azaltmaktadır. Özellikle gençlik dönemlerinden itibaren bazı önlemleri almak oldukça önemlidir. Zira kemik erimesi gerçekleştikten sonra onu durdurmak çok güç haline gelebilmektedir. Birkaç önlem ile kemik erimesini tamamen kökten olmasa da minimuma indirmenin yolları mevcuttur. Peki, bu yollar nelerdir?

Video: Kemik Erimesini Önlemek İçin 4 Öneri | Dr. Fatih Kemal Doğan

Kemik erimesini (osteoporoz) önlemenin yolları nelerdir?

  1. Kemik erimesini önlemenin en önemli yolu doğal ve sağlıklı yaşamaktır. Bu da kişinin sürekli hareket etmesini gerektirmektedir. Asansör, araba, toplu taşıma yerine yürümek yani fiziksel aktivitede bulunmak kemiklerin daha sağlıklı ve dayanıklı olmalarını sağladığından kemik erimesi riski azalmaktadır. Bunun yanında bazı egzersizler, yürüyüşler, koşu ve ya bazı spor dallarıyla ilgilenmek kemik erimesinin önüne geçecektir.
  2. Toksik maddeler özellikle sigara ve alkol gibi zararlı maddeler hem vücuda hem de kemiklere çok büyük hasarlar vermektedir. Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kemiklerin gelişimindeki bazı hücreleri yok ettiği için çok ciddi kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Onun için bu tür toksin maddelerin kullanılmaması oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca bu zararlı maddeler kalsiyum emilimini azaltmakta ve birtakım sağlıksal sorunlara neden olmaktadır.
  3. Kemik erimesini önlemede bir diğer etkili yöntem ise düzenli bir şekilde kalsiyum tüketmektir. Özellikle yaş ilerledikçe buna çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Çocukluktan itibaren kalsiyum tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre daha sağlıklı oldukları araştırmalarla sabittir. Onu için günde en az 1000mg kalsiyum tüketmek oldukça önemlidir. kalsiyum için özellikle peynir, süt, yoğurt gibi gıdaların tüketilmesi kemik erimesinde oldukça önemli rol oynamaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Bu gıda kemiklerinizi çelik gibi yapıyor! Her gün 1 bardak tüketmeniz yeterli

Makalemiz bilgilendirme amaçlıdır, her hangi bir sağlık sorunu için mutlaka doktorunuza danışınız.