İnsan vücudunda bazen yeteri kadar beslenilmediği zaman bölgesel olarak kıl dökülmesi gerçekleşmeye başlar. Birçok farklı neden ile ortaya çıkan kıl dökülmeleri genel olarak saç dökülmesi şeklinde meydana gelse de, bazen hastalıklar ya da diğer dış ve iç etkenlere bağlı şekilde insanlarda kaş dökülmeleri meydan gelmektedir. Kaş dökülmesinin meydan gelmesi ile birlikte bu dökülmeyi engelleme için de kullanılabilecek bazı yöntemler vardır. Doğru bir yöntem işe kaş dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Kaş dökülmesi nedir?

İnsan vücudunda kıl bulunan bölgeler arasında kadın ve erkek fark etmeksizin, göz çevresi yer alır. Göz çevresinde kirpik ve kaş gibi kıl kökü bulunan alanlar ise göz çevresi için koruyucu kalkan görevi gören yapılardır. Ancak bazı dış faktörler ya da vücutta meydana gelen değişimler sonucunda bu bölgede kıllanmayı oluşturan kıl föliküllerinda kayıplar meydana gelmektedir. Bu durum genel olarak kaşlarda görülür. Kaş dökülmesi olarak adlandırılan bu durum bazen tek bir kaşta meydana gelir. Belirli durumlarda ise iki kaşta da dökülmelere rastlanır.

Kaş dökülmesi neden olur?

Kaş dökülmesi vücutta bazı hormonal değişimler ve dış etkenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi, yeteri kadar mineral alamadığı zamanlarda da kaş bölgesinde yer alan kıl kökleri zayıflar ve kaş dökülmesi gerçekleşir. Kaş dökülmesinin bilinen birden çok sebebi vardır. Kaş dökülmesi sebepleri şu şekilde karşımıza çıkar:

 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte yeteri kadar doku yenilenmesi gerçekleşmemesi
 • Beslenme dengesizliği ile yeteri kadar vitamin ve mineral alınmaması
 • Kaşların çok sık alınması ve kaş bölgesinde çok fazla kimyasal içerikli makyaj malzemesi kullanılması
 • Ciltte meydana gelen çeşitli dermatolojik hastalıklar
 • Kaşlarda yer alan kıl köklerinde enfeksiyonların meydana gelmesi
 • Tiroit bezlerinde hastalıkların ortaya çıkması, yeteri kadar tiroit hormonunun salgılanamaması
 • Stres ve anksiyete gibi psikolojik sebepler
 • Hamilelikte hormon dengesizliği
 • Kanser hastalığından mustarip kişilerde kemoterapi sonucu dökülme

Kaş dökülmesi ile belirtiler görülmesi

Kaş dökülmesine yol açan bazı hastalıklar bulunduğundan, kaş dökülmesi ile birlikte bazı belirtiler meydana gelir. Bu belirtilerin kaş dökülmesi ile birlikte meydana gelmesi durumu ortaya çıktığında, doktor muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. Vücudunuzun hastalıklara karşı size erken dönemde sinyaller yolladığını unutmayın. İşte kaş dökülmesi ile birlikte görülebilen belirtiler:

 • Ciltte kızarıklık ve hassasiyet
 • Geçmeyen ve sürekli artan kaşıntı hissi
 • Ciltte kuruluk ve cildin üst tabakasında pullanarak dökülme
 • Ciltte solukluk
 • Halsizlik, yorgunluk hissi
 • Kıl köklerinden gelen irinli akıntı
 • Kılların kökten ya da ortadan kırılması
 • Ciltte ten rengi dengesizlikleri, ciltte koyulaşma
 • Saçlı deride dökülme ve kızarıklık

Kaş dökülmesine ne iyi gelir?

Kaş dökülmesi ile karşı karşıya kalmanız halinde bazı önlemler alabilirsiniz. Doğada bulunan bazı mucizevi besinler kaş dökülmesi gibi sorunların önüne geçme konusunda bizlere yardımcı gıdalar olarak kabul edilirler. Kaş dökülmesine iyi gelen besinler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Aloe vera

Doğal olarak yapraklarından alınan aloe vera jelleri, kaş dökülmesi gibi dermatolojik sorunların karşısında cildi ve kıl köklerini besleye gıdalar arsında sayılmaktadır. Aloe vera jeli cildi besler, kıl köklerinde yetersiz kalan mineraller de bu şekilde karşılanır.

Hint yağı

İçerdiği sağlıklı bileşenler sayesinde Hint yağı da kaş dökülmesine iyi gelen doğal gıdalar arasında yer almaktadır. Demir, B12 ve çinko bakımından zengin olan Hint yağı kıl köklerini besleyerek mineral yetersizliğinden dolayı oluşan kaş dökülmelerinin önüne geçilmesini sağlar.

Zeytinyağı

İçerdiği omege-3 yağ asidi ve sağlıklı diğer yağ asitlerinin yanı sıra antioksidan oranının yüksek olması sayesinde zeytinyağı vücutta oluşan herhangi bir enfeksiyona karşı tercih edilebilecek olan sağlıklı yağdır. Zeytinyağı enfeksiyon sebepli kaş dökülmesine karşı bir krem olarak kullanılabilir. Aynı zamanda kıl köklerini besleyen zeytinyağı bu bölgede dökülen kaşların yeniden çıkmasını da sağlar.

Badem yağı

Badem yağı çoğu zaman kıllanma sağladığı için saç köklerine masaj ile uygulanan yağlardandır. Kıl köklerini güçlendirmesi sayesinde badem yağı dökülmelerin de önüne geçtiği bilinen doğal yağlar arasında yer alır. Badem yağını kaş bölgesine bir krem gibi nazikçe masaj yapar şekilde uygulayabilirsiniz. Çok miktarda kullanılması ise aşırı kıllanmaya yol açacağından kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

X