Son yıllarda telefonların kameralarında inanılmaz bir kalite artışı yaşanmaya başladı. Geçmişte 3 piksel diye dalga geçtiğimiz telefon kameralarının son halinin bu şekli alması ise hepimizi şaşkına çevirdi. Bu durumun güzel bir getirisi olarak da, kamera sahibi olmayan ancak hobi olarak fotoğrafçılık yapmak isteyenler için ek masraf yapmadan diledikleri gibi çekim yapabilecekleri bazı telefonlar üretilmiş oldu. Anı biriktirmek, fotoğrafçılık hobisi edinmek, işiniz le ilgili kaliteli kamera kullanımı sorununu çözmek gibi nedenler ile kullanabileceğiniz telefon kameraları içerisinde en iyilerini sizler için derledik.

Kamerası en iyi olan telefonlar

Piksel farkı, sensör kalitesi, ışık dengesi ve bu gibi farklı özelliklere bağlı şekilde telefonların kamera özelliklerini karşılaştırmak mümkün. Daha kaliteli bir kameranın tek özelliği daha yüksek megapikselli olması değildir. Bunun dışındna kameraların kalitesini belirleyen farklı faktörler vardır ve bunun en büyük örneğini iPhone telefonların kameralarında görebiliyoruz. iPhone her ne kadar Samsung ya da Xiaomi gibi yüksek megapikselli kameralara yönelmese de, teknik bakımdan kolaylıkla iPhone kameralarının farkını anlayabilirsiniz. Bu nedenle bir telefonun kamera özelliklerine bakarken dikkat edeceğiniz tek şey megapiksel olmamalı. İşte teknik özelliklerine göre kamerası en iyi olan akıllı telefonlar:

iPhone 13 Pro Max

Apple firması tarafından 2022 yılında tanıtımı gerçekleştirilen ve iPhone 14 piyasaya çıkana kadar en yeni Phone modeli olarak akılara kazınan iPhone 13 Pro Max listede kesinlikle 1. sırada yer alıyor. Büyüyen lens boyutları ile gündeme gelmiş olan iPhone 13 Pro Max 12 megapiksel kamerasına rağmen diğer tüm telefon kameralarından daha ilgi çekici ve kaliteli fotoğralara çekmesine olanak sağlayan HDR ve Sensor-shift OIS özellikleri ile ön plana çıkıyor. F1.5 geniş açı diyafram özelliği ile sunulan iPhone 13 Pro Max, ana kamerasında aynı zamanda LiDAR sensöründen derinlik algısı desteği alıyor. Aynı zamanda f2.8 açıklığı le 12 megapiksel telefoto lensi ve 12 megapiksel ultra geniş açı lensi ile sunuluyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung’un son dönemlerde üzerinde çalıştığı yeni kamerası S21 modeli ile birlikte sunuldu. 108 megapiksel 1/1.33 sensör boyutuna sahip F1.7 açıklık diyaframı ile birlikte Samsung Galaxy S21 akıllı telefonun kamerası aynı zaman HDR ve OIS ana kamerası ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda S21 akıllı telefonun kamerası LDAF sistemi olarak bilinen Lazer Otomatik Odaklama özelliği sayesinde kadraj değişimine çok hızlı bir tepki veriyor. Ana kamera dışında 2 adet 10 megapiksel ve bir adet 12 megapiksel kamerası daha  bulunuyor.

İLGİLİ MAKALE  İkinci el telefonun çalıntı olup olmadığı nasıl anlanır? İkinci el telefon almak mantıklı mı?

Huawei P40 Pro

Son yıllarda Apple firmasının en büyük rakibi olmayı başaran Huawei tarafından 2021 yılında piyasaya sürülen telefon modeli olan Huawei P40 Pro modeli de bu listedeki yerini alıyor. F1.9 diyafram açıklığına sahip 50 megapiksel lensi ve 1/1.28 inç sensörünün yanı sıra P40 Pro modelinde OIS ve EIS destekleri bir arada bulunuyor. Bunun yanında aynı zamanda P40 Pro model akıllı telefon bir adet 48 megapiksel OIS destekli geniş açı lensi, 8 megapiksel telefoto lens ve 2 megapiksel mono lens ile geliyor.

Xiaomi Mi 11T Pro

Ana kamerası 8K çözünürlükte video kaydı yapabilen Xiaom Mi 11T Pro model akıllı telefon da listedeki tyerini alıyor. Son çıkan serisi olan Mi 12 ailesini aratmayan bu Xiaomi modeli Snapdragon 888’den güç alıyor ve bu da her özelliğinin hzlı ve güçlü olmasını sağlıyor. Xiaomi Mi 11T Pro model akıllı telefonun ana kamerası 108 megapiksel lense sahip. Bunun yanında 2 adet daha kamerası bulunan 11T Pro 8 megapiksel ultra geniş açılı kamera ve 5 megapiksel telemakro lens ile geliyor.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Bir zamanların hayali, bugünün ise gerçeği haline gelmiş olan katlanabilir akıllı telefonların popülerleşmesi ile birlikte bazı katlanabilir akıllı telefonlar diğerlerinden ayrılıyor ve daha üst segment olarak karşımıza çıkıyor. Samsung Galaxy Z Fold 3’ün bu listede yer almasını sağlayan özelliği ise 3. jenerasyon bir katalanabilir akıllı telefon olması. F1.8 diyafram açıklığına sahip olan Z Fold 3, 12 megapiksel ana kamerasıyla geliyor. Aslında bu model tıpkı iPhone 13 Pro Max gibi dizayn edilmiş bir kamera yerleşimine sahip. 12 megapiksel ana kamerasının yanında 12+12 megapiksel diğer kameraları ve ultra geniş açı lensi ile gelen Z Fold 3 modeli 2X optik zoom özelliği de sunuyor.