Kalp çarpıntısı, her insanın başına gelebilecek sorunlardan biridir. Çünkü kalp sağlığını yeteri kadar koruyamamak, bu gibi sorunların yaşanmasına yol açabilir. Kalbimiz gün içerisinde ritimlerini değiştirebilir. Bu durumu tetikleyen sebepler ise hareketlerimiz ve düşüncelerimizdir.

Ancak bazı anlarda kalbiniz beklenmedik bir şekilde çarpmaya başlar. İşte bu duruma kalp çarpıntısı denilmektedir. Peki kalp çarpıntısından kurtulmak için ne yapmak gereklidir? Kalp çarpıntısı yaşayan insanlar, gün içerisinde büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Hatta bazı insanlar, bu sorundan dolayı günlük işlerini bile yerine getiremezler. Kalp çarpıntısına iyi gelenleri yapmanız, sizi bu durumdan kurtarabilir. Yazıda kalp çarpıntısına iyi gelen şeyler hakkında tüm detaylar verilmiştir.

Kekik

Hem hoş bir kokuya hem de lezzetli bir tada sahip olan kekik, sofralarınızda yer edinen bir bitkidir. Özellikle de mangal yaparken kullanılan vazgeçilmez bir üründür. Kekiğin tadı kadar kendi de önemlidir. Çünkü kalp denildiği zaman akla ilk gelen bitkilerdendir. Kalp çarpıntısına faydalı olan kekik, genel kalp sağlığı için de önemlidir.

Kekiği yaptığınız yemeklerde kullanırsanız, kalbiniz için gerekli olan vitamini alırsınız. Bunun yanında dilerseniz, kekik çayı da tüketebilirsiniz. Kekiği nasıl kullanırsanız kullanın, vücudunuz ihtiyacınız olan besini mutlaka ondan alacaktır. Ancak kekik tüketimini çok fazla yapmamaya da dikkat edin. Önemli olan kekiği düzenli kullanmanızdır.

Egzersiz Yapmak

Egzersizlerini düzenli olarak yapan kişilerin kalp çarpıntısı gibi sorunlarla karşılaşmadıkları gözlemlenmiştir. Egzersiz, sadece kalbe değil tüm vücuda iyi gelen bir unsurdur. Uzmanlar, sağlıklı yaşamanın temelinde egzersizin olduğunu sürekli vurgulamaktadırlar.

Bu nedenle egzersiz yapmayı, günlük rutin haline getirmeye çalışmalısınız. Doğru hareketleri yaptığınız zaman kalp çarpıntısından kurtulabilirsiniz. Kalp sağlığınızı dengede tutmak için egzersizi kesinlikle bırakmamalısınız.

Ancak kalp çarpıntısından kurtulmak için bilinçsiz bir şekilde egzersiz yapmamalısınız. Hangi hareketin kalp sağlığınıza iyi geldiğini bilmeli ve ona göre kendinizi çalıştırmalısınız.

Çünkü egzersiz hareketinin yanlış olması, vücudunuza zarar verebilir. Bu nedenle kalp çarpıntısına iyi gelen hareketlerin neler olduğunu araştırıp ondan sonra işe başlamalısınız.

Patlıcan

Sofralarınızda eksik etmediğiniz sebzelerden biri olan patlıcan, kalp çarpıntısına iyi gelir. Patlıcanın böyle bir avantaja sahip olduğunu pek çok kişi bilmez. Ancak bu leziz sebze, kalp sağlığınız için düşündüğünüzden daha faydalıdır. Ayrıca amacınız kilo vermek ise patlıcan tüketebilirsiniz.

Bunun yanında sigarayı bırakmaya çalışanların da tüketmesi gereken bir sebzedir. Patlıcan her yönüyle şifa deposu gibidir. Kalp çarpıntısını engellemek için patlıcan tüketebilirsiniz. Ancak patlıcanı doğru şekilde tüketmeniz önemlidir. Aşırı yağlı şekilde kesinlikle yenilmemelidir. Közleyerek ya da az yağlı pişirerek tüketebilirsiniz.

Özellikle de zeytinyağını kullanarak patlıcan yemeği yaparsanız, kalbiniz için gerekli olan tüm besinleri kendinizde toplarsınız. Haftada birkaç gün patlıcan yemeye özen göstermelisiniz.

İLGİLİ MAKALE  Maydanoz limon kürünün faydaları (Kaynak: izlehaber.com)

Stresi Hayatınızdan Çıkarın

Kalbi sadece vücut yormaz, aynı zamanda beyin de yorar. Beyninizi meşgul eden her şey kalbinizi de meşgul eder. Bu meşguliyetlerin başında ise stres gelir. İnsan, hayatındaki her şeyi düşünen bir varlıktır.

Bu düşünceler olumlu değilse, stresin meydana gelmesine neden olur. Stres ise hem beyni hem de kalbi yorar. Bu nedenle stresi hayatınızda çıkarmanız gerekir. Özellikle de kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, stresli bir yaşamınız olmalıdır. Kalp çarpıntısına iyi gelen şeylerden biri mutlu olmanızdır.

Beyninizi ve kalbinizi dinlendiren şeyleri yapmalısınız. Yoga ya da meditasyon gibi aktiviteleri yaparak kalp çarpıntınız ile mücadele edebilirsiniz. Bu aktivitelerin kalp çarpıntısına olan faydaları, bilimsel olarak kabul edilmiştir.

İzleyin: Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Doğal Kür Tarifi

Nane

Nane, kokusu ve farklı aroması ile özel bir bitkidir. Yemeklerinizi süsleyen farklı bir tadı vardır. Bu doğal bitki, kalp çarpıntısı olanlara da iyi gelir. Özellikle de sabah kahvaltılarınızda naneye ver verirseniz, vücudunuzu gün boyunca daha dinamik hissedebilirsiniz. Sabah yenilen nane, metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.

Nane hem kalp çarpıntısını geçirir hem de çarpıntının oluşmasına engel olur. Bu nedenle herkesin tüketmesi gereken bir bitkidir. İster kuru isterseniz de taze olarak tüketebilirsiniz.

Özellikle cacık yaptığınızda biraz da nane eklerseniz, günlük ihtiyacınız olan vitamini almış olursunuz. Bunun dışında naneyi bitki çayı şeklinde de tüketebilirsiniz. Damak tadınıza nasıl uyuyorsa öyle kullanmanız, daha düzenli tüketmenizi sağlar.

Soğuk Su

Kalp çarpıntısı esnasında vücudunuzda su kaybı yaşanır. Bundan dolayı çarpıntını geçmesi için su içmeniz gerekir. Kalp çarpıntısı esnasında bir bardak soğuk su içmeniz, rahatsızlığın geçmesine neden olur.

Ayrıca çarpıntı sırasında baş dönmesi yaşayan bireylerinde mutlaka su içmeleri gerekir. Böylece hem çarpıntıdan hem de baş dönmesinden kurtulabilirsiniz. Soğuk su, beyin hücrelerinizin de canlanmasını tetikler. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Gün içerisinde yanınızda soğuk su bulundurabilirsiniz. Arada sırada yudum yudum alarak kalbinizi rahatlatabilirsiniz.

Ancak aşırı derece soğuk olan suyu içmemeye dikkat edin. Özellikle terliyseniz, suyun sıcaklığına önem verin. Soğuk su içmek istemezseniz, soğuk suyu yüzünüze de sürebilirsiniz. Bu da su içtiğinizdeki gibi aynı etkiye neden olacaktır.

Maydanoz

Son dönemlerde oldukça fazla tüketilen bitkilerden biri de maydanozdur. Çünkü maydanozun birçok şeye iyi geldiği söylenmektedir. Maydanozun iyi geldiği şeylerden biri kalptir. Kalp çarpıntısı yaşayan kişiler, maydanoz tüketerek bu sıkıntılarını hafifletebilirler.

İLGİLİ MAKALE  Limon, sarımsak ve maydanozun inanılmaz faydası (Kaynak: soru.com.tr)

Oldukça çeşitli şekilde tüketebileceğiniz maydanozu, yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanabilirsiniz. Hatta dilerseniz, maydanozun suyunu da içebilirsiniz. Bunun için maydanozlarınızı blenderden geçirmeniz gerekir. Ayrıca bir kavanoz suyun içerisinde maydanozları atarak bir hafta beklettikten sonra o suyu da içebilirsiniz.

Maydanozdan farklı farklı şekillerde yararlanabilirsiniz. Nasıl tüketirseniz tüketin kalp çarpıntınız için istediğiniz etkiyi sizde yaratacaktır. Özellikle bir saksı içerisinde kendinizin yetiştirdiği organik maydanozlar, daha sağlıklıdır.

Alıç

Sağlıklı bir meyve olan alıç, kalp çarpıntısına iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır. Alıç, sadece kalbe değil, daha birçok organa iyi gelmektedir. Bu nedenle tüketilmesi ısrarlar önerilmektedir.

Alıç, damarlarınızın akışını sağlar. Böylece çarpıntının meydana gelmesini engeller. Kalp kasınızın kasılmasını da engelleyen alıç, beğenerek tüketebileceğiniz bir meyvedir. Ülkemizde de bol bol bulunan alıç, her zaman tüketilmesi önerilen meyveler arasındadır. Alıcın kendine has bir tadı vardır.

Herkesin damak tadına uyan bir aroması vardır. Alıcın turşusu da yapılmaktadır. Ancak meyve olarak tüketilmesi daha sağlıklıdır. Yediğiniz meyvelerin içerisinde alıç mutlaka olmalıdır. Kalp sağlığınız için değerli olan alıç, kolay bulabileceğiniz bir meyvedir.

Nefes Alma

Kalp çarpıntısı anında nefes almak çok önemlidir. Çünkü çarpıntının da etkisi ile insan panikleyebilir. Ancak kalp çarpıntısı yaşarken mümkün olduğu kadar paniklememeye çalışın. Sakin olun ve nefesinizi toplayın. Derin bir şekilde nefes almanız hem kalbinizi hem de beyninizi ferahlatır.

Aldığınız nefes sayesinde çarpıntınızın şiddetini azaltabilirsiniz. Hatta belli zamanlarda yapılan nefes egzersizleri sayesinde de kalp çarpıntısına engel olabilirsiniz. Bu nedenle düzgün bir şekilde nefes almak önemlidir. Çarpıntı esnasında nasıl nefes almanız gerektiğini bilirseniz, çarpıntıyla baş edebilirsiniz.

Derin bir nefes almadan evvel, rahat edebileceğiniz şekilde oturmanız gerekir. Kalp çarpıntısı yaşarken ayakta beklemeniz pek olumlu bir hareket değildir. Sakinliğinizi her zaman korumalısınız ve derin bir nefes almayı bırakmamalısınız. Heyecan ve panik yapmak, çarpıntınızın daha da artmasına neden olur.

Öksürün

Kalp çarpıntısı esnasında yapılan öksürme, çarpıntının şiddetini azaltır. Ancak öksürerek kalp çarpıntısından tam anlamıyla kurtulamazsınız. Bu sadece anlık olarak çarpıntının geçmesine neden olan bir harekettir.

Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Besinler

Kalp çarpıntısına iyi gelen birçok besin bulunmaktadır. Bu besinlerden bazıları şunlardır:

 • Sarımsak
 • Limon
 • Soğan
 • Beyaz lahana
 • Greyfurt
 • Tarçın
 • Melisa çayı
 • Kedi otu
 • Aslan kulağı
 • Lavanta çayı
 • Fesleğen
 • Yulaf
 • Ispanak

Gibi besinler, kalp çarpıntısına iyi gelirler. Bu besinlerden aşırıya kaçmadan tüketirseniz, kalp çarpıntısı gibi bir sorununuz kalmaz. Ancak tüm bu besinleri tüketmenize rağmen kalp çarpıntınız hala devam ederse doktora gidip muayene olmanız gerekmektedir.