Yaz aylarında ekşi ekşi yeşilini, sonbaharda tatlı tatlı kırmızısını tadına vararak yemeyi sevdiğimiz elmaları tüketirken kabukları bazen dişlerimizi sıkışabilir ve bu elmayı yemekten aldığımız tüm keyfi kaçırabiilir. Böyle anlarda elma kabuklarını soyar ve elmayı kabuklarının vereceği rahatsızlık olmadan yemeye başlarız. Sonrasında se kalan kabuklar çöpe atılmaya doğru götürülür. Ancak işte tam da bu davranış yanlış bir davranış. Elma kabuklarını soyma zahmeti ile uğraştıktan sonra öylece çöpe atmak yerine aslında birçok alanda kullanabilirsiniz.

Elma kabuklarını değerlendirme yolları

Elmaları yerken soyduğumuz ve sonrasında çöpe attığımız kabukları aslında çok kullanışlı olabilir. Daha çok sadece yerken ya da tatlı hazırlarken soyulan bu kabukları atmak yerine kullanmayı tercih ettiğimizde ise ortaya çıkan sonuçlar oldukça şaşırtıcı yeniliklere adım atmamızı sağlıyor. Birbirinden farklı kullanım alanları ve pratik kullanımları ile işte elma kabuklarını bir daha çöpe atmamanızı sağlayacak elma kabuğu değerlendirme yolları:

Elma kabuğu cipsi

Son yıllarda farklı gıdalar kullanılarak hazırlanan sağlıklı cipsler arasında elma cipsleri oldukça popüler bir konumda. Tıpkı elma dilimleri ile hazırladığınız gibi elma kabuklarını kullanarak da hem sağlıklı hem  de lezzetli bir atıştırmalık olan elam kabuğu cipsi hazırlayabilirsiniz. Bu işlem için elma kabuklarını dilediğiniz boyutta kesin ve isteğinize bağlı olarak bal-tarçın ya da reçel-zencefil gibi farklı aromalar ile harmanlayarak bir fırın tepsisine yerleştirin. Uzun süre fırında kalması gereken bu kabuklar sertleşerek çıtır kıvamını kazandıktan sonra ise geriye sadece afiyetle yemek kalıyor. Aynı zamanda oldukça sağlıklı bir cips elde etmiş oluyorsunuz.

Öksürük şurubu

Duyunca inanmak zor gelecek de olsa, elma kabukları kullanarak öksürük kesecek bir doğal şurup hazırlamak mümkün. İçerdiği A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri  sayesinde elma kabuğu tam bir sağlık deposu. Ayrıca antioksidan bakımından yüksek yapısı ile kansere kadar birçok hastalığa karşı vücudu koruma altına alıyor. Elma kabuklarından şurup yapmak için aktarlardan kolayca alacağınız hibiskus çiçeği yeterli olacaktır. Bir tencere içerisine elma kabuklarını, hibiskus çiçeğinden bir tutamı ve 3 su bardağı suyu ekleyerek kaynamaya bırakın Şerbetimsi ve hafif katı bir kıvam aldığında süzmeniz halinde şurubunuz hazır olacak. Soğumaya bırakıp dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu sayede özellikle kış aylarında hastalıklardan hem korunur hem de öksürük derdi ile uğraşmazsınız.

Kötü kokulardan kurtulun

Elma kabukları yemeklere kendisine has bir koku verebilir ve sırf kokusunu beğenmediğiniz için yemediğiniz yemekler bir anda saray mutfağından çıkmış hissi uyandırabilir. Özellikle karnabahar benzeri keskin kokulu sebze yemeklerine elma kabuğu ekleyerek hem d-farklı bir tat hem de farklı bir koku elde edebilirsiniz. Ayrıca elma kabuklarını çok kısık ateş üzerinde yakarak tütsü gibi oda kokusunu değiştirmek amacı ile de kullanabilirsiniz. Bu sayede baskın kokulu yemekler olan balık gibi yemeklerin ardından mutfağı uzun süre havalandırmanıza da gerek kalmaz.

Cilt bakımını destekler

İçerdiği sağlıklı bileşenler ve besin değerleri ile elma kabukları sağlık konusunda her anlamda yanınızda olmaya devam ediyor. Tıpkı vücudu zararlı oluşumlardan koruduğu gibi cildinizi de zararlı oluşumlardan koruyan elma kabukları ile daha genç bir görünüm kazanabilirsiniz. Cildi hem daha pürüzsüz hem de daha parlak gösteren elma kabuklarını kullanarak cildiniz gençleştirmek için tek yapmanız gereken ise elma kabuklarını göz altı ve yanaklarınıza koyarak 20-30 dakika kadar bu şekilde beklemek. Bu şekilde kimyasallardan uzak bir peeling de sağlamış olursunuz.

Parfüm bile yapabilirsiniz

Elma kabukları ile ilgili en ilginç kullanım alanlarından biri ise parfüm hazırlamak. Elma kabuklarını kullanarak daha önce hazırlanmamış kokularda ve kendinize has parfümler hazırlayabilirsiniz. Bu aşamada temel malzemeleriniz karanfil ve elma kabukları olacak fakat sizin yakışacağını düşündüğünüz başka bir koku varsa ekleyebilirsiniz. Örneğin melisa kokusu bu ikiliye oldukça yakışacaktır. Yapmanız gereken tek şe ise malzemelerinizi bir tencere içerisinde kaynatmak. Çok olmayacak şekilde su içerisinde kaynattığınız malzemeler havaya farklı bir koku katana kadar kaynatmanız yeterli. Ardından süzün ve elde ettiğiniz suyu soğumaya bırakın. Daha sonra dilerseniz sprey şişe içerisinde oda kokusu ya da hatta kıyafet kokusu olarak kullanabilirsiniz.