Birçok Avrupa ülkesi, ülkelerinde çalışacak işçi arıyorlar. İstihdam sağlayıp düzeni devam ettirebilmek için işçi alımları yapıyorlar. Özellikle 1970 yıllarında Almanya, birçok farklı ülkeden işçi göçü almıştı. Bununla beraber İsviçre’de işçi alımı yapmak için hazırlanıyor. İsviçre, yurt dışında çalışma hayali kuranlar için biçilmiş kaftan. Bununla beraber de yurt dışı iş arayan vatandaşlar, İsviçre gibi ülkelerin iş ilanlarını araştırmaya başladı. Bu yazımızda sizlere İsviçre’de çalışmak için neler yapmanız gerektiğinden ve İsviçre’de çalışabilmek için hangi şartları sağlamanız gerektiğinden bahsettik.

İsviçre’de nasıl çalışılır?

İsviçre’de çalışabilmek için belirli yerlere başvuruda bulunmanız gerekiyor. genellikle Türkiye’den İsviçre’ye çalışabilmek için gitmek isteyen vatandaşlar, “Dynajobs” gibi mecralardan kendilerine uygun iş ilanlarını araştırıyor. Buldukları iş ilanlarına da başvuruyorlar. Eğer başvuruları kabul edilirse, başvurdukları şirket tarafından kendilerine çalışma ve oturma izni çıkartılıyor. Bu sayede de Türk vatandaşları farklı bir ülkede kendilerine uygun bir iş yaparak çok daha fazla paralar kazanabiliyor. Ancak İsviçre gibi işçi alımı yapan ülkelerde çalışabilmek için yerine getirmeniz gereken bazı şartları bulunmaktadır.

İsviçre’de iş başvurusu için gerekli şartlar nelerdir?

İsviçre’de herhangi bir işe başvurabilmek için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlardan bir tanesi bile yerine getirmemeniz, işe alım sürecinde sıkıntı yaratabilmektedir. Bu yüzden de İsviçre’deki iş ilanlarına başvuru yaparken, bu şartları yerine getirip getirmendiğinizi detaylıca kontrol edin. İsviçre’de çalışabilmek için şu şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor:

  • Yabancı dil seviyesi
  • İsviçre’de ikamet edilen günler boyunca devlet veya herhangi bir sosyal yardım kuruluşundan yardım almasına gerek olmayacağının kanıtı
  • İkamet edilecek bir ev

İsviçre’de çalışmak isteyen Türk vatandaşları, bütün bu şartların hepsini sağlamak durumundadır. Eğer sağlayamazlar ise İsviçre’de çalışma hayalleri suya düşebilir. Bu yüzden iş başvurusu yapamdan önce u şartları sağladığınızdan emin olun. yabancı dil olarak ise İngilizce, bir yee kadar yeterli olacaktır.

İsviçre’de asgari ücret ne kadar?

İsviçre’de 2020 yılında bir referandum yapıldı. Bu referandum neticesinde ise İsviçre’deki asgari ücret yükseltildi. Yükseltilen asgari ücret ile brilikte İsviçre’de çalışan bir işçi, saatlik 23 İsviçre Frank’ı almaktadır. Aylık olarak ise bir işçi 4 bin İsviçre Frank’ı almaktadır. 1 İsviçre Frank’ı an itibari ile 1,04 Amerikan dolarına eşittir.

İLGİLİ MAKALE  Asgari ücrette düşüş! 3 bin 299 TL oldu

Editörün notu: 19 Haziran 1 İsviçre Frangı 17, 85 TL yapmaktadır. Buna göre 4.000 Frank alan bir işçi 71.394,88 TL almaktadır.

İsviçre, ekonomik olarak oldukça iyi bir konumda. Hatta teknolojik ürünler olarak kıyaslandığında, İsviçre vatandaşları teknolojiye çok kolay bir şekilde erişim sağlayabilmektedir. Ortalama bir iPhone 13 fiyatı 1000 euro ile 1100 euro arasında değişmektedir. İsviçre’ye dışarıdan baktığınızda pahalı görülebilir. Ancak maaş oranlarının yüksek olması, hayat pahalılığının önüne geçmektedir. Bu yüzden de İsviçre vatandaşları çok rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyor. Bütün bunlara ek olarak ortalama ev kirası fiyatları da 2000 ile 1800 İsviçre frank’ı arasında değişim gösteriyor. Tabii ki merkeze uzak yerleşim yerlerinde 1500 İsviçre Frank’ına kadar daireler kiralayabiliyorsunuz.

İsviçre hayvan hakları konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Hatta 2010 yılında hayvanların avukatlarının olması ile ilgili bir referandum bile yapılmıştır. Bunun yanında sosyal devle anlayışında İsviçre oldukça ileride. Yaşam kalitesi ve alım gücü bakımından İsviçre oldukça iyi bir konumdadır.

X