Toplu taşıma kullanan milyonlarca insan, cüzdanlarında bulunan İstanbulkart’ ın özelliklerinden bir haber. Aynı zamanda bir yaşam kartı olan İstanbulkart’la neler yapabileceğinizi sizler için derledik. Yaptıkları birçok iş birlikle, birçok uygulamada ücretsiz hak tanıma fırsatı barındıran İstanbulkart’ın tüm özellikleri…

İstanbulkart ile neler yapılabilir?

 1. İstanbulkart’lılara özel Migros’tan alışveriş bonusu: BELBİM AŞ ve MİGROS’un yapmış olduğu anlaşma iş birliği ile İstanbul da bulunan tüm Migros, Migros Jet ve 5M migros mağazalarında nakit ödeme ile herhangi bir ek ücret ödemeden İstanbulkart satın alma ve Abonman/TL  yükleme işlemi yapabilirsiniz. Migros mağazalarından yapılan her 300₺ alışverişlerin ödemelerini İstanbulkart ile yapabilir, aynı zamanda alışveriş yaparken de puan kazanabilirsiniz. Market alışverişlerinde kazanılan puanlar ise (Toplu ulaşım, İBB Sosyal Tesisleri, Hamidiye otomatları, İspark otoparkları, Bisiklet kiralama, iTaksi vb.) alanlarında kullanabilirsiniz. Money Clup üyeleri ise karlarını İstanbulkart’larıyla eşleme yaparak alışverişlerde kullanabilir hale geliyor.

 1. 15₺ hediye İstanbul’dan: İstanbulkart mobil uygulamasını ilk kez indirip üye olan Mastercard’ını tanımlayan herkese 15₺ bakiye hediye ediliyor. Hediye bakiyenizi ve yapmış olduğunuz yükleme bakiyesini, uygulamanızın ‘Bekleyen Talimatlarım’ bölümünden kontrol edebilirsiniz.
 2. Miniatürk Biletini satın alma keyfi İstanbulkart’lılarda: Kültür A.Ş. ile ortak geliştirilen proje esaslı olarak İstanbulkart’ınızla Miniatürk bileti alabilirsiniz.
 3. İBB Sosyal Tesislerde ödeme kolaylığı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketi BELBİM A.Ş. ile Türk lezzetlerini kaliteli ve uygun fiyata sunan İBB Sosyal Tesisler arasında güzel  bir anlaşma yapılarak, İstanbulkart’ınızla ödeme kolaylığı geldi. Gerçekleştirilen bu proje ile, para ile uğraşmadan kolaylıkla, temassız bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.
 4. Yemek ve Ulaşım kartı bir arada: Paye yemek kartı PTT AŞ, BELBİM AŞ ve Turkcell iş birliği ile yapılan Türkiye’den çıkarılan ilk yerli yemek kartı. Paye kartı, yemk kartının olmasının yanı sıra, şehrin hemen hemen her alanında ulaşım kartı olarak da kullanabilme imkanı sunuyor. Bu bağlamda paye kartın, İstanbul’luların hayatını kolaylaştırması ön planda tutulmuştur.
 5. Akıllı geri dönüşüm konteyneri ile İstanbul kartına geri yükleme: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Sıfır Atık” çalışmasıyla birlikte geliştirilen  “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” ile pet şişe ve alüminyum atıklarının geri dönüşüme verilmesi sonucunda, İstanbulkart’a bakiye yüklemesi yapılmaktadır.  Vatandaşların atık başına alacakları bakiye ise şu şekilde;
  • PET şişeler için:0,33
  • litrelik pet şişe:2 kuruş
  • 0,5 litrelik pet şişe: 3 kuruş
  • 1 litrelik pet şişe: 6 kuruş
  • 1,5 litrelik pet şişe: 9 kuruş
  • Alüminyum kutular için:0,33
  • litrelik alüminyum içecek kutusu: 7 kuruş
  • 0,5 litrelik alüminyum içecek kutusu: 9 kuruş
 6. Şehir plaj ve tuvaletlerde ödeme imkanı: İstanbulkar’ınızla şehrin plaj ve tuvaletlerine kolaylıkla giriş yaparak ödemenizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.
 7. iTaksi’de İstanbulkart ile hızlı ve sorunsuz ödeme kolaylığı: Üzerinde İTaksi logosu bulunan tüm taksilerde, nakit kullanmadan kartınız ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
 8. Hamidiye otomatlarında suyunu İstanbulkart’ınla al: Belbim ve Hamidiye Kaynak Suları’nın yaptığı iş birliği sonucunda, Hamidiye otomatlarında su ödeme İstanbulkart ile kolay hale getirildi. Nakit ve bozuk para ihtiyacı olmadan, direkt olarak kartınızı sisteme okutarak suyunuzu kolaylıkla içebilirsiniz.
 9. Beltur da ödeme rahatlığı: BelturAŞ ortak çalışmasıyla İstanbulkart ile ödeme alt yapısı oluşturuldu. Gerçekleştirilen bu proje ile Beltur köşk, restoran ve kafelerinde İstanbulkart ile ödeme yapabilme imkanı geldi.
 10. İstanbulkart’ınla bisiklet kiralama zamanı: İspark ve BNB Mühendislik’in yaptığı ortak çalışma ile, İstanbulkart’ınızla bisiklet kiralayabiliyorken, kolay bir şekilde ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.