Yaz mevsimleri gelmeye başladığından beri insanların kafasında, kendimizi denize atalım düşüncesi yer edinmeye başladı. Ancak İstanbul’un çevresini kaplayan Marmara Denizi’nin geçen yıl deniz salyası sorunu yaşaması ve temiz plaj alanlarının bulunamaması nedeni ile nerede denize girilir sorusu dönmeye başladı. Bu yazımızda sizlere İstanbulda girilebilen plajlardan ve bu plajların ücretlerinden bahsedeceğiz.

İstanbul’da denize girilebilen plajlar

Bazı plajlar halka açık olsa bile bazı plajlar, özel işletmelere bağlı olduğu için bu tür plajlara girebilmek için belirli ücretler ödemeniz gerekebiliyor. Gelin hep birlikte İstanbul’daki denize girilebilen plajların ücretlerini inceleyelim. Ancak belirtmemiz gerekir ki İstanbul’da denize girebilmek için İstanbul vatandaşları, İstanbul2un en uzun sahil şeridi ünvanına sahip olan Kilyos’u tercih ediyor. Bununla birlikte Marmara Denizi’nin karadeniz’e göre daha pis olması sebebi ile de genellikle Kilyos sahili tercih edilmektedir.

Tırmata Beach

5000 kişilik kapasitesi ve 3000 araçlık otoparkı ile oldukça ilgi çeken plajlardan biri olan Tırmata Beach, Kilyos plajları arasında geniş alanı ile en çok tercih edilen plajlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bunlar ile beraber bu plaj içerisinde normal fiyatlara sahip bir restoran bulunmaktadır. Hafta içi giriş ücreti 70 Türk lirası olan bu plaja hafta sonu girebilmek için 95 Türk lirası vermeniz gerekmektedir. 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar için ücretsiz olan bu plaj, 0 ile 14 yaş arasındaki çocuklar için 40 Türk lirası kadar bir giriş ücreti vermeniz gerekmektedir.

  • Adres: Kumköy, Kilyos Cd. No:60, 34450 Sarıyer/İstanbul
  • Telefon: 0 212 201 28 61

Milyon Beach (Eski Babylon Kilyos)

Bablyon Kilyos’un el değiştirmesi ile Milyon Beach olarak hizmet vermeye devam eden bu plaj, oldukça temiz olan denizi ile en çok tercih edilen plajlar listemizde yer almaktadır. Düğün ve balo organizasyonları da düzenleyebildiğiniz bu plaja giriş yapabilmek için 45 Türk lirası gibi bir ücret vermeniz gerekmektedir. Ancak hafta sonu gitmeyi planlıyorsanız, kişi başı 65 Türk lirasını gözden çıkarmanız gerekmektedir. 8 yaş üstü çocuklar ücrete tabii tutulurken 0 ile 8 yaş arasındaki çocuklar için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

  • Adres: Demirci, Kilyos Cd. No:11, 34450 Sarıyer/İstanbul
  • Telefon: 0 212 204 03 68 / 0 530 9151772
İLGİLİ MAKALE  İstanbul'daki en iyi kahvaltı mekanları. 'Pazar kahvaltısı' için deneyebilirsiniz

Baykuş Plajı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Gümüşdere tesislerinin orada hizmet veren Baykuş Plajı, aileniz ile gidebileceğiniz nezih plajlardan biri olarak hizmet vermektedir. Bununla birlikte öğrenciler için ayrı bir fiyat politikası izleyen Baykuş Plajı, nezih bir öğrenci koyu diyebileceğimiz yerlerden biridir. Bununla birlikte ülkemizdeki fiyatları düşünecek olursak, giriş ücreti için hafta içi 40 Türk lirası vermek oldukça hesaplı oluyor. Hafta içi kişi başı 40 Türk lirası, öğrenci 20 Türk lirası, hafta sonu kişi başı 60 Türk lirası, öğrenci için 40 Türk lirası ödemeniz gerekmektedir.

  • Adres: Gümüşdere Mahallesi, Sarı Çiçek Sk., 34450 Sarıyer/İstanbul
  • Telefon: 05330506510

Şile Ağlayankaya Beach

İstanbul’da denize girmek denildiğinde ne kadar Kilyos sahili tercih edilse de Şile’nin sahillerini de es geçmeden olmaz. Ağlayankaya Plajı’na gidebilmek için Şile merkezden Balibey tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir. 0 ile 12 yaş için ücretsiz giriş sunan Ağlayankaya Beach’e yetişkinlerin giriş yapabilmesi için hafta içi 40 Türk lirası, hafta sonu ise 60 Türk lirası gibi bir ücret ödemesi gerekmektedir.

  • Adres: Balibey Mah.  Ağlayankaya Cad. No:17, 34980 Şile/İstanbul
  • Telefon: 0 532 1205902