İŞKUR birçok vatandaşa istihdam sağlamakta. Çeşitli nedenlerden dolayı işinden olmuş vatandaşa veya hiçbir işe girememiş vatandaşlara iş sağlamakta olan İŞKUR, iş ilanlarında güncelleme yaptı. Yapılan bu güncelleme ile birlikte artık işe girmek için KPSS şartı aranmıyor. Birçok kamu kuruluşu veya özel kuruluşlarda istihdam sağlayan İŞKUR, vatandaşların en az 4.500 Türk lirası maaş ile işe başlamasını sağlamakta.

İŞ alımlarında kriterler nelerdir?

Aslında çok fazla kriter bulunmamakta. İŞKUR, iş başvurusu yapanlardan sadece ilkokul mezunu olmasını beklemekte. Ancak bazı iş yerleri KPSS puanına bakarken, bazı iş yerleri KPSS puanını dikkate almamakta. Vatandaşlar ise kendine göre iş ilanlarını arayıp başvurabilmekte. İş alımlarında dikkat çeken durum ise 8.000 Türk lirasına kadar maaş veren iş yerleri bulunmakta. Bu iş ilanları için ise herhangi bir KPSS puanına ihtiyaç duymamanız.

İŞKUR ile iş nasıl bulunur?

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Türk vatandaşlarının istihdam ihtiyacını sağlamak, işsizlik sigortası işlemlerini yürütmek amacıyla kurulmuştur. İŞKUR’un amacı Türk vatandaşlarının bir işe girmesini sağlamaktadır. Diğer amacı ise işverenlere eleman sağlamak. İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Bu bağlamda İŞKUR, Türkiye’deki istihdamı sağlamayı, korumayı ve yaygınlaştırmayı amaç olarak edinmiştir.

Pandemi süresince iş bulmak oldukça zor bir hal aldı. Bu nedenle iş arayan kişiler her türlü şansı denemek istemekte. İŞKUR ile iş bulmak oldukça kolaydır. İŞKUR ile ilgili tüm bilgileri e-Devlet üzerinden bulabilirsiniz. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama sekmesine “İŞKUR” yazarsanız, birçok seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden kendinize uygun olanı seçip, istediğiniz bilgiye erişebilirsiniz.

İŞKUR’ile birlikte iş bulmanızın en kolay yolu ise internettir. İŞKUR’un internet sitesine gidip, iş arayan kısmına tıkladığınızda kayıt olabilmeniz için belli şartları sunar. Eğer bu şartları okumak istiyorsanız buraya tıklayın. Bu şartları okuduktan sonra ise İŞKUR’un internet şubesine gidip kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Daha sonra ise CV hazırlamanız gerekmektedir. CV’nizi hazırladıktan sonra, kendinize uygun iş ilanlarına bakabilir, bu iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Ayrıca kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz tavsiye edilir. Çünkü İŞKUR, kimlik bilgilerinde bir eksik veya bir hata farkederse hesabınızı donduracaktır. Ancak iş ilanlarına başvurabilmek için belli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar şöyledir:

  • İŞKUR profilinizde iş arama durumunu “aktif” hale getirmeniz.
  • İŞKUR profilinize bir cep telefonu ya da e-mail hesabınız ekleyerek, İŞKUR profilinizi aktifleştirmek. İŞKUR, sizin cep telefonunuza ya da e-mail hesabınıza bir onay kodu göndermekte. Bu onay kodu ile İŞKUR hesabınızı aktifleştirebiliyorsunuz.

Eğer bir yıl içerisinde İŞKUR hesabınızda aktiflik göstermezseniz, İŞKUR hesabınız otomatik olarak dondurulmaktadır. Ayrıca üyelik hesabına gelen mesajı 15 gün içerisinde cevaplamalısınız. Eğer üyelik hesabına gelen mesajı cevaplamazsanız, gelen mesaj 15 gün sonra silincektir.

İŞKUR iş ilanlarına kolayca başvurma

İŞKUR hesabınızda bir CV bulunmakta. Eğer iş ilanlarına bakıyorsanız, iş ilanları arama kriterlerinde “Bana uygun işler” sekmesine tıklamanız yeterlidir. Bu sayede hazıraladığınız CV’ye uygun iş ilanları, ekranınızda listelenecektir. Ayrıca herhangi bir engeliniz veya vardiya gibi özel durumlarınız varsa, arama kriterlerine bu seçenekleri girin ve ekranınıza gelen iş ilanları seçtiğiniz şekilde listelensin.

Etiketlendi: