Zayıflamak için bitki çaylarından yardım almaktayız. Bu bitki çaylarından bazıları metabolizmayı hızlandırırken, bazı bitki çayları ise vücuttaki ödemlerin atılmasını sağlamakta. Kilo vermek için çeşitli bitki çaylarından destek alındığı gibi aç karnına kayısı çayı tüketmek de kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda sizleri incecik bedene kavuşturacak kayısı çayının faydalarından bahsedeceğiz.

Her sabah aç karnına tüketin

Sabahları uyandığınızda kahvaltı etmeden yarım saat önce kayısı çayı tüketmeniz gerektiği söylenmektedir. Çünkü kayısı çayı içeriğinde bulunan maddeler, metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Aynı zamanda kayısı çayı tokluk hissi yaşattığından dolayı, gün içinde çok daha az yemek yemek isteyeceğiniz için kilo verme süreciniz daha kolay geçecek. Ayrıca ani tatlı krizlerinin de bastırılabilmesini sağlayan kayısı çayını bu tür tatlı krizi yaşadığınız zamanlarda da tüketebilirsiniz.

Kayısı çayı, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede de yağ yakma hızınız da artmaktadır. Kilo verme döneminde yağ yakma sürecinizin hızlanması oldukça önemli. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde istediğiniz kilolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca kayısı çayının bir diğer faydası ise sindirim sistemini düzenlemesi. Bu sayede de kabızlık gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Bütün bunlar ile beraber kayısı çayı, vücuttaki ödemlerin ve diğer bütün toksin maddelerin atılmasını kolaylaştırıyor. Bu sayede karaciğere de yardımcı olan kayısı çayı, ödemlerin atılması ile vücudunuzun çok daha fit bir görünüme kavuşmasında büyük bir rol oynayacaktır. Kayısı çayının diğer faydaları ise şu şekildedir:

  • Kayısı çayı kalp sağlığına iyi gelir
  • A vitamini içeriği ile göz sağlığına iyi gelir
  • Kayısı çayı vücuttaki iltihaplanmalara iyi gelir
  • Ateş düşürücü etkisi bulunur
  • Kayısı çayı düzenli tüketimde kansızlığa iyi gelebilir
  • Kabızlık sorunu yaşayanlar tarafından kullanılır
  • Antioksidan açısından güçlüdür
  • Kayısı çayı bağırsakları düzenler
  • Cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamaktadır

Kayısı çayının zararları var mı?

Her türlü gıdanın fazlaca tüketilmesi, bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden de kayısı çayını çok fazla tüketmeniz, sizde de belli başlı sağlık sorunlarının görülmesinde rol oynayabilir. Kayısı çayını çok fazla tüketmek kusma, mide bulantısı ve ishal gibi sağlık sorunlarının baş göstermesine yol açabilir. Sindirim sisteminde büyük etkileri nedeni ile ishal yapabilen kayısı çayını sabah aç karınına bir fincan ya da gün içerisinde 2 fincan tüketmek yeterli olacaktır. Yeterli miktarda kayısı çayı tüketerek, sindirim sisteminde oluşabilecek sağlık sorunlarının gözükmesini engelleyebilir ve kayısı çayının faydalarından maksimum derecede faydalanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bilim insanları açıkladı! Bir fincan içmek tüm hastalıkları yok ediyor

Kayısı çayı nasıl hazırlanır?

Lifli yapısı ile kayısı çayı, sindirim sisteminin olduğundan çok daha güçlü bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bununla beraber kayısı çayını hazırlamak da oldukça kolay ve pratiktir. Bunun için bir demlik içerisine biraz yeşil çay yaprakları ve kuru kayısını ekleyin. Ardından bu demlik içerisine bir miktar sıcak su ekleyin ve yaklaşık olarak 5 dakika kadar kayısı çayının demlenmesini bekleyin. Bu şekilde kayısı çayınızı kolay bir şekilde hazırlayabilir ve sabahları aç karnınıza tüketebilirsiniz.