12 yıl süren zorunlu eğitimin sonunda bireyler daha kalifiye bir eğitim almak ve iş hayatlarında bulunmak istedikleri iş kolu ve iş mevkiine erişmek için kimisi 4, kimisi 2 yıl süren üniversite eğitimleri almaya başlarlar. Bu da hangi üniversitenin daha iyi olduğu sorusunu doğurur. Dünyanın yavaş yavaş biri apartmana dönüşmeye başladığı çağımızda ise öğrenciler farklı ülkelere seyahatler yaparken üniversite hayatlarını bilgi birikim ve başarı puanlarına göre farklı yerlerde sürdürebiliyor. Bu nedenle de insanlar genel olarak çocuklarını okutmak için dünyanın en iyi üniversitelerini araştırıyorlar.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi

Her yıl yayınlanan bir liste ile dünyanın o yıl içerisinde ne başarılı olan 500 üniversitesi belirlenmekte. Üniversiteleri akademik itibar, fakülte/öğrenci oranı, bilgi aktarımı, uluslararası öğrenci ve uluslararası fakülte gibi alanlardan karşılayan Round University Ranging (RUR) isimli analiz şirketi, 2022 yılı için de bu listeyi yayınladı. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan listede ilk sıralarda daha çok İngiliz ve Amerikan üniversiteleri yer alırken, Türk üniversitelerinin sıralamadaki yerlerinde ise ciddi bir gerileme durumu söz konusu. toplamda 1032 üniversitenin dahil edildiği çalışmada Türkiye’den en başarılı sayılan üniversite ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi oldu. Üniversitenin listedeki sıralaması ise 336. sıra.

Dünyanın en iyi 10 üniversitesi

Listenin ilk 10 üniversiteyi kapsayan en başarılı üniversiteler kısmında maalesef Türk üniversiteleri kendine yer bulamadı. Round University Ranging tarafındna paylaşılan listede dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi ise şu üniversiteler oldu:

 1. Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi – ABD
 2. Harvard Ünversitesi – ADB
 3. Massachusetts Teknoloji Üniversitesi – ABD (MIT)
 4. Stanford Üniversitesi – ABD
 5. Karolinska Enstitüsü – İsveç
 6. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü – İsviçre
 7. Kolombiya Üniversitesi – ABD
 8. Imperial College London – Birleşik Krallık
 9. Chicago Üniversitesi – ABD
 10. Johns Hopkins Üniversitesi – ABD

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri

Ülkemiz içerisinde eğitim ve öğretim sağlayan üniversiteler ise listeye biraz daha gerilerden dahil olmaya başladı. Daha öncesinde sayıları daha fazla olan Türk üniversitelerinin listedeki yerleri ise gerilere düşmeye devam ediyor. dünyanın en iyi 50 üniversitesi içerisinde ise yalnızca 6 adet Türk üniversitesi yer alıyor. İşte listede yer alan 6 en başarılı Türk üniversitesi:

 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi dünyada 336. ve ülkemizde 1. sırada
 • Koç Üniversitesi dünyada 362. ve ülkemizde 2. sırada
 • İstanbul Teknik Üniversitesi dünyada 384. ve ülkemizde 3. sırada
 • Sabancı Üniversitesi dünyada 424. ve ülkemizde 4. sırada
 • Boğaziçi Üniversitesi dünyada 437. ve ülkemizde 5. sırada
 • Bilkent Üniversitesi dünyada 485. ve ülkemizde 6. sırada
İLGİLİ MAKALE  AYT ve TYT'ye 1 yıl kala ders çalışmaya başlarsak iyi sonuçlar alabilir miyiz? AYT ve TYT'ye hazırlanan bir öğrenci nasıl ders çalışmalı?

Listede yer alan diğer Türk üniversiteleri

Yayınlanan listede sıralamaya girebilmiş olan 1032 üniversite içerisinde yer alan Türk üniversitelerinden yalnızca  tanesi kendisine ilk 500 içerisinde yer bulabilirken, 1032 üniversite içerisinde yer alan Türk üniversiteleri ve sıraları ise şu şekilde:

 • Ankara Üniversitesi 527. sıra
 • Hacettepe Üniversitesi 549. sıra
 • İstanbul Üniversitesi 555. sıra
 • Gazi Üniversitesi 653. sıra
 • Ege Üniversitesi 741. sıra
 • Yıldız Teknik Üniversitesi 742. sıra
 • Dokuz Eylül Üniversitesi 779. sıra
 • Erciyes Üniversitesi 808. sıra
 • Marmara Üniversitesi 877. sıra

ODTÜ sıralamada yükseldi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, sıralamadaki yerini geçtiğimiz yıldan bu yıla geçiş esnasında sıralamadaki yerinde 89 adımlık bir yükseliş yaşadı. Geçtiğimiz yıl yayınlanan listede ODTÜ 425. en iyi üniversite sayılmıştı. Fakat ülkemizde eğitim öğretim veren diğer üniversiteler ise sıralamada daha gerilere doğru düştü. Boğaziçi Üniversitesi 50 sıra geriledi. Bilkent Üniversitesi 132 sıra, Hacettepe Üniversitesi 161 sıra ve İstanbul Teknik Üniversitesi ise 72 sıra geriye düştü.