Son dönemlerin en popüler kelimelerinden bir tanesi olan ideal kilo kavramına dair bilinen bilinmeyen tüm detayları sizler için derledik. Televizyonlarda, internet ortamında sıklıkla gördüğümüz ideal kilonun ne olduğuna dair pek çok unsuru sizler için derlerken, ideal kilonun hesaplamasının nasıl yapılabileceğini Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun anlatımıyla derledik. Öyleyse son dönemlerin bu popüler kelimelerinden bir tanesi olan ideal kilonun ne olduğuna gelin birlikte bakalım.

İdeal kilo nedir?

İdeal kilo kavramını esasında tam manasıyla açıklamak oldukça göreceli bir kavramdır. Bu noktada iki tane önemli unsurlar bulunmaktadır. Bu kavramlardan bir tanesi estetik diğeriyse sağlıktır. Estetik kavramının da oldukça göreceli bir kavram olduğunu söylemek doğru olurken, bilhassa eski çağlarda yaşayan insanların balık etinde tombul insanlar çok daha makbul olurken ilerleyen yıllar sonrasında yine dönemin popüler kızlarından bir tanesinin vücut hatları ve zayıflığı beğenilerek o andan itibaren zayıflık moda olmaya başladı. Bu insanlar estetik kaygısı dolayısıyla ideal kiloda olmayı tercih ederken bir diğer kesim de sağlığını göz önünde bulundurarak mevcut olan ideal kilo içerisinde olmayı tercih etmektedir. Fakat bu noktada da birtakım tezatlıklar bulunmaktadır. Bu tezatlıklardan birincisi her zayıf insan sağlıklı değilken, ikinci durum ise her kilolu insana sağlıksız demek doğru değildir.

İdeal kilo belirleme yöntemleri nelerdir?

Yıllar içerisinde yapılan araştırma ve geliştirmeler sonucunda gerçekleştirilen yöntemlerden bir tanesi vücut kitle indeksidir. Bu ölçümde kişinin kilosu boyunun karesine bölünüyor ve ortaya bir rakam çıkıyor. Bu hesaplamayı hesap makinesi aracılığıyla yapmanıza gerek yok. İnternet ortamında bulunan vücut kitle indeksi hesaplama panellerine gerekli bilgilerin girişini yaparak oldukça kolay bir şekilde hesaplamanız mümkün. Vücut kitle indeksine göre 18 ile 25 arası normal, 25 ile 30 arası kilolu, 30 ‘un üzeri obez, 40’ın üzeri morbit yani ölümcül obez olarak belirlenmektedir. Vücut kitle indeksi oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir fakat bu kitle indeksinin de bir takım kusurları bulunmaktadır.  Bu kusurların başında yaşı hesaba katmamaktadır. 25 yaşındaki bir kişinin vücut kitle endeksiyle 50 yaşındaki bir kişinin vücut kitle endeksinin aynı olmasını beklemek oldukça gerçek dışıdır. Bir başka önemli yanlışlardan başında da kişilerin vücut proporsyonlarının hesaba katılmamasıdır. Bu noktada kişilerin vücudunda bulunan yağ, karbonhidrat ve protein dengesinin ne durumda olduğunun bilincine varmak önemlidir. İdeal kilonun bulunmasını sağlamak amacıyla yapılan bir diğer bilimsel çalışmaların başında da göbek çevresinin ölçülmesi hesaplanarak oluşmaktadır. Göbek çevresinin yağlanması sağlık üzerinde önemli zararların oluşmasına neden olmaktadır. Bu ölçümün de en yaygın kusurlarından bir tanesi boyu hesaba katmamasıdır. Bu iki ideal kilo hesaplamasından yeterli verimin elde edilememesinin sonucunda uzmanlar başka bir yöntem geliştirerek, göbeğin boya olan oranıdır. Bu yöntem çok daha sağlıklı sonuçlar verirken kişinin ideal kilosunun ortaya çıkmasına katkı sağlamaktadır. Bu noktada ideal kilonuzu hesaplamak için göbek çevresini, boyunuza bölün ve çıkan sonuca göz atın. Çıkan sonuçlarda 0.5 – 0.55 arasında normal olarak kabul edilirken, bu rakamın altı daha az kilolu bir sonucu verirken, yukarısı ise fazla kilonun olduğunu göstermektedir. Bu ölçümü gerçekleştirdikten sonra ideal kilonuzu hesaplayarak dengeli ve düzenli bir beslenme periyoduyla birlikte istenilen sonuca erişmeniz mümkündür.

İLGİLİ MAKALE  Sağlıklı olabilmek için günde kaç litre su içilmesi gerekir? (Kaynak: soru.com.tr)

Video: İDEAL KİLO NEDİR? – (İDEAL KİLONU HESAPLA!) / 5 Dakikada Sağlık