Kilolarla başı dertte olan insanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Her dönemde insanlar kilo vermeye ve fit görünmeye çabalamışlardır. Kilo vermeyi kimisi görüntüsü için isterken kimisi de sağlığı için istemektedir. Herkesin boy ve kilo oranının belirlediği bir ideal kilosu vardır. Pek çok kişi de ideal kilosuna ulaşmak için çalışıp çabalar. İşte, ideal kilonun nasıl hesaplandığı ve ideal kiloya ulaşmanın sırları.

İdeal kilo nasıl hesaplanır?

İdeal kilo, bir kişinin hayatını sağlıklı bir şekilde idame ettirmesi için bulunması icap eden ağırlıktır. İdeal kilonun kaç olduğu kişiden kişiye değişir. İdeal kiloyu beden kitle indeksini (BKİ) hesapladıktan sonra ortaya çıkan sonuç sonrası öğrenmek mümkündür. BKİ, vücut ağırlığının ve boyun karesine (m²) bölünmesi sonucu kolayca hesaplanır. Dünya Sağlık Örgütü, vücut kitle indeksini baz alan bir değerlendirme yapmıştır. Bu değerlendirmeye göre eğer bireyin beden kitle indeksi değeri 18.5 kg / m² sayısından az ise zayıf bir birey, 18.5 – 24.9 kg / m² arasında bir sayı ise normal kiloda bir birey, 25 – 29.9 kg / m² arasında bir sayı ise hafif şişman bir birey ve 30kg / m² sayısından fazla ise obezite sayılmaktadır. Bu değerlendirmeye göre beden kitle indeksi değeri 18.5 ile 24.9 arasında olan bireyler ideal kilosundadır. İdeal kilo yalnızca beden kitle indeksi sonucunda belirlenmez. Buna göre cinsiyet, yaş, vücut yağ oranı ve vücut kas yoğunluğu da değerlendirilmelidir.

İdeal kilomuzun ne kadar üstüne çıkarsak ya da altına düşersek sağlıksız bir vücuda sahip olmuş oluruz?

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek en önemli isteğimizken, kilolu ve sağlıksız bir vücut her ne kadar zaman zaman inkar edilse de çok ciddi hastalıklara yol açar. İdeal kilo ve ideal olduğu düşünülen görüntüden ziyade obezite sınırındaki bireylerin acilen kilo kontrolüne başlaması gerekmektedir. Beden kitle indeksi (BKİ) 18.5-24.9 kg / m² olmalıdır ve bu sayı sağlıklı bir ağırlık için gereklidir. Birçok hastalık kilodan kaynaklanır ve ayrıca kilo, hastalıkların tedavisini de engelleyici bir unsurdur.

Bu öneriler ile ideal kilonuza ulaşın

  • Daha az karbonhidrat tüketin
  • Bol bol su için
  • Hareket edin 
  • Lifli gıdalar tüketin
  • Akşam 5’ten sonra yemeyin

Dr. Ayşegül Çoruhlu, hızlı bir şekilde ideal kiloya ulaşmak için önerilerini sıraladı. Çoruhlu, en çok akşam 5’ten sonra yemek yememenin üzerinde durdu. Ayşegül Çoruhlu, “Öncelikli olarak istenmeyen ve gereksiz depo olan göbek çevresindeki yağların gitmesini istiyoruz. Bu yağların gidebildiği saatler var. Bütün gün aç kalınca, vücut bu yağları hedef almıyor. Vücudun tamamını eritmeye çalışıyor ve gerekirse kaslarınızı da yakıyor. Sadece yağın yanabilmesi ve o yağın da istenmeyen yağ olması için vücudun o yağı çektiği zamanla sizin yaptığınız yememe halinin üst üste binmesi lazım. Vücut bunu ne zaman yapar? Akşama doğru ve bütün gece boyunca. Siz gece uyurken vücuda bir enerji gerekliyse gidip kastan çekilmez. Varsa bel bölgenizden çekilir çünkü vücut bunun gereksiz olduğunu ve ilk ihtiyaçta kullanılması gerektiğini bilir. Bunun için ne yapıyoruz? Akşam yemeğini olabilecek en erken saate çekiyoruz. Çok hızlı kilo vermek istiyorsak da akşam yemeğini neredeyse hiç yemiyoruz. Hız ve sağlık üst üste binmiş oluyor böylece. Akşam saat 5’ten sonra normalle aynı kaloriyi alsanız bile bir pencere yaratıyorsunuz. Bu boşlukta da vücut bildiği şeyi yapıyor. Bu da karından yağ harcamaktır.” diyerek akşam yemek yememenin öneminden bahsetti.