Günümüde çoğu insan, Akciğer kanseri hastası olma riski taşıyor. Gerek sigara kullanımının artması gerek hava kirliliği gibi sebepler, insanların akciğerlerine büyük zararlar veriyor. Akciğer kanserinin birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. Eğer siz de bu belirtileri göstermekteyseniz, direkt olarak uzman bir doktora muayene yaptırmanız gerekiyor. Kanserde erken teşhis oldukça önemli. Bu yazımızda sizlere, akciğer kanseri olabileceğinizi gösteren önemli belirtilerden bahsedeceğiz.

Bu belirtiler varsa hemen doktora koşun!

Akciğer kanseri, meme kanserinden sonra en çok görülen ikinci kanser çeşididir. Ayrıca akciğer kanserinin ölüm oranı, diğer kanser türlerine göre çok daha yüksektir. Bunun en temel sebebi ise akciğerlerin sıkıntılı olmasından kaynaklı yaşanan soluk alışverişi sorunları. Hayatta kalabilmemizin en temel nedeni, akciğerlerimiz ile oksijen alıp tekrardan karbondioksit üflemek. Ancak akciğerlerin düzgün çalışmaması, vücuda normalden çok daha az oksijen almamıza neden oluyor. Bu yüzden de damarlarımızda yeteri kadar oksijen dolaşmıyor. Bu da diğer organlarımızın hata vermesine neden oluyor. Organların ve vücut sistemlerinin düzgün bir şekilde işleyebilmesi için yeterli miktarda oksijenin taşınması gerekiyor. Ancak akciğerlerde biriken tümör, bu oksijen miktarını en az yarısına kadar azaltıyor.

Akciğer kanserinin ilk belirtisi, şiddetli öksürüktür. Bu öksürükler nedeni ile göğüs kafesinizde büyük bir baskı hissedersiniz ve nefes alıp verdikçe canınız yanar. Aynı zamanda bu öksürükler ile birikte farklı renklerde balgamlar atıyorsanız, hemen uzman bir doktorun kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Çünkü akciğer kanseri, oldukça agresif bir şekilde yayılmaktadır. Eğer şiddetli öksürükler birkaç hafta boyunca deva ediyor ve pas renginde balgamlar atıyorsanız, akciğer kanseri olma ihtimaliniz artıyor demektir. Bunlara ek olarak öksürürken kan gelmesi, akciğer kanserinin en önemli semptomlarından biridir. Çünkü akciğer kanseri nedeni ile akciğerlerde oluşan tümör, akciğer dokusunun tahriş olmasına neden oluyor. Bu durumda da akciğer kanseri olan bireylerin öksürdüklerinde kan gelmesine neden oluyor. Akciğer kanserinin belirtileri şu şekildedir:

 • Haftalarca geçmeyen öksürükler
 • Öksürdükten sonra kan gelmesi
 • Sürekli olarak yogun hissetme
 • Pas rengi balgam atma
 • Nefes alıp verdikçe yaşanan göğüs ağrısı
 • Aşırı nefes darlığı
 • Anlık soluk alamama
 • Ses kısıklığı
 • Aşırı kilo kaybı
 • İştah kaybı yaşama
 • Bronşit ve pnömoni nedeni ile sürekli olarak akciğer enfeksiyonuna yakalanmak
 • Akciğerlerinizden gelen kesintisiz hırıltı
İLGİLİ MAKALE  Resmen 'şifa' kaynağı! Bağışıklık sisteminin güçlenmesinden kanseri önlemeye kadar...

Akciğer kanseri belirtileri varsa ne yapmak gerekir?

Eğer yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden birkaç tanesini yaşıyorsanız, direkt olarak uzman doktora görünmeniz gerekebilir. Çünkü Akciğer kanseri agresif bir şekilde yayılım göstermektedir. Bu agresif yayılım gösterme de diğer organların çökmesine neden olmaktadır. Tabii ki bu belirtileri gösteren herkes, akciğer kanseri olacak değil. Bu yüzden de kendi kendinize teşhis koymak yerine direkt olarak bir uzman desteğine başvurun. Farklı hastalıkların da belirtisi olabilir. Ancak daha önceden önlem almak, sağlığınız için çok iyi olacaktır. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır.

Akciğer kanserinin nedenleri?

Akciğer kanserinin en temel sebebi, sigara kullanımı. Sigara içmek, akciğerleri derinden etkiliyor. Sigara dumanı içerisinde yer alan maddeler, akciğerlerin tümör ve akciğere zarar verecek diğer maddeler ile dolmasına neden olur. Bu durumda da solunum yolu sıkıntıları yaşmaya başlarız. Akciğerde oluşan Tümör, çok hızlı bir şekilde diğer organlara da yayılmaktadır. Akciğer kanserinin bir diğer sebebi ise çevre etmenleri. İçten yanmalı otomobiller, fabrika dumanları ve hava kirliliği akciğer kanserini tetikleyen unsurlardan biridir.