İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, eski tip nüfus cüzdanlarının yenilenmesi gerektiği duyurulmuştu. Yeni kimlikleri almak için ise Nüfus Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Ancak Nüfus Müdürlükleri’nde yaşanan yoğunluk nedeni ile, Nüfus Müdürlükleri’ne başvurmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Nüfus Müdürlükleri’nden randevu nasıl alınır?

Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alabilmenin iki adet yolu bulunmaktadır. Bu randevular ise internet veya telefon ile alınabilmektedir. Eğer internet üzerinden randevu almak istiyorsanız buraya tıklamanız, sizi randevu ekranına götürecektir. Verdiğimiz linke tıkladığınızda, sizi randevu almak istediğiniz işle tipinizi seçmenizi istiyor. Bu ekranda T.C. Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi gibi birçok işlemi yapabileceğiniz sekme bulunmaktadır. Bu sekmelerden bir tanesini seçip gerekli bilgileri dolduğunuzda, istediğiniz Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alabiliyorsunuz.

İnternet kullanmadan randevu almak isterseniz eğer telefon ile Nüfus Müdürlüğü iletişim numarası olan 199’u aramanız gerekmektedir. 199’u arayarak istediğiniz herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alabilir ve yeni kimlik kartınızı edinebilirsiniz.

 

 

Kimlik yenileme için gerekli evraklar nelerdir?

Kimlik yenilemek için gerekli bir kaç evrak bulunmaktadır. Bu evrakları temin etmeniz ise çok zor olmayacaktır. Gerekli olan bütün belgeler randevu saati öncesi hazırlanmalıdır. Aksi takdirde kimlik yenileme işleminizi yapamayacaksınızdır. Yeni kimlik kartları için gerekli evraklar şöyledir:

  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
  • nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi
  • Kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge

Yeni kimlik kartı için ödenmesi gereken ücretler ne kadar?

Kimlik yenileme işlemleri ücreti, Nüfus Müdürlüğü’nden aldığınız randevu saatinden önce ödenmelidir. Aksi takdirde kimlik yenileme işlemlerinizi gerçekleştiremeyeceksiniz. Kimlik yenileme işlemleri ücretleri cüzi bir miktardır. 2022 yılı kimlik yenileme işlemleri ücretleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 37,50 TL
  • Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 37,50 TL
  • Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli: 37,50 TL
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 75,00 TL

Yeni kimlik kartları için son yenileme tarihi ne zaman?

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, eski tip bir nüfus cüzdanınız varsa bu nüfus cüzdanınız 2023 yılında geçersiz kalacaktır. Bu yüzden en geç 31 Aralık 2022 yılına kadar yeni çipli kimlik kartlarınızı almanız gerekmektedir.

Yeni kimlik kartı yenileme ücretleri nereye ödenmektedir?

Yeni kimlik kartlarını almak için ya da kimlik kartlarınızı yenilemek için ödemeniz gereken ücretleri 5 farklı yere ödeyebilirsiniz. Kimlik kartınızı almak için ya da kimlik kartınızı yenilemek için ödeyebileceğiniz ödeme noktaları şunlardır:

X