Kültürümüzün önemli bir parçası olan Türk kahvesi bizlere mutluluk getirdiği kadar sağlık da getiriyor. Sohbetlerin vazgeçilmezi, buluşmaların sebebi, fal bakan arkadaşları darlama aracı ve en iyisi gülüşmelerin ortak noktası. Türk kahvesinin hayatımıza kattığı güzellikler ise bunlarla sınırlı değil. Faydalarını öğrendiğimiz zaman içmeden duramayacağınız Türk kahvesinden günde bir fincan içmek sağlıklı bir yaşamın kapısını aralıyor.

Günde bir fincan Türk kahvesi mutlaka için

Türk kahvesi sağlıklı yapısı ile insan hayatının devamın açısından birçok fayda sağlıyor. Daha sağlıklı bir yaşam, daha fit bir vücut ve daha birçok faydası için günce bir fincan Türk kahvesi içmek ise uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.  İçerdiği kafein sayesinde doğal bir uyarıcı olarak bildiğimiz kahve sayesinde güne daha enerjik bir başlangıç yapabiliriz. Aynı zamanda tok kalmamıza yardımcı olan kahve sayesinde kilo vermek de kolaylaşır. Aynı zamanda sağlıklı yapısı ve düşük kalorisi sayesinde diyet yaparken bile tercih edebiliriz.

Kahvenin  bu faydaları ise gün içerisinde enerjik kalmamıza yardım etmesi sayesinde oluyor diyebiliriz. Adenosin bileşeni içeren kahve vücutta uyku ve yorgunluk hislerine neden olan nörotransmitteri engelliyor. Bu sayede de yem yorgunluk ve halsizlikten uzaklaştığımızı hissediyoruz hem de vücudumuz daha zinde kalarak günlük fonksiyonlarını yerine getirmeye devam ediyor. Günde 1 fincan içilmesi ile kahvenin faydaları ise şu şekilde sıralanıyor:

Metabolizma hızlandırıyor

Kafein,  etkilerini hızlı bir şekilde göstermesi ile bilinir. Kafein kana hızlıca karışan ve yaklaşık olarak tüketiminden sonraki 1 sata içerisinde etkilerini gösteren bir maddedir. Bu şekilde de tüketilmesi halinde etkilerinden hızlıca faydalanabiliyoruz. Tüketilen kafein vücudun hızlanmasını sağlıyor. Su bazlı şekilde alınan kahve içerdiği kafein sayesinde metabolizmanın hızlanmasını kolaylaştırıyor. Metabolizmamız hızlandığı zaman da besinleri daha hızlı yakıyoruz ve hem enerjik hissediyoruz hem de kilo verme hızımız artıyor.

Kalp hastalıklarından koruyor

Umanlara göre günde bir fincan Türk kahvesi içmek kalp krizi riskini yüzde 17 düşürmeye yardımcı oluyor. Doğru Türk kahvesi tüketimi ile bu oran is artabiliyor. Türk kahvesi tok karnına ve şekersiz şekilde tercih edildiği takdirde kalp krizi riski ve damar tıkanıklığına karşı koruyucu hale geliyor. Kan akışını hızlandırması sayesinde damarları temizleyen Türk kahvesinden günde bir fincan içerek ilerleye yaşlarda ortaya çıkabilecek kardiyovasküler hastalıklardan korunabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Her gün bir fincan için ve faydalarını görün!

Baş ağrısına iyi geliyor

Türk kahvesi düzenli olarak tüketildiğinde sağladığı faydalar kadar anlık bir şekilde sağladığı faydalar ile de biliniyor. Bir fincan Türk kahvesi içmek baş ağrısını anında kesiyor. Vücutta emlimi hızlı olan kafein içeriği sayesinde kana karışan ve kan akışını hızlandıran Türk kahvesi baş ağrısını içildikten 30 dakika kadar sonraki süreç içerisinde kesme gücüne sahip. Aynı zamanda kronik baş ağrısı sorunu yalaya bireylerde de semptomların azalmasına yardımcı olduğu bilinenler arasında.

Zihni açıyor, beyni gençleştiriyor

Türk kahvesi düzenli olarak tüketildiği zaman zihni açmaya da yardımcı oluyor. Kahve çekirdekleri içerisinde olan ve öğütülmüş kahvede de bulunan sağlıklı yağlar sayesinde Türk kahvesi içildiği zaman beynin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda enerji vermesi sayesinde de beyinden vücuda giden sinyallerin daha hızlı aktarılmasına yardımcı olan Türk kahvesi, beynin aktif çalışma hızına katkıda bulunarak beynin daha genç kalmasına yardımcı oluyor. İlerleyen yaşlarda oluşan zihin yollu rahatsızlıkların önüne geçme konusunda da genç yaşlarda içilen Türk kahvesinin etkisi olduğu biliniyor.

X