Özellikle kış aylarının yaygın hastalıklarından biri olan grip, yazın da görülebilir. İnsanlar için tam bir baş belası olan hastalıklardandır. Halsizliği, kuru öksürüğe, bitkinliğe, baş ağrısına, eklem ve kas ağrılarına neden olan bu hastalık, hem yetişkinleri hem de çocukları etkisi altına alabilir.

Ayrıca bulaşıcı hastalıklar grubunda yer alması, gribin tehlikeli bir hastalık sayılmasına neden olmaktadır. Peki, gribe ne iyi gelir? Bu hastalığı en kısa sürede atlatmak için ne yapılması gerekir? Gripten kurtulmanızı sağlayacak püf noktalar yazıda sizlere verilmiştir. Gribe iyi gelen şeyleri yaparak, hastalığın şiddetinden kurtulabilirsiniz.

Tavuk Çorbası

Eskiden insanlar grip olduklarında buna tedavi olarak çorba yapılmaktaydı. Bu adet günümüzde de devam etmektedir. Grip olduğunuz zaman anneniz size ”Bir çorba kaynatayım da sıcak sıcak iç” der. Bu sözün bir aslı vardır. Çünkü gribe iyi gelen şeylerin başında çorba gelir.

Özellikle de tavuk çorbası, tam bir şifadır. Grip olduğunuz zaman kendinize el yapımı bir tavuk çorbası yaparak şifa bulabilirsiniz. Eğer ateşiniz var ise bu çorbayı içmeniz size daha fazla yarar sağlayacak ve ateşiniz düşecektir. Tavuk çorbasının içerisine karabiber gibi şifalı baharatları da katarsanız, hem sağlıklı hem de lezzetli bir çorba olur.

Uzmanlar, tavuk çorbasının gerçekten bu hastalık dönemlerinde faydalı olduğunu söylerler. Uzmanların tavsiyesine kulak verip, grip olduğunuzda çorbanızı eksik etmeyin. Bunun yanında et suyu çorbası da yine aynı şifayı size verecektir. Damak tadınıza hangi çorba uyuyorsa onu içerek gripten kurtulabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsağın insan sağlığı için ne kadar önemli bir ürün olduğu, tıp alanında yazılan tüm kitapların içerisinde bahsedilmiş bir gerçektir. Çünkü sarımsağın sahip olduğu çok önemli bir özellik bulunmaktadır. Bu özellik ise antibakteriyel olmasıdır. Bundan dolayı sarımsak, grip hastalığına iyi gelen bir üründür.

Özellikle de çiğ olarak tüketilmesi, tam bir ilaçtır. Bu nedenle uzmanlar, sarımsak tüketimin önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Dilerseniz yoğurda karıştırarak dilerseniz de tavuk çorbası gibi çorbalara karıştırarak tüketebilirsiniz. Nasıl tüketirseniz tüketin, sizi gribe karşı savunacak bir üründür.

Bitki Çayı

Bitki çayları, hemen her hastalığa iyi gelirler. Bu nedenle tüketilmelerinde sakınca yoktur. Grip olduğunuzda da bitki çaylarından tüketerek bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Gribe iyi gelen bitki çayları ise şunlardır:

  • Adaçayı
  • Papatya çayı
  • Okaliptüs çayı
  • Kuşburnu çayı
  • Limonlu çay
  • Ekinezya çayı

Bunlardan dilediğinizi içerek griple baş edebilirsiniz. Ancak bitki çaylarının tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekir. Günlük belirli aralıklarda bitki çayı tüketilebilir. Özellikle de kuşburnu çayı, grip için birebirdir.

Eğer imkânınız varsa doğadan kendi ellerinizle topladığınız kuşburnuyu tüketmeniz daha sağlıklıdır. Kış soğuklarında grip hastalığına yakalanan kişilerin çok fazla sıvı tüketmeleri gerekir. Bu nedenle bitki çayı içmek, grip için yapabileceğiniz en doğru şeylerden bir tanesidir.

İLGİLİ MAKALE  Diyabetle savaşan '4 baharat'. Sağlığınızı koruyun!

Bal

Antibakteriyel özelliğe sahip olan ürünlerden biri de baldır. Bal, her hastalığa şifa olarak kullanabileceğiniz bir üründür. İnsan sağlığı için yaratılan en güzel mucizelerden biridir. Herkesin mutlaka tüketmesi gereken doğal bir yiyecektir. Grip hastalığı için de bir şifa olan bal, bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar.

Böylece vücudunuz gribe karşı kendisini savunacak gücü elde etmiş olur. Bir su bardağı sıcak sütün içerisine yarım çay çay kaşığı kadar balı ekleyin. İkisini bir güzel karıştırdıktan sonra afiyetle için. Bunu sık sık tekrar ederseniz, grip hastalığından kısa zamanda kurtulursunuz. Hem bal hem süt, kendinizi dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

İzleyin: Nezle ve Grip Nasıl Tedavi Edilir? (Tanı ,Tedavi, Korunma, Yanlış Bilinenler…)

Yoğurt

Yine her hastalığa şifa olan ürünlerden biri de yoğurttur. Tüketilmesi gerekli olan bir besindir. Bu nedenle yoğurdu sadece hastalandığınız zaman tüketmemelisiniz. Günlük olarak tüketilmesi gerekli olan bir besindir. Grip olduğunuz zaman yoğurt yerseniz, hastalıktan kurtulabilirsiniz. Antibakteriyel özellikte olan yoğurt, içerisinde probiyotik bulundurur.

Halsizken bile kolaylıkla tüketebileceğiniz yoğurt, gribe karşı savaşmanızı sağlar. Yoğurdu dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. İsterseniz yoğurt çorbası da yapabilirsiniz. Ancak doğal olarak tüketmeniz daha iyidir. Özellikle de ev yapımı olan yoğurtlar daha sağlıklıdır. Marketten hazır alınan yoğurt, el yapımı yoğurtlar kadar değerli değildir. Bu nedenle evde kendinizin yaptığı yoğurdu tüketmeniz, grip için iyi gelir.

Meyveler

Gribe iyi gelen şeyleri sıralarken meyveleri atlamamak gerekir. Çünkü meyveler olmadan griple baş edebilmeniz zordur. Muz, avokado, elma, portakal, kivi, mandalina gibi meyveleri sık sık yemelisiniz. Özellikle de C vitaminini çok fazla barındıran meyvelerden yemeye çalışmalısınız. Limon, bu dönemde tüketebileceğiniz en doğru meyvelerdendir.

Çünkü C vitamini denildiği zaman akla ilk gelen meyve limondur. Gribe karşı üstün bir koruma sağlayan limon, aynı zamanda birçok ilacın yapımında da kullanılmaktadır. Taze taze tüketilen limon, grip için iyi gelen başlıca meyvelerdendir.

Eğer limonu yiyemezseniz, kendinize doğal bir limonata yapabilirsiniz. Böylece taze sıkılmış limon suyundan da yine aynı vitamini alabilirsiniz. Bunun yanında nane-limon yaparak da griple savaşabilirsiniz.

Yeşil Sebzeler

Vücudunuz hastalandığında ihtiyaç duyduğu besinleri sebzelerden alır. Özellikle de yeşil yapraklı olan sebzeler, grip için önemlidir. Marul, ıspanak, pırasa ve lahana gibi sebzeler, sizi gripten kurtaracaktır. Bu sebzeleri hasta olduğunuzda sık sık tüketmelisiniz. Grip, bağışıklık sisteminizi etkileyen bir hastalıktır. Eğer bu dönemlerde bağışıklık sisteminizi güçlendiren besinler tüketmezseniz, griple savaşmakta zorlanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Zencefilin faydaları. Zencefil nelere iyi geliyor?

Size bağışıklık kazandıracak en önemli şey sebze-meyvelerdir. Bu nedenle sebze-meyveleri yemekten asla geri durmayın. Hastalıktan dolayı canınız bir şey istemeyebilir. Ama unutmayın ki yemeden güçlenmeniz imkansızdır. Bu nedenle sebze tüketimlerinize önem verin. Bol bol sebze çorbası için. Yatmak yerine bol bol meyve yiyin. Bu sayede gripten bir kaç gün içerisinde kurtulabilirsiniz.

Sirke

Grip olduğunuz zaman size bağışıklık kazandıracak ürünleri tüketmeniz gerek. Sirke bu ürünler arasında yer alır. Bir miktar sirkeyi su ile karıştırarak içerseniz, hastalığınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Eğer sirke içmekte zorlanırsanız turşu suyu da içebilirsiniz. Turşu suyu, içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biridir. Uzmanlar, özellikle de turşu suyu konusunda çok fazla açıklama yapmaktadırlar. Çünkü bu turşu suyu, tam bir bağışıklık kaynağıdır.

Sadece grip için değil daha birçok hastalık için de faydalı olan bir içecektir. Anneleriniz kış aylarına hazırlık olarak turşu yaparlar. İşte o turşu suyunu içmeniz, gripten hızlıca kurtulmanızı sağlar. Ayrıca turşu suyunun lezzeti bir ayrıdır. Ancak turşunun sirkeden yapılması önemlidir.

Dinlenme

Grip olduğunuz zaman vücudunuz bitkin düşer. Bu nedenle dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. Mümkünse grip olduğunuzda fiziksel aktivitelerinizden uzak durmalısınız. Kendinize zaman ayırmalı ve bol bol dinlenmelisiniz. Ancak dinlenmek istediğiniz yerde sıcaklık da önemlidir. Ortamın sıcak olması, vücudunuzun kendini toparlamasına yardım eder.

Bu nedenle sıcaklığı biraz fazla olan bir yerde dinlenmelisiniz. Bu esnada beslenmenize de dikkat ederseniz, gripten kurtulabilirsiniz. Bu süreçte psikolojiniz de iyi olmalıdır. Sizi motive edecek düşüncelere kafanızda yer vermelisiniz. Çünkü hastalıklardan kurtulmanın diğer bir yolu da olumlu düşüncelerdir. Bu nedenle her zaman olumlu olmalısınız.

Su İçin

Gribin vücudunuzda yarattığı enfeksiyonu vücuttan atabilmeniz için, su içmelisiniz. Hatta bol bol içerek, vücudunuzun su dengesini yapmalısınız. Su, oluşan balgamın yumuşamasını sağlar. Yumuşayan balgam ise vücuttan kolay atılır. Su, vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadele edebilmesini sağlar. Bu nedenle hastalandığınız zaman başucunuzda mutlaka suyunuz hazır bulunsun.

Zencefil

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek griple savaşmanızı sağlayan zencefil, özellikle mide bulantınıza iyi gelir. Zencefili bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Gün içerisinde bir kere tüketirseniz, gerekli besinleri vücudunuza alabilirsiniz. Vücudunuz bağışıklık kazanmadan gripten kurtulamazsınız.

Bu nedenle bağışıklık sisteminizin ne kadar güçlü olduğu önemlidir. Griple baş edebilmenizin yolu ise bağışıklık sisteminizden geçer. Bu nedenle yediğiniz her şeyin bağışıklık sisteminizi güçlendiren besinler olmasına dikkat edin. Eğer hastalığınız çok ağır şekilde devam ederse, doktorunuza gitmelisiniz. Evde doğal yöntemlerle zaman kaybetmemelisiniz.