Ev yenilemek, evlenmek, taşınmak son derece telaşlı bir o kadar da heyecan verici. Ancak bu tatlı telaş sizi hem maddi olarak zorluyor hem de seçimler konusunda kararsız bırakıyorsa bu içerik tam size göre. Uygun fiyata kaliteli perde ve halı seçimi yapmanın yollarını, uygun dekorasyonu ve evcil hayvan besleyenler için özel tüyoları bir bilene sorduk.

Evin en önemli ve renk katan aksesuarları halı ve perde desek doğru bir tanımlama olur. Halı ve perde arasındaki uyum nasıl olmalı, mobilyaya göre mi seçim yapılır, ortalama maliyetler nedir gibi arayışta olanların merak ettiklerini Eskidji Bazaar’da yetkililerine sorduk. Gelin birlikte yolculuğa çıkalım. Halı seçimi ile başlıyoruz! Yıldız Halı mağaza müdürü Mustafa Bayraktar sorularımızı yanıtladı.

İzleyin: Perde ve halı seçimi nasıl yapılmalı?

“Asla yıkanabilir halı tercih etmeyin!”

İlk sorumuz evin en önemli dekorlarından olan halı seçiminin nasıl yapılması gerektiği oluyor. Mustafa Bayraktar sorumuzu “Benim fikrimi soracak olursanız halı seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken nokta halının toz ve tüy vermesi. Tüy ve toz veren halı kaliteli demek olur kullanım ömrü uzundur. Tüy vermeyen grupta polyester ve nalyonu sayabiliriz. Bu grubun dayanıklılık gücü daha azdır. Ayrıca bir öneride daha bulunmak istiyorum asla yıkanabilir halı tercih etmeyin. Çünkü bu halıların dayanıklık gücü çok az ve ömrü kısa. Eğer aldığınız halıyı uzun yıllar kullanmayı hedefliyorsanız kesinlikle uzak durmalısınız. İyi ve uzun ömürlü halı almak isteyenler için ortalama bütçe 1200 lira civarındadır. Tabi bu fiyat uzun yıllar kullanım hedefleyenler için, daha ekonomik halılar tercih etmek isteyenlere 600 liradan basyalan ürünler de önerebiliyoruz.” şeklinde yanıtladı.

Evlerimize en uygun halıyı seçebilmek için neler gerektiğini sorduğumuz Mustafa Bayraktar, “ Halı seçimini en sona bırakırlarsa daha doğru bir seçim yapmış olacaklardır. Bizler burada da yönlendirme yapıyoruz ve çoğunlukla aldığımız geri dönüşler olumlu oluyor. Müşteriler genelde perdeleri ve evin objelerine göre halı seçimi yapmak istiyorlar fakat bana göre bu yanlış. Halı ve koltuk bir bütündür, koltuğa göre halı alınırsa daha şık bir görünüm elde edilir. Parke rengi de önemli tabi, bunu göz önüne alarak yönlendirme yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ MAKALE  Kapı önüne ayakkabı koyarken iki kez düşünün

Perde seçimi de evin dekorasyonu için oldukça önemli. Evinize perde seçerken en doğru seçimi yapabilmeniz için Efe perde mağaza yetkilisi Özden Aykaç ile konuştuk. Aykaç konuyla ilgili, “ Perde koltuk rengi ya da halı rengine göre yapılıyor genelde ancak bana göre halıyla uyumlu olduğunda daha şık oluyor. Evinin perdesini yenilemek isteyenler için ortalama bütçe değişkenlik gösterir. Bir evin perdelerini 2 bin liraya da 5 bin liraya da yenileyebilirsiniz. Fiyatlar perde kumaşına göre değişkenlik gösteriyor. Bu sene genelde kadife perdeler tercih ediliyor. Tül perde olarakta düz ve süet perdeler çok moda.” ifadelerini kullandı.