Ev dekorasyonunda ya da evin havasını güzelleştirmek amacı ile evlerimizde bitki yetiştirmekteyiz. Ancak zamanla bazı bitkilerimiz solmaya yüz tutabiliyor. Bu tür durumlarda ise neler yapabileceğimizi bilemiyoruz. Ancak bazı yöntemler ile evdeki bitkilerinizi tekrardan canlandırabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, evdeki bitkilerinizi nasıl canlandırabileceğinizden bahsettik.

Evdeki bitkileri canlandırma yöntemleri

Evdeki bitkileriniz solduysa, korkmanız gerek yok. Çünkü anlatacağımız birkaç farklı yöntem ile yetiştirmiş olduğunuz bitkileri canlandırabilir ve eski güzelliklerine kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki bitki yetiştirmek, göründüğünden çok daha zor bir işlem. Belirli adımları ve bakım şekilleri bulunmaktadır. Ayrıca her bitki için farklı bakım çeşidi olduğu için kişiler bitki yetiştirirken hata yapabilmekte. Ancak ufak bir araştırma ile evde yetiştirmek istediğiniz bitkinin nasıl bir bakımı olduğunu öğrenebilirsiniz. Sadece 6 adım ile evdeki solmaya yüz tutmuş olan bitkilerinizi tekrardan canlandırabilirsiniz. Gelin hep birlikte solmaya başlayan bitkilerinizi nasıl canlandırabileceğinizi öğrenelim.

Toprağını değiştirin

Bitkiler, alması gereken besinlerin büyük bir kısmını topraktan almaktadır. Toprak, bitkilerin köklerinin büyüdüğü ve beslendiği yegane yerdir. Fakat toprağın kalitesi, bitkiler için oldukça önemlidir. Eğer bitkinizin bakımını doğru yapmanıza rağmen solmaya başlamışsa, demek ki bitkinizi yetiştirdiğiniz toprakta belirli sıkıntılar vardır. Bu yüzden de detaylı bir inceleme sonrası, bitkiniz için iyi bir kaliteye sahip toprak almanızı öneririz. Bununla birlikte toprağınızın içerisine su depolayabilen cisimler de yerleştirmeniz oldukça önemli. Su jeli veya su kristali olarak adlandırılan bu cisimleri, internet aracılığı ile kolayca satın alabilir ve değiştirdiğiniz toprağa ekleyebilirsiniz.

Budamak oldukça önemli

Bitkinizi budamaktan korkmayın. Eğer bitkinizin belirli kısımları solmuşsa, bitkiniz orası için çok daha fazla enerji harcamakta. Bu da diğer yaprakların ve bölümlerin olduğundan çok daha çabuk bir şekilde solmasına neden olabiliyor. Bu yüzden bitkinizi belirli aralıklar ile bazı solmaya yüz tutan yerlerini budamanız gerekmektedir. Ancak bitkinizi budarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bitkinin köklerine zarar vermeden, sadece solmuş olan bölgeleri kesip atmak. Bu şekilde solmaya başlayan bitkinizi tekrardan hayata döndürebilirsiniz.

Yerini değiştirin

Yetiştirdiğiniz bitki için toprak ne kadar önemli olsa bile o bitkinin güneş ışığından faydalanması gerekmektedir. Çünkü bitkiler genellikle fotosentez yaptığı için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Fakat bitkinizi güneş görmeyen bir yere koymuşsanız eğer bitkiniz olduğundan daha kısa içerisinde solacaktır. Bu yüzden de bitkinizin solmaya başladığını farketmişseniz, hemen yerini değiştirip güneş gören bir yere taşımanızı tavsiye ediyoruz.

İLGİLİ MAKALE  Kuzukulağı - Faydası saymakla bitmeyen ekşimsi lezzet

Su hayattır

Su insanlar kadar bitkiler için de oldukça önemli bir nimettir. Bu yüzden de düzenli aralıklar ile bitkilerinizi sulamanız gerekebilir. Eğer bitkilerinizi yeterli aralıklar ile sulamıyorsanız, bitkiniz yavaş yavaş solmaya başlayacaktır. Eğer bitkinizin toprağı çok kuru ve dal ile yaprakları aşırı kırılgan bir yapıdaysa, bitkiniz uzun bir süre susuz kalmış demektir. Bu tür durumları farkettiğiniz zaman ise bitkinizi kesinlikle sulamalısınız. Ancak her bitki için farklı sulama teknikleri bulunmaktadır. Bu yüzden de yetiştirdiğiniz bitki türüne göre farklı bir sulama tekniğini tercih etmelisiniz.

Gübreleme yapın

Gübre, bitkiniz için oldukça önemlidir. Çünkü gübreleme yapmanız sayesinde, bitkinizin yetiştiği toprak da besin değeri bakımından daha iyi olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı bir gübreleme, solmaya yüz tutan bitkilerin, çabucak canlanmasını sağlayacaktır.

Bitkiler kendilerini temizleyemez

Yetiştirmiş olduğumuz bazı bitkiler, maalesef böcekler tarafından istilaya uğrayabiliyor. Bunun en büyük sebebi, bu tür böceklerin bitkileri sürekli olarak tüketmesi. Ancak bu böceklerin bitkilerimizden beslenmesi, haliyle bitkilerimiz için iyi olmayacaktır. Bu yüzden de bitkilerimizi böcekler tarafından korumamız oldukça önemli. Eğer et yiyen çiçek beslemiyorsanız orası ayrı. Bunun için bitkilerinizi hafifi ıslak bir bez veya seyreltilmiş sabun çözeltisi ile temizleyebilirsiniz. Temizleme esnasında oldukça yumuşak bir yapıya sahip bez kullanmanız, bitkinizin sildiğiniz kısımlarının tahrip olmasını engelleyecektir.

X

Etiketlendi: