Yaş ilerledikçe ortaya çıkan bazı problemler arasında bel fıtığı da bulunur. Bel fıtığı, kişiyi son derece zorlayan ve eninde sonunda mutlaka ameliyat ile çözülmesi gereken büyük bir problemdir. Evde uygulayacağınız bu yöntemler bel fıtığına iyi geliyor. Bu yöntemleri uygulayarak ağrıya ve acıya dur deyin! İşte, evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve ağrılarınızdan kurtulabileceğiniz o yöntemler.

Bel fıtığı nedir?

Omuriliği ile doğrudan alakası olan fıtık, insanların en çok ağrı çektiği hastalıklardan bir tanesidir. Omurlar, doğrudan omuriliği sararlar ve omuriliğin hasar görmesine engel olurlar. Bel fıtığı ise, omurlardaki kıkırdakların herhangi bir sebeple zorlanması ve yerinden kayıp yırtılması sonucunda gerçekleşir. Kıkırdaklardaki sinirlerin sıkışması sonucunda ise ve bel fıtığı oluşur. En yaygın bel fıtığı sebebi ise çok ağır yük kaldırmaktır.

Bu yöntemler ile bel fıtığına dur deyin

 • Soğuk uygulaması

Soğuk su uygulamak, bel fıtığının neden olduğu ağrı ve acıları büyük ölçüde azaltır. Bel fıtığını önlemek için doktor kontrolünde soğuk press yapmak iyi bir çözüm olacaktır. Bu konuda uzman bir doktora giderek konuyla ilgili detaylıca bilgi alabilirsiniz.

 • Defne yaprağı

Bel fıtığına iyi gelecek doğal yöntemler arasında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisi olan defne yaprağı, bu konuda oldukça yararlı bir etkiye sahiptir. Çok kısa süre içerisinde işe yarayacak ve bel ağrısını sonlandıracak bu yöntemi mutlaka deneyin.

Malzemeler

 • 10 gram defne yaprağı
 • Sıcak su

Hazırlanışı

Defne yaprağı ile bel ağrısını geçirmek için ilk olarak bir kabın içerisine defne yaprağı koyun ve üzerine de sıcak su ekleyin. Defne yapraklı suyu 5 dakika kaynatın. Kaynayan defne yaprağının altını kapatın ve daha sonra sonra demlenmesini bekleyip ılımasını sağlayın. Defne yaprağı karışımını günde 2 bardak tüketebilir ve ağrılarınıza son verebilirsiniz.

 • Papatya çayı

Bel fıtığının neden olduğu ağrıları geçirmenin bir başka etkili yolu ise papatya çayı içmektir. Papatya çay, yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıkışan sinirlerin genişlemesine olanak sağlıyor. Adeta bir ağrı kesici niteliğinde olan papatya çayı da fıtık ağrısını sonlandıran etkili bir yöntemdir.

Malzemeler

 • Papatya
 • Sıcak su
İLGİLİ MAKALE  Pahalı kremlere gerek yok! Gençleştirmede en pahalılarından bile etkili (Kaynak: soru.com.tr)

Hazırlanışı

Papatya çayını hazırlamak için de ilk olarak bir bardak sıcak suyu çaydanlığa koyun ve içine de 4 – 5 tane papatya koyun ve kaynamasını sağlayın. Papatya ve sıcak su karışımı kaynadıktan sonra bir süre papatya çayını kısa bir süre için dinlendirin. Bu çayı günde 2 kez tüketin.
Papatya çayı hem rahat bir uyku uyumanızı sağlar hem de ağrılarınızı dindirir ve rahatlatır.

 • Hindistancevizi yağı

Son zamanlarda oldukça popülerleşen ve her alanda mutlaka ismini andıran Hindistancevizi yağı, bel fıtığı ağrılarının rahatlamasını sağlar. İltihapları iyileştirici özelliği ile bilinen Hindistancevizi yağı, bu amaçla da kullanılabilir ve kolaylıkla ağrıları yok edebilir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı Hindistancevizi yağı

Hazırlanışı

Bel fıtığının neden olduğu ağrıları azaltmak için ilk olarak Hindistancevizi yağını bir tavada ya da tencerede ısıtın ve yağ ısındıktan sonra hafif soğumasını sağlayın. Buradaki soğukluk ılımasını kast eder. Yağ ılıdıktan sonra bel fıtığınızın ağrısını hissettiğiniz kısımlara Hindistancevizi yağını sürün ve nazikçe masaj yapın. 10 dakika süresince bu işlemi ara vermeden yapın ve cildinizin yağı emmesine olanak tanıyın. Daha sonra yağlı bölgeyi ılık su ile durulayın.

Fesleğen

Bel fıtığından mustarip iseniz fesleğenin rahatlatıcı etkisi sayesinde ağrılarınıza veda etmeniz çok kolay.

Malzemeler

 • 9 – 10 adet fesleğen yaprağı
 • Sıcak su

Hazırlanışı

İlk olarak bir bardağa fesleğen yapraklarını yerleştirin ve üzerine sıcak su koyup kaynatın. Kaynayıp ılıdıktan sonra bir tutam tuzu da ilave edin ve günde 1 ya da 2 günde 1 uygulayın.