Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuk algınlıkları, viral enfeksiyonlar popüler olmaya ve hayatımızın merkezine girmeye iyiden iyiye başladı. Soğuk algınlarında ya da solunum yollarında yaşanan rahatsızlıklar kişinin bünyesinde balgam probleminin oluşmasına neden olurken haberimizin bu bölümünde balgam problemini gidermek için kişinin evde hangi yöntemleri uygulaması gerektiğini ve hangi doğal bileşenlerin balgamda etkili olduğunu inceleyeceğiz. İşte balgamı evde tedavi etmeye yardımcı olacak o yöntemler…

Bu yöntemler çok etkili

Balgam kişinin yaşam kalitesini fazlasıyla düşüren durumların başında gelirken, balgamı evde doğal yöntemlerle çözümlemek son derece kolay ve basit işlemlerdir. Uygun bileşenlerin birbirine karıştırılarak hazırlanmasıyla elde edilen balgam gidericiler, balgam problemini kısa süre içerisinde çözümlerken aynı zamanda kişinin bağışıklık sistemi üzerinde de etkindir. İnsanı hastalık batağından çıkaran ve balgam problemini ortadan kaldıran doğal yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Balgamın geçmesine yardımcı olacak en büyük adım ve yöntemlerden birincisi sık sık su tüketmektir. Bolca su tüketmek sertleşmiş olan balgamın yumuşamasına ve vücuttan çok daha kolay bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu durum itibarıyla balgamın geçmesi için ilk olarak balgamın yumuşaması gerekmektedir, balgam problemi yaşadığınız durumlarda bolca su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.
  • Balgamın dışarı çıkmasına ve kişinin üst solunum yollarında rahatlık hissetmesine yardımcı olan en büyük davranışlardan bir tanesi de şüphesiz buhar banyosudur. Ilık banyo yaptığınızda 10 dakika kadar buharın içerisinde kalmanız aynı zamanda uygun bir kabın içerisine birkaç damla dökeceğiniz okaliptüs yağı ile buhar banyonuzu gerçekleştirmeniz balgamın yumuşamasına ve bulunduğu yerden çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Balgamın geçmesine yardımcı olan yöntemlerden bir tanesi de sıcak suyun içerisine ekleyeceğiniz limon suyudur. Ilık suyun içerisine ilave edeceğiz limon suyu, balgamın bulunduğu yerden çıkmasına yardımcı olurken aynı zamanda kişinin solunum yollarının açılmasına da büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.
  • Zerdeçal, zencefil ile hazırlanmış süt balgamın bulunduğu yerden çıkmasına aynı zamanda kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Altın sütün içerisinde yer alan vitaminler kişinin kendini dinç ve dirayetli hissetmesini sağlayacaktır.

Balgamlı öksürük tedavi doğal yollarla nasıl gerçekleştirilir?

Balgamlı öksürüğü tedavi etmeden evvel balgamlı öksürüğün oluşma nedeni tam anlamıyla araştırılmalı ve neyden ileri geldiği kesinlikle belirlenmelidir. Balgamlı öksürüğün nedeni belli olduktan sonra bu durumun iyileştirilmesi için uygun çözümlerin yapılması, kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olabilmesi açısından son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Balgamlı öksürüğün sebebi bulunduktan sonra evde doğal yöntemlerle balgamlı öksürüğü tedavi etmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

İLGİLİ MAKALE  Aç karnına ballı ılık su içmenin yararları

1- Ihlamur ve bal

Ihlamur insan sağlığına son derece faydalı bir bitki çayı olurken, ıhlamuru demleme sürecinden sonra içerisine bir miktar kadar bal ilavesinde bulunmak akabinde hazırladığınız ballı ıhlamuru sıcak bir şekilde sabah akşam olmak üzere günde iki fincan tüketmek, balgamlı öksürüğün kısa süre içerisinde tedavi edilmesine ve kişinin kendini çok daha sağlıklı hissetmesine yardımcı olacak durumlar arasında yer almaktadır.

2- Zencefil

Antioksidan açısından zengin olan zencefil, kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde bulunabilmesi için düzenli olarak tüketmesi gereken baharatlardan bir tanesidir. İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerce zengin olması balgamlı öksürüğün tedavi edilmesine de büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Küçük bir kasenin içerisinde hazırlayacağınız ballı zencefil kişide bulunan tüm balgamın atılmasına aynı zamanda öksürüğünde gün ve gün iyileşmesine yardımcı olacaktır.

3- Turp ve bal

Balgam denildiğinde akla gelen ilk gıdalardan bir tanesi de şüphesiz turptur. Turp içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden bir tanesi olurken aynı zamanda kişinin bağışıklık sistemini de büyük ölçüde koruma altına alan mucizevi bir sebzedir. Balgamlı öksürüğün olması durumunda siyah turpun içerisini güzelce oyun. Oyma işlemini tamamladıktan sonra altını çok fazla oymamaya dikkat edin. Akabinde bir çatal yardımıyla turpunuzun içerisine delikler açın ve turpun içerisine bal ilavesinde bulunun. Balın turpun içerisinde geçmesini sağlamak için 24 saat kadar bekletin. 24 saatlik sürecin geçmesinden sonra turpunuzu güzelce her sabah aç karna tüketin.

Yukarıda yer alan doğal tedavilerin tamamı kişinin rahatlamasına yardımcı olmasıyla bilinen ve uygulanan yöntemlerdir. Balgam ya da balgamlı öksürük problemi yaşadığınız durumlarda doktor muayenesinden geçmeniz sağlığınız açısından çok daha temkinli bir yaklaşım olacaktır.

Video: Balgam Söktürücü Kuru Öksürüğü Anında Kesen Ev Yapımı Doğal Antibiyotik-Grip Nezle Soğuk Algınlığı