Dondurmaları hepimiz severiz. Yaz veya kış demeden dondurma tüketmek oldukça keyifli olabilmektedir. Ancak marketlerden satın almış olduğumuz dondurmalar, içeriği bakımından çok da sağlıklı olmuyor. Fakat birazdan analatacağımız şekilde kendinize bir dondurma hazırlarsanız, hem sağlıklı hem de lezzetli bir dondurma tüketmiş olacaksınız. Bu yazımızda sizlere, evinizde nasıl sağlıklı dondurma yapabileceğinizi anlattık. Ev yapımı dondurma için ihtiyacınız olan malzmeler şu şekildedir:

  • 300 gram çilek
  • 1 paket sıvı krema
  • 1 su bardağı şeker
  • Yarım su bardağı süt
  • 4 ya da 5 damla limon suyu

Ev yapımı dondurma nasıl hazırlanır?

E yapımı sağlıklı dondurma hazırlayabilmek için öncelikle buzdolabında dondurmuş olduğunuz çilekleri dışarı alalım ve 5 ya da 10 dakika kadar bekletelim. Çileklerimizi beklettikten sonra blender’a alalım ve çilekleri güzel bir şekilde blender’dan geçirelim. Blender’dan geçirirken 1 su bardağı toz şeker de ilave edelim. Tüm çileklerin parçalanmasına ve püre kıvamına gelmesine dikkat edelim. Çileklerimiz püre kıvamına geldikten sonra sise 1 paket sıvı kremayı ve yarım su bardağı sütümüzü ilave edelim ve blender’ı tekrardan çalıştıralım. Malzemeler güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra limon suyumuzu da ekleyelim ve son bir kez daha karıştıralım.

Ev yapımı dondurma hazırlamak kolay olmasına karşın biraz zahmetli olabilir. Ancak sabredebilir ve dondurmayı hazırlarken sakin kalabilirseniz, işin sonunda harika ve yoğun çilek tadında dondurmalarınız olacak. Dondurma karışımını hazırladıktan sonra ağzı açık bir şekilde kaba alalım ve derin dondurucu ya da buzluk içerisinde 1,5 ile 2 saat kadar bekletelim. Daha sonra buzluktan alalım ve dondurmamızı bir çatal yardımı ile karıştıralım. Sonrasında tekrardan dondurucuya atalım. Bu işlemi 1, saat aralıklar ile 4 ya da 5 defa tekrarlayalım. En sonunda ise dondurmamızı koyduğumuz kabın ağzını kapatalım ve bir gece boyunca derin dondurucuda bekletelim. Bu işlemler, dondurmamızın kıvamı için oldukça önemli. Bekleme süresinin bitimi ardından dondurmanızı istediğiniz gibi servis edebilirsiniz.

İzleyin: 4 Malzemeyle Evde Gerçek Dondurma Lezzeti 🍦🍓 | Dondurma Nasıl Yapılır?