Çiftler arasında en kaçınılmaz bir son olan aldatma konusu, oldukça sağlıksız bir durumdur. Güven, sevgi, anlayış ve hoş görünün birleşimiyle evlilik birliğinin oluşmasında yaşanan aldatma sorunu, pek çok kişinin başına gelen ya da yaşayan olaylar arasında yer alır. Sağlıklı bir ilişkide, duygusal ve cinsel olarak paylaşımların bulunması evliliğin birleştirici güçte olması demektir. Fakat bazı durumlarda, evlilikte yaşanan büyük krizler çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına yol açarak, çiftler arası aldatma problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Aldatma, cinsiyetten ziyade sağlıksız bir insanın edindiği tavır olarak görülmelidir. Ruhsal olarak kendini eğitememiş insan, sorunlarını çözmekten ziyade sorunlarından kaçmayı tercih ederek, aldatmaya başvurur. Peki ya aldatma sürecini tetikleyen nedenler nelerdir, erkekler neden aldatır? İşte aldatmaya ve evlilik birliğini bozan bu konuya dair tüm detaylar…

Aldatma eylemi neden gelişir?

Aldatma, eşlerin birbirine özel olması gereken özel durumların; duygusal ya da cinsel olarak farklı kişilere yönelmesinden kaynaklanan bir durumdur. Evlilik birliğini oluştururken ki, sadakat etiğinin çiğnenmesi demektir. Esasında aldatmayı sadece cinsel olarak düşünmemek gerekir. Aldatmanın duygusal boyutu da vardır. Duygusal aldatma, insanların birbirleriyle paylaşımda bulunamamasından kaynaklanmaktadır. Bu paylaşım bazen bir tarafın, karşı tarafı dinlememesinden ya da anlamak istememesinden kaynaklanabilmektedir. Bazı durumlarda da hayatına arkadaş olarak seçtiğin kişinin, bahsedilecek konu hakkında fikrinin olmadığı ön yargısına kapılarak uzaklaşmalar mümkündür. Her iki durumla karşılaşan kişi, partnerinden uzaklaşarak kendini daha iyi ifade ettiğini düşündüğü bir başka insana yaklaşmaya başlar. Ardından iletişim problemi yaşanmaya başladığı için de, sorunlar birer birer gelmeye başlayarak aldatma ile sonuçlanır. Sağlıksız giden bir ilişkiyi, sürüncemeye götürmek yerine oturup konuşulduğunda çok daha sağlıklı ve donanımlı olunacağını unutmamak gerekir.

Erkekler neden aldatır?

Aldatmanın herhangi bir cinsiyetle alakası olmamakla birlikte, aldatmayı herhangi bir nedene bağlamakta doğru değildir. Fakat aldatma olayının tetikleyici olan bazı durumlar bulunmaktadır. Sağlıksız bir güruha ait olan aldatma durumunu tetikleyen durumlar arasında şunlar yer almaktadır;

Kadının evdeki annelik figürü

Evlilik birliği tamamlandıktan ve çocuk sahibi olunduktan sonra, bazen bazı taşlar yerinden sarsılıyor olabilir. Annelik iç güdüsü her zaman içinde bulunan kadın, çocuk sahibi olduktan sonra çok daha fazla korumacı tavra bürünebiliyor. Bu tavırda olan kadın, kendini daha güçlü hissederken, yorgun mesai süreçlerinden dolayı kişisel bakımına çocuktan önceki özveriyi gösteremiyor olabilir. Bu gibi durumlarda; kadının annelik iç güdüyle aynı evde yaşayan baba faktörü, kendisine daha fazla ilgili gösterilmesini bekler. Bu durumun yaşanması bazen, evliliklerde problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum yaşandığında evde beklenilen ve arzu edilen ilgiliyi göremeyen erkek, özgüveni düşerek fark edilmek ister ve kendini dışarıya verir.

İLGİLİ MAKALE  Badboy erkek nasıl olunur? (Kaynak: soru.com.tr)

Yaşanılan iletişim problemlerinin yerini mesafeyle doldurmak

Evlilik birliği olsun ya da olmasın belki de, iki insan arasında yaşanan en büyük hatalardan bir tanesi yaşanılan öfke ya da kırgınlığın sonucu mesafe ile yer değiştirmesi. İletişim kaynaklı bu mesafe sorunu, insanların birbirleriyle konuşmasının önüne geçerek, ego savaşının başlamasına neden olmaktadır. Problem her ilişkide yaşanabilir, fakat bu problemi doğru yoldan çözümlemek sağlıklı iki insanın yapması gereken en önemli donelerden bir tanesidir. Sorunun temeline inip, sorunu çözmeden direkt olarak iletişimi kesmek, çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olurken, aradaki tüm bağların kopmuş olması hissi uyandırır. Bu his bağlamında da aldatmalar meydana gelir. Araya mesafe girilen ilişkilerde her iki insan da kendini yalnız ve kırılgan hissederek, kendini daha iyi hissettiği bir yere ait olması gerektiği yönünde bir düşünceye kapılmasını sağlar.

Kişilik bozukluğunun olması

Bazı insanlar, evlilik birliğine girdikten sonra ruhsal olarak kendilerini hazırlayamadıkları için, bazı durumların tetiklenmesine neden olan olaylar yaşayabilir. Önceden bilmediği kişilik bozuklukları çıkarak, daha evvel hayatınızdaki olan kişiyi tanıyamaz hale gelebilirsiniz. Kişilik bozukluğu olan insanların, genellikle tavırları arasında çelişkilerle dolu bir süre eylem gözetmek mümkündür. Dünyanın en kibar insanı gibi görünebilirken bir an da en zorba kişiliğe bürünebilir bu tarz insanlar. Bu gelgitlerin sonucunda da aldatma olayı yaşanabilir durumlardan bir tanesidir.

Aldatma durumunun travmaya dönüşmesi

Evlilik birliğini tamamlamış ya da tamamlamamış eşlerin bir tanesinde geçmişte yaşadığı, aldatma travmalarının olması hayatına yeni dahil ettiği tüm insanlarda korkulu bir ilişkinin temelini oluşturmaktadır. Travmaya dönüşen aldatma olayını yaşayan kişi, tüm ilişkilerinde kuşkucu olur. Hayatına dahil ettiği tüm insanların kendisini aldatacağı düşüncesine kapılır ve bu durumun tedavi edilememesi başka sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Erkek egemenliği algısıyla yetişmiş olması

Erkektir yapar düşüncesiyle büyüyen erkeklerin hemen hemen hepsinde, aldatma olaylarını görmek mümkündür. Erkek dediğin, istediği insanla birlikte olur, istediğini yapar düşüncesi; bu tarz insanların beyin yapılarına işledikleri için aldatmanın yanlış bir davranış olduğundan ziyade aldatmanın güçlülük olduğunu zannederler, dolayısıyla da aldatma sonucunda herhangi bir huzursuzluk hissetmezler.