İnsanların kişilik özelliklerini etkileyen birden fazla durum ve konu vardır. Hayatı yaşayış biçimimiz, yaptıklarımız, düşüncelerimiz ve hatta en sevdiğimiz renk bile aslında kişilik özelliklerimizi ortaya koyuyor. Giymeyi tercih ettiğiniz kıyafetler, odanızı boyası, takılarınız, telefon kilit ekranlarınız ve sadece bakmayı bile sevdiğiniz renklere göre farklı kişilik özelliklerine sahip olduğunuz gerçeği ise yalnızca bir benzetme değil, aynı zamanda bilimsel bir araştırma sonucu ortaya konulmuş gerçek.

En sevdiğin renge göre sen kimsin?

Sevdiğimiz renklerin kişilik özelliklerimiz zerindeki etkisi açısından bugüne kadar birçok bilimsel araştırma gerçekleştirildi. Psikolojik olarak insanların aslında renkler ile benzetilmesi değil, sahip oldukları kişilik özelliklerine göre belirli bir renge daha yatkın hissetmeleri olarak açıklanan bu araştırmalar sonucunda ise farklı renkleri favori renkleri olarak seçen bireylerin farklı kişilik özelliklerine sahip oldukları ortaya kondu. İnsan beyni doğal olarak karşılaştığı her şeye bir kimlik verme ihtiyacı içerisinde bulunur. Kendisinden bir parça gördüğü kişilikleri ise kendisine daha yakın hissetmeye başlar. En sevdiğimiz rengin kişilik özelliklerimizi yansıtmasının en büyük sebebi de budur. İşte en sevdiğiniz renklere göre kişilik özellikleriniz:

Yeşil

Yeşil rengi en sevdiği renk olarak tanımlayan bireyler genel olarak orta yolu bulmuş, denge içerisinde kişilikler olarak nitelendirilirler. Büyük hatalar yapmayı tercih etmezler ve saygı görmeyi severler. Genel itibari ile inatçı kişiliklere sahiptirler. Barışçıl ve fedakar bir yapısı bulunan yeşil renk insanları çoğu zaman hayır demeyi beceremezler. Duygu yüklü ruhları ile heyecanlı bireyler olarak da nitelendirilirler. Ön plana çıkmak gibi bir dertleri yoktur ve çok hareketli olmayı sevmezler. Diğer insanların hislerine karşı oldukça hassas kişilerdirler. Rahat tavırlar sergilemek onları daha da rahatlatacağı için bunu severler. İnce nüanslar ve düşündürücü esprilerin insanlarıdırlar. Sabırlıdırlar ve tartışmalardan kaçınırlar.

Mavi

Mavi rengi en sevdiği renk olarak seçen kişiler için söylenebilecek en önemli şey, tam anlamıyla mükemmeliyetçi olduklarıdır. Hem çalışma hayatlarında hem de özel hayatlarında her şey profesyonel bir şekilde ve mükemmel olmalıdır. En çok değer verdikleri şey ise düzendir. Kurallar ne kadar katı olursa olsun kurallara bağlı kalırlar. Ayrıntılar konusunda oldukça titiz davranmalarından dolayı bazen karar alma konusunda sorunlar yaşarlar. Genellikle yalnız olmayı tercih ederler. Ses tonları alçaktır ve sakin bir konuşma şekline sahiptirler. Duygularını açıkça gösterme konusunda sorunları vardır. Mantığa duygudan daha çok önem verirler. Kriz yönetimi becerileri gelişmiştir. Sorunlar karşısında sakin kalabilir ve çözüm odaklı düşünebilirler. Riskleri önceden gören mavi renk insanları tedbirli yaşamayı sever ve detaycı, meraklı ve araştırmacı yapıda kişilerdirler.

İLGİLİ MAKALE  Sevdiğin yemek çeşitlerine göre sen nasıl birisin? Sevdiğin yemeklere göre karakter analizi

Kırmızı

Kırmızı rengi en çok sevdiği renk olarak seçen bireyler baskın karakterleri ile ön plana çıkarlar. Sonuca odaklıdırlar ve gereksiz konuşmalardan hiç hoşlanmazlar. Onlar için önemli olan olayın özünü anlamak ve sonuca ulaşmaktır. Hayatlarında kendilerine her zaman yüksek ama gerçekçi hedefler koyarlar. Bu hedefleri gerçekleştirmek ise onları mutlu eder. Bağımsız ve özgür ruhlu bireyler olarak kalmayı severler. Zaman yönetimi konusunda oldukça yeteneklidirler ve dakik olarak nitelendirilirler. Çalışma hayatından ne çok dağınık ne de çok düzenlidirler. Yardım istemek yerine daha çok çabalamayı tercih ederler. Eleştiriyi kaldıramazlar. Özgüvenler ise genel olarak yüksektir. Lider olarak tanımlanırlar.

Sarı

Sarı rengi seve kişiler diğer karakterlere göre daha hareketli olarak tanımlanırlar. İlgi çekici, karizmatik, eğlenceli ve sevimli yapıda kişilerdirler. İkili ilişkilerde çok aktif kişilikleri vardır. Hiç tanımadıkları kişiler ile kısa sürede yakın arkadaş olabilirler. Hayalperest olarak tanımlanan sarı renk kişileri genel olarak vizyon sahibi kişilerdirler. Çok parlak gelecek fikirleri olsa da bu fikirleri hayat geçirmek konusunda sorunlar yaşarlar. Girişken fakat ayrıntılara takılmayan, hareketli ancak dağınık ve enerji dolu kişilerdirler. Genelde kendilerini toplayacak birilerine ihtiyaç duyarlar. Hazırcevap ve ikna kabiliyeti yüksek kişilerdirler.

Mor

Mor rengi en sevdiği renk olarak seçen kişiler için en uygun kelime ihtişamlı oluyor. Asaletin, ihtişamın, zenginliğin ve gücün rengi olarak tanımlanan mor rengi en sevdiği renk olarak seçen kişiler genellikle ilhama uyandırıcı anlar yaşayan kişilerdirler. Sanatsal ruhlu, sanatı seven ve sanatın herhangi bir dalında başarılı olma potansiyeli bulunan kişilerdirler. Dış dünyaya dair duyarlılıkları oldukça fazla olan mor renk insanları genel olarak ruhani olarak yükseliş yaşayan ve ruhsal bütünlüğü bulunan kişiler olarak tanımlanırlar.

Siyah

Net çizgileri olan, özgüveni yüksek ve kararlı kişiler genel olarak siyah rengi en sevdikleri renk olarak seçerler. Azimli ve kararlı tapıları ile başaramayacakları pek bir şey yoktur. Başka birinin kendileri yerine kararlar vermesinden nefret ederler. Siyah renk insanları genel olarak inatçı ve karamsar bakış açısına sahip kişilerdirler. Kıyamet teorileri kurar ve bir şeyin her zaman en kötü haline kendilerini hazırlarlar. Hırslıdırlar ve iş hayatında başarılı olmak için ellerinde ne var ne yoksa kullanırlar. Sürekli olarak siyaha bakmaktan artık siyahlaşan iç dünyalarında hayal gücüne pek yer yoktur. Gerçek dünyada kalmak ve gerçeklerle yüzleşmek ise onlar için adeta çocuk oyuncağı.