Kadınlar için emzirme sürecinin son derece farklı, hem fizyolojik hem psikolojik olarak oldukça zorlu ve sorularla dolu bir süreç olduğunu biliyoruz. Bu dönemde annenin dış seslere kulağını kapatıp sadece bebeğiyle bağ kurması, bol yeşillik ve suyla beslenmesi ve stresten uzak durması gerekir. Stresin ve endişenin yoğun olarak yaşandığı zamanlarda anneler sakinleştirici içeceklere ihtiyaç duyabilir. Böylece hem rahatlamak hem de bebeğini sağlıklı gıdalarla beslemek isterler. Bu tür bir tercihte akla ilk gelen içeceklerden biri ıhlamur olsa gerektir. Ihlamur ağacının çiçeklerinden ve yapraklarından süzülerek kaynayan bu içecek emzirme dönemi için uygun mu, sağlıklı mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu yazımızda ıhlamurun emzirme dönemleri üzerine etkilerinden bahsedeceğiz.

Ihlamur sadece emziren anneler için değil herkes için aranan bir içecek. Kış aylarının kahramanı ıhlamur; boğaz rahatsızlıklarına, öksürüğe, gribe, mideye birebir. Böbrekleri yormadan vücutta biriken ödemi atar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ihlamur yapraklarını ve çiçeklerini demleyerek kullanabilirsiniz. Limon, bal hatta tarçınla tatlandırabilirsiniz.

Emziren anne ıhlamur içebilir mi?

Bilindiği gibi emziren anne adayları her türlü bitki çayını doktora sormadan tüketmek istemez. Emziren anne adayları ıhlamur içebilir, ıhlamurun hiç bir zarar verici etkisi yoktur. Aksine ıhlamur emziren anne adaylarında sütün kalitesini arttırmaktadır. Anne adayları emzirdikleri için vücutlarının suya ve sıvı alımına daha dikkat etmeleri gerekir. Günlük alması gereken sıvının emzirme döneminde iki katını anne adaylarının alması gerekmektedir. Ihlamur bitkisi emziren anne adayları için oldukça güvenlidir.

Ayrıca bebeğin gaz sancısını almaktadır, doğal olarak anneden geçen sütün bebeğinin beslenmesine ıhlamurun içilmesi bebekteki uyku düzenini arttırır. Bilinçli bir araştırma içine giren emziren anneler günlük olarak ıhlamuru ne kadar tüketmesi gerektiğini bilmelidir. Tabii ki bunu bir doktor yardımıyla öğrenebilir, Günlük olarak 2-3 bardağı anne adayları geçmemesi gerekir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi ıhlamuru da içerken abartmamak gerekir. Özellikle emzirme döneminde yenilen ve içilen gıdalara daha özen gösteren anneler günümüzde bir o kadar tehlikeli bitkilerin olduğu bilinmektedir. Emziren annelerin ıhlamuru aşırı içmesi sonucunda bulantı ve kusmaya neden olduğunu bilmelidir.

İLGİLİ MAKALE  2. Hafta gebelik - hamileliğin ikinci haftası

Bebeğin ve annenin huzuru için ılık bir bardak ıhlamur her ikisini de iyi gelerek sakinleştirir. Emziren annenin ve bebeğin soğuk algınlığı ve grip gibi şikayetleri durumunda hastalığın önüne geçer.

Anne sütünün arttıran bitki çayları

Uzmanlar da emzirirken ısırgan, dereotu, kimyon, adaçayı, rezene, melisa ve ıhlamur gibi bitkilerin, hem anne sütünün artmasına hem de bebekteki gaz, uykusuzluk ve huysuzluk gibi problemlerin giderilmesinde faydalı olduğunu bildiriyor. Emzirme döneminde sıvı alımının anne sütü yapımında çok etkili olduğunu, sıvı ihtiyacının su, şekersiz kompostolar, süt, ıhlamur, rezene, papatya çayı ile karşılamak gerektiğini, az ve sık yemeyi, gece emzirmeye kalkınca da hurmanın yenebileceğini biliyoruz. Ihlamur aynı zamanda vücudun sıvı ihtiyacını doğal yollardan karşılayan, çay ve kahve gibi içindeki suyu emmeyen bir ottur. Bu bakımdan da son derece faydalı emzirme döneminde ihtiyaç duyulan bol su tüketimine destek olabilecek nitelikte.

Tüm bu nedenler ıhlamurun emzirme döneminde tüketilmesinin mümkün olduğunu bize anlatıyor. Fakat her şey gibi burada da sınırı aşmamak, kararında tüketim yapmak son derece önemlidir.

Elbette her anne ve her vücut farklı tepkiler verebilir ve özellikleri herkes için farklıdır. O yüzden annelerin bu tür içecekleri tüketmeden önce doktoruna başvurmaları gerekmektedir.