Elektrik faturasına gelen zamlar vatandaşları zorlamaya başladı. Ev geçindiren herkes, tasarruf yolları aramakta. Bunun için ise yüksek gelen elektrik faturasında tasarruf yapmak isteyen kişiler, bu tasarruf yollarını aramakta. Bu yazımızda sizlere elektrik faturasından nasıl tasarruf yapacağınızı anlattık.

Elektrik faturasına ne kadar zam geldi?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kademeli tarife uygulanacak. Bu kademeli tarife ise şu şekilde işleyecek:

  • Bir mesken aylık aylık 150 kilowatt kadar elektrik tüketirse, fiyat 1,37/kilowatt olacak.
  • Ancak 150 kilowattın üstündeki harcamalarda ise fiyat 2,06/kilowatt olacak.

Gelen bu tarife ile ilk kademeyle işlenecek zam oranı %50 oldu. Eğer mesken 150 kilowattın üstüne çıkarsa 2. kademeye geçecek olan elektrik faturası, %125 zamla ödenecek.

Elektrik faturasından tasarruf etmenin yolları

Gelen bu yüksek zamlar sonrası, elektrik faturasından tasarruf etmenin yolları aranmakta. Bunun için ilk akıllara gelen tasarruf yöntemi ise elektronik cihazlar. Elektronik cihazların enerji verimliliği seviyeleri vardır. Enerji verimliliği yüksek olan elektronik cihazları tercih etmeniz, elektrik faturasından yüksek oranda tasarruf etmenizi sağlayacak olan bu yöntem, faturalarınızdaki yüksek meblağları düşürecektir. Enerji verimliliği için tercih etmeniz seviyeler ise şunlardır:

  • A
  • A+
  • A++
  • A+++

Buzdolapları ve diğer beyaz eşyalar ile yapılacak tasarruf

Başka bir tasarruf yöntemleri ise buzdolapları için. Eğer buzdolabınız güneş gören ya da kalorifer peteklerinin ya da fırın gibi ısı yayan cihazların yanındaysa, buzdolabı iç kısmını ısıtmakta zorlanacaktır. Bu yüzden de buzdolabı iç kısmını ısıtmak için daha fazla güç harcayacaktır. Bu sebeple daha fazla güç harcayan buzdolabı, elektrik faturasının daha yüksek gelmesini sağlayacaktır. Buzdolabını fırından uzak ve kalorifer peteklerinden oldukça uzak yerlere konumlandırmanız gerekmektedir. Ayrıca buzdolabı ile duvar arasında en az 10 cm’lik bir boşluk bırakmanız gerekmektedir. Bu sayede buzdolabınız daha verimli çalışacaktır. Daha verimli çalışacağı için harcayacığı elektrik de daha az olacaktır.

Bulaşık makinenizi kullanırken, bulaşık makinenizin tamamen dolmasını bekleyin. Eğer tamamen dolmadan bulaşık makinesini çalıştırırsanız, bulaşık makineniz her gün çalışacağı için daha çok elektrik harcayacaktır. Ayrıca bulaşık makinenizi 60 derecede değil de 50 derece ısıda çalıştırırsanız, yaklaşık olarak %15 elektrik tasarrufu yapmış olacaksınız. Ayrıca 2 ya da 3 günde bir bulaşık makinenizi açtığınızı düşünürsek, büyük oranda bir elektrik tasarrufu yapılmış olunacak.

İLGİLİ MAKALE  Elektrik faturasına itiraz edilebilir mi? Dilekçe yazmanın adımları

Elektrik süpürgelerinden tasarruf

Elektrik süpürgelerini sıklıkla çalıştırmaktayız. Elektrik süpürgelerinin içerisindeki motorlar ise oldukça fazla elektrik harcamaktadır. Bu yüzden elektrik süpürgenizi verimli kullanmak, elektrik faturanızda düşüşlere neden olacaktır. Ayrıca seçeceğiniz elektrik süpürgenizin A sınıfı enerji tasarrufu yaptığından emin olun.

Elektrik süpürgesi alacaksanız, su hazneli elektrik süpürgelerini tercih etmeniz gereklidir. Eğer elektrik süpürgeniz torbalı bir modelse, torbanızı sürekli boşaltmanız gereklidir. Çünkü elektrik süpürgenizin torbası doldukça çekim gücü azalmaktadır. Çekim gücü azalan elektrik süpürgesi daha çok çalışacaktır. Bu yüzden de daha fazla elektrik harcamış olacaksınız. Bu durum da emin olun ki elektrik faturanıza yansıyacaktır.

Işıklandırmaları ayarlayın

Evinizde kullandığınız ampullerin led olduğundan emin olun. Çünkü led ile yapılan ışık sistemleri çok az elektrik tüketecektir. Ayrıca led ekranlı televizyonları tercih etmeniz de elektrik faturanızda oldukça tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Led ile yapılan ışık sistemleri çok az miktarlarda elektriğe ihtiyaç duyar. Bu sayede az elektrik tüketimi yapmış olursunuz ve elektrik faturasından oldukça tasarruf etmiş olursunuz.

Kombi bakımı ve kombi seçimi

Eğer eski bir kombi kullanıyorsanız, ödeyeceğiniz elektrik faturaları daha fazla olacaktır. Çünkü bu tür kombiler enerji tasarrufu konusunda oldukça kötüdür. Ancak sadece yeni bir kombi de tasarruf için yeterli değildir. Kombinizin bakımını yaptırmalısınız. Kombiler özellikle kış aylarında çok fazla elektrik harcaması yapmaktalar. Ancak bakımlarınızı yapıp, yeni bir A sınıfı elektrik harcayan kombiniz varsa elektrikten oldukça fazla tasarruf yapmış olacaksınız.