Elektrik faturalarına gelen zamlar yüzünden vatandaşlar çok şikayetçi. Yeni tarifede elektrik kullanım sınırı 150 kW olarak belirlenmişti. Daha sonra ise vatandaşlar bu sınırın çok az olduğu ile alakalı tepkilerde bulununca, elektrik kullanım sınırı 210 kW’ye çıkarılmıştı. Ancak gelen faturalar incelendiğinde, neredeyse yüzde 100’lük bir artış söz konusu. Bu yüzden de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik faturaları ile ilgili bir düzenlemenin hazırlandığını ve bu düzenlemenin 1 Mart 2022 tarihinde yürürlülüğe gireceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın konuştu

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, elektrik faturaları ile ilgili yeni bir düzenlemenin olacağını söyledi. Bununla beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının olduğunu belirten İbrahim Kalın, elektrik faturaları ile ilgili yeni adımların çok kısa bir süre içerisinde atılacağını belirtti.

Elektrik faturası ile ilgili düzenleme 1 Mart 2022 tarihinde yürürlülüğe girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek gelen elektrik faturaları için yeni bir düzenlemenin olacağını belirtti. Bununla beraber bu düzenleme üzerine çalışıldığı ve en geç 1 Mart 2022 tarihinde yeni düzenlemenin yürürlülüğe gireceğini anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşın yanında olduklarını ve her zaman için vatandaşı dinlediklerini vurguladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni düzenleme hakkında detayı bir açıklama yapmadı. Ancak yeni düzenlemenin olacağını şu açıklama ile duyurdu:

“210 kilovatsaate kadarki indirimli tarifede ve 210 kilovatsaatin üstündeki birim fiyatlarda vatandaşlarımızın lehine olacak yeni bir düzenleme imkânı üzerinde şu anda çalışılıyor. Esnaf ve sanatkârlar için de indirimli bir tarife söz konusu olabilecek. Sivil toplum kuruluşlarının elektrik aboneliği de ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecek. 1 Mart itibarıyla bu uygulamaya geçmeyi planlıyoruz. Bu adım da milletimizin sesine kulak verdiğimizin göstergesidir. Vatandaşlarımızı rahatlatacak çözümler sunmaya devam edeceğiz.”

1 kW elektrik ne kadar?

Şu an ki yürürlülükte olan sistemde, 1 kW elektrik 1,37 Türk lirasıdır. Ancak elektrik kullanım sınırı 210 kW olarak belirlenmiş olup, kullanıcı aylık bu sınırı geçmezse 1,37 Türk lirasından elektrik faturası hesaplanıyor. Fakat kullanıcı 210 kW’lik sınırı aşarsa, kW başına ödeyeceği para 2,06 Türk lirası oluyor. Yani neredeyse 2 katı fazla oluyor. Bu kW sınırı 1 aylık olup, her ay başında sıfırlanmaktadır