Her gencin hayali, 18 yaşına geldikten sonra herhangi bir ehliyet kursuna yazılmak. Daha sonra ise sınavaları geçip ehliyet almak. Ancak ehliyet almak için ödemeniz gereken belli ücretler vardır. Bu ücretler ise şöyledir:

  • Sürücü kursu ücreti
  • Yazılı/bilgisayar sınav harcı
  • Direksiyon sınavı

Ödemeniz gereken bu ücretler, her yıl güncellenmektedir.

2022 yılında ehliyet almak için ödenmesi gereken ücret ne kadar?

Ehliyet

Sürücü kursunu ve ehliyet sınavının iki aşamasını da başarıyla tamamladığınızda, 2021 yılında B sınıfı ehliyet almak için ödemeniz gereken ücret 820 Türk lirasıydı. Bu ücret 2022 yılı itibari ile 1.116 Türk lirası oldu. A sınıfı ehliyet için ise ödemeniz gereken ücret 2021 yılında 272 Türk lirasıyken, 2022 yılı için bu ücret 320 Türk lirası  olmuştur.

Sürücü kursu ücretleri ne kadar?

Ehliyet harçları ve ehliyet sınavları için fiyat güncellemesi geldiği gibi, sürücü kurslarına da fiyat güncellemesi geldi. Sürücü kursları için de ödenen ücretler alacağınız ehliyet türüne göre farklılık göstermektedir. Eğer 2022 yılında A sınıfı bir ehliyet almak istiyorsanız, sürücü kursuna ödemeniz gereken ücret ortalama 2400 Türk lirası olacaktır. Ancak B sınıfı bir ehliyet edinmek istiyorsanız, ödemeniz gereken ücret biraz daha tuzlu olacaktır. B sınıfı ehliyet için 2022 yılında sürücü kursuna ödemeniz gereken ücret ortalama 2900 Türk lirası olacaktır.

2022 yılında ehliyet almak için ödenmesi gereken toplam ücret nedir?

Para Sayma

B sınıfı ehliyet almak için sürücü kursuna 2900 Türk lirası ödemeniz gerekmekte. Daha sonra ödemeniz gereken sınav harçları var. Sınav harçları için de 280 Türk lirası ödemeniz gerekmektedir. Eğer tüm bu kursları ve sınavları başarıyla tamamladığınızda ise ehliyeti elinize alabilmeniz için ehliyet harcı ödemeniz gerekmektedir. Bu ehliyet harcı ise 1451 Türk lirasıdır.

  • B sınıfı ehliyet için ödemeniz gereken toplam ücret, 4631 Türk lirasıdır.

A sınıfı ehliyet almak için öncelikle sürücü kursuna, 2400 Türk lirasıdır. Daha sonra ise ödenmesi gereken sınav harçları bulunmaktadır. Sınav giriş ücreti ise B sınıfı sınav girişi ücreti ile aynıdır. Sınava girmek için 280 Türk lirası ödemeniz gerekmektedir. Daha sonra tüm bu kursları ve sınavları başarıyla tamamladıktan sonra ise ehliyetinizi elinize almak için ehliyet harcı ödemeniz gerekmektedir. Bunun için ise 705 Türk lirası ödemeniz yeterli olacaktır.

  • A sınıfı ehliyet için ödemeniz gereken toplam ücret, 3885 Türk Lirasıdır.
X