İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine yeni bir tanesini ekledi. “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” ile ilgili başvurular e-Devlet’e geçti. e-Devlet üzerinden isim değiştirme konusu gündeme geldiğinden beri gerek sosyal medyada gerekse normal yaşamda gündem oldu. Eskiden yalnızca mahkeme üzerinden isim değişikliği yapılabilirken artık e-Devlet üzerinden de bu işlem kolaylıkla yapılabilecek. İsim değişikliği için başvurular e-Devlet ile alınacak. e-Devlet ile isim değişikliği yapacak kişiler gerekli adımları tamamlayarak isim değişikliği işlemini kolayca gerçekleştirebilecekler. İşte, e-Devlet ile isim değişikliği yapmak için merak edilen tüm detaylar.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sosyal medya paylaşım yaparak şunları söyledi:

Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan düzenleme ile mahkeme kararı olmaksızın

  • Genel ahlaka uygun olmayan
  • Gülünç olarak değerlendirilen
  • Yazım ve imla hatası olan

“7196 sayılı Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 24/12/2019 tarih ve 30998 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanunla 5490 sayılı Kanuna eklenen Geçici 11 inci Maddede “(1) Kişinin üç yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/6/1934 tarih ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan, toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. İl ve ilçe idare kurullarının vereceği karar kesindir. Soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile birlikte varsa eşinin ve müracaat tarihinde ergin olmayan çocuklarının da soyadları düzeltilir. Soyadı değiştirilen kadın ise kendisi ile birlikte ergin olmayan evlilik dışı çocukları varsa onların da soyadları düzeltilir. Bu maddede belirlenen sürenin bir katına kadar uzatılmasında Cumhurbaşkanı yetkilidir.” hükmü yer almıştır.”

Buna göre ad ve soyadı değişikliği başvurularınızı 24 Aralık 2022 tarihine kadar e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Kurban Bayramı öncesi sevindiren haber! 500 TL 'destek ödemesi' verilecek. Başvurular bitmek üzere

İsim değişiklikleri örneklerle anlatıldı. Açıklamada, “Ad ve soyadlarında noktalama işareti eksiliği, harf eksikliği ve düzeltme işareti eksikliği bulunanlar ve değiştirmek isteyenler, (Yasmin/Yasemin, Memet/Mehmet, Melhat/Melahat, Çığdem/Çiğdem, Alı/Ali, Nıhal/Nihal, Ulku/Ülkü, Adem/Âdem, Bilal/Bilâl, Kazım/Kâzım, Kamil/Kâmil ve benzeri), 2525 sayılı Soyadı Kanunu’nda belirtilen umumi edeplere uygun olmayan ve gülünç ad veya soyadı olduğu değerlendirilenler, (Yalak, Kalas, Sıçan, Deli, Koyun, Top, Boynuz, Ördek ve benzeri), ayrı yazılmış olan adların birleştirilmesini (Ayşe Gül/Ayşegül) ya da bitişik şekilde yazılmış olan adların ayrı yazılmasını (Mehmetcan/Mehmet Can) talep edenler başvurmaları halinde il, ilçe idare kurulu kararı ile ad veya soyadları değiştirilebilmektedir” denildi.

e-Devlet ile ad soyadı değişikliği nasıl yapılır?

  • e-Devlet aracılığı ile isim değişikliği yapmak için ilk olarak T.C. Kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
  • Kurumlar kısmından “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” başlığına tıklayın.
  • “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” başlığının alt kısmında “e-Devlet kapısı üzerinden sunulan hizmetler” isimli liste olacak.
  • Bu listeden “İl / İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” başlığına tıklayın.
  • Bu kısımda da başvuruyu tamamlamak için mobil imza ya da elektronik imza onayınız gerekiyor.
  • Başvuruyu tamamlayabilmek için mobil imza ya da elektronik imza şart.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ad ve soyadı değişikliği için başvuruların 24 Aralık 2022 tarihine kadar e-devlet aracılığıyla da yapılabileceğini duyurdu.

Nüfusa kayıtlı en ilginç isimler

Kayakız Kuru

Ufuktan Aydoğar

Maşallah Doğrultan

Ahmet Kurtcebe

Alptemoçin

Fedai Kabadayı

Muhtar Kent

Korkut Korkmaz

Pekgüzel Tavasapı

Bilgi Sayar

Danyal Topatan

Olgun Portakal

Göksenin Ekiyorum

Neren Kıvırcık

Yazı Tura

Şehriye Pilav

Ahmet Mehmet Veli

Yağmur Sağnak

Tüccar Aslan

Keklik Aslan

Kaymak Bal

Güven Kurtul

Muhterem Öğretmen

Jandarma Kızkaçıran

İncil Tevrat

İnsaf Yıldırım

Demir Baygın

Muhlis Dünyadagülmez

Fikri Faiz

Satılmış Dönekoğlu

Sakin Zeytin

Kibar Deli

İstiklal Yaratılış

Güler Güler

Güçlü Kuvvetli

Çetin Ceviz

Efsane Çilek

Herkül Demirtaş

Halim Harap

Bayram Amca

Necati Yenge

Meliha Eniste

Zehra Esekcanbazi

İLGİLİ MAKALE  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Farkında olmayan milyonerler var aramıza" dedi. e-Devlet'ten hemen kontrol edin!

Yusuf Ziya Salakoglu

Coşkun Aptal

Emel Yalak

Yusuf Verici

Vahit Dönek

Ramazan Şapşal

Sultan Kaltak

İsmail Dümbelek

Nasir Fırıldak