Evlerimizin güzel ve temiz bir görünüme kavuşmasında en nemli noktalar olarak kabul edilen alanlar duvarlarımızdır. Duvar kağıtları ve duvar boyaları ile renklendirdiğimiz duvarlarımızda lekelerin meydana gelmesi ise bu nedenle can sıkıcıdır. Duvarlarda gerek kalem izleri, gerek yemek izleri ve daha bir çok nedenle meydana gelen izlerin güzel bir duvar görüntüsüne ve evimizin temizliğine verdiği zararı ortadan kaldırmak için uzun süre duvarları silmenize gerek kalmadan duvarlardaki istenmeyen lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz püf noktaları ortaya çıktı.

Duvarlardaki lekeleri çıkarmanın püf noktaları

Evlerimizin tuvalleri olan ev duvarlarımızın bazı durumlarda kirlenmesi ve bu kirlerin ardında izler ile lekelerin kalması ev duvarlarının tekrar boyanmasına kasar uzanan ve uzun süren temizlikleri içeren bir süreci başlatır. Ancak bu durum her zaman bu şekilde sonuçlanmak zorunda değil. Bazı püf noktaları bilerek ve duvarlarınızda doğru ürünleri kullanarak duvar temizliğini hem daha kolay hem de daha kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz. Duvarları tekrar boyamak gibi köklü değişikliklere gerek kalmadan duvarlarınızdaki izler ve lekeleri tamamen temizlemek için kullanabileceğiniz duvar temizliği püf noktaları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Nişasta ile duvar temizlemek

Henüz pek çok kişinin bilmediği bir temizlik püf noktası nişasta ile temizlik yapmaktan geçiyor. Nişastanın içerdiği bileşenler su ile tepkimeye giren bileşenlerdir. Bu nedenle su ile nişasta karıştırıldığı zaman elinizde pürüzlü yapıda bir sıvı olur. Bu pürüzlü sıvı ile duvarları temizlemek normal bir su ile temizlemekten daha kolaydır. Daha çok duvarlarda katman haline geliş lekelerin çıkarılmasında kullanılan bu yöntemi uygulamak için ilk olarak 500 ml su içerisine 1 yemek kaşığı nişasta ekleyin. Bir kaşık yadımı ile iyice karışmasını sağlayın. Nişasta su içerisinde karıştıktan sonra ise bir bez yardımı ile bastırarak duvarlarınızı bu suyla silin Düzenli silinmesi ile kısa sürede lekeler çıkaracak olan bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Karbonat ile sirke kullanmak

Kendi başlarına yeterince güçlü iki temizlik ürünü olan karbonat ve sirke, birleştiklerinde ise evlerin her bölgesinde inatçı lekelere karşı kullanabileceğiniz kadar üçlü bir karışım haline geliyor. Karbonat ve sirkenin birlikte kullanılması ile duvarlarda yer alan ve çıkmak bilmeyen lekeler ile izler artık sizi zorlamadan kolaylıkla temizlenebilecek. Bu yöntemi kullanarak duvar temizlemek için ilk olarak 1 litre su içerisine 1 çay bardağı sirke ile 1 paket karbonatı ekleyerek tamamen karışmasını sağlayın. Tamamen karıştıktan sonra bu karılıma bir bez batırarak bezi duvar silme suyu şeklinde kullanabilirsiniz. Bu yöntemle duvarlarda bulunan lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu karışımı bir sprey şişe içerisine koyarak duvarları bu şekilde de temizleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Duvardaki küflere kesin çözüm: Duvardaki küfler nasıl temizlenir?

Sabunlu su ile temel temizlik

Sabunlu su daha çok bilinen ve tercih edilen duvar temizleme suyu çeşididir. Ancak bu noktada duvarlarınızdaki lekelerin ve izlerin temizlenmesi için kullanabileceğiniz bazı püf noktalar da bulunuyor. Öncelikle yeterli miktarda su ve sabun kullanmanız gerekiyor. Suyu köpürtecek kadar sabun kullanmak yeterli olacaktır. Bu noktada suyu sıcak su olarak tercih etmek ise daha doğru olacaktır. Biz bez yardımı ile sabunlu suyu duvarlara sürerek temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Duvara baskı uygulayarak bez ile temizlik yaparak köpüklerin ortaya çıkmasını sağar. Bu şekilde köpüklendirdiğiniz duvarda köpüklerin işlemesi için birkaç saniye beklerseniz temizlik kolaylaşacaktır.

Tuzlu su sizi şaşırtacak

Yine daha az bilinene ancak kullanıldığında şaşırtan yöntemlerden birin sunuyoruz. Tuzlu su ile yapılan duvar temizliği sayesinde duvarda olan tüm kirlerin kısa sürede geçmesini sağlar. Tuzlu su ile duvar temizlemek için ilk olarak 3 bardak su içerisine 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Ardından iyice karıştırın ve tuzun su içerisinde çözünmesini sağlayın. Tuz tamamen çözündükten sonra bir süngerin sert kısmını suya batırın ve süngerin sert kısmı ile duvarı silmeye başlayın. Süngerin çok ıslak olmamasına dikkat edin. Yeteri kadar nemlendirdiğiniz sünger ile duvarınızı sildiğiniz zaman tuzlu su duvarlarda oluşmuş ve özellikle katman haline gelmiş olan lekelerin temizlenmesini sağlayacaktır.