Duşakabinler neredeyse her gün kullanılmakta. Fakat bu durum da beraberinde duşakabin içerisinde lekelere sebep oluyor. Bu yazımızda sizelere duşakabindeki su lekeleri nasıl çıkar? Sorusunu cevaplayacağız

Duşakabindeki su lekeleri nasıl çıkar?

Duşakabinlerde su ve şampuan artıkları lekelere sebep oluyor. Genelde ev temizleyenler bu lekeleri tuz ruhu gibi güçlü kimyasallarla gidermeye çalışıyorlar. Fakat bu tür temizleyiciler hem fayanslarınıza zarar verir hem de sizin sağlığınıza zarar verir. Bu yüzden çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasalları kullanmamanızı önermekteyiz.

Duşakabinlerdeki bağlantı noktalarında biriken kireç ve şampuan lekelerini gidermek için kireç sökücü yeterli olacaktır. Lekenin üzerine bir miktar kireç sökücü sıkın ve yaklaşık 10 dakika bekleyin. Daha sonra ise bulaşık süngeri ve su ile ovalayarak temizleyin. Bu işlem sayesinde duşakabinleriniz tekrar ilk günkü gibi temiz olacaktır. Temizleyeceğiniz yer, çerçeve arası ise diş fırçası kullanmanız iyi olacaktır. Çerçeve arası gibi küçük yerlere ulaşamayabilirsiniz. Eğer bir diş fırçası kullanırsanız, çerçeve arasındaki lekeleri de silebilirsiniz. Fakat diş fırçanızın yumuşak uçlu olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü sert uçlu diş fırçaları, çerçeve arasındaki yerlere zarar verebilir.

Duşakabinlerinizi evdeki doğal yöntemlerle temizlemeniz de mümkün. Biraz karbonat ve beyaz sirke ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Çünkü karbonat ve beyaz sirke karışımı etkili bir temizlik malzemesi olabiliyor. Bir kap içerisine 1 tepeleme yemek kaşığı karbonat koyun. Daha sonra karbonatın çözüleceği kadar beyaz sirke doldurun ve karıştırın. En sonunda bu karışımı bir sprey kutusuna koyun. Temizlemek isteyeceğiniz bölgenin üstüne bu karışımı sıkın ve 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonunda ise bol su ile temizlemek istediğiniz yeri ovalayarak durulayın.

Duş başlıkları nasıl temizlenir?

Duşa başlıklarında biriken kireç kalıntıları can sıkıcı olabilmektedir. Fakat bu sorunun da çözümü oldukça basit. Limon asidi bazlı bir temizleyici kullanıyorsanız, duş başlığınıza sıkın ve bulaşık süngeri ile ovalayın. Fakat bu konuda da doğal yöntemler yardımımıza koşmakta. Duş başlığının sığacağı bir kap alın ve içerisine sirke koyun. Duş başlığınızı da bu kap içerisine koyun. 1 saat kadar bekledikten sonra duş başlığını su ile durulayın. Kap içerisine baktığınızda, ne kadar fazla kireç olduğunu göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bakır çaydanlıkları temizlemenin püf noktaları

Duşakabin camları nasıl parlatılır?

Duşakabin camları sürekli suya maruz kaldığı için her zaman mat bir görünümde olacaktır. Bu durumu çözmenin en kolay yolu, duşakabin camları için özel olarak üretilmiş cam temizleme spreyleri. Bu cam temizleme spreyleri, duşakabin camlarınızı temizlerken aynı zamanda parlak bir görünüm kazanmasını sağlamakta.

Duşakabin camlarının parlaması için doğal bir yöntem bulunmakta. Bu doğal yöntem, limon suyu. Limon suyu asidik bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde duşakabin camlarınıza parlak bir görünüm kazandıracaktır. Mikrofiber bir beze dökeceğiniz limon suyu yeterli olacaktır. Mikrofiber bezle temizledikten sonra nemli bir bezle tekrar üstünden geçerseniz, duşakabin camlarınız parlayacaktır.

Duşakabindeki lekelerin oluşması nasıl önlenir?

Eğer duşakabindeki can sıkıcı lekelerle uğraşmak istemiyorsanız, her duş sonrası duşakabinin kenarlarına sıcak su tutmanız yeterli olacaktır. Duşakabinin kenarlarına ve lekelerin oluşabileceği bölgelere sıcak su tuttuktan sonra ise bir adet kuru bir bez ile üstünden geçerseniz, herhangi bir lekenin oluşmasını önlemiş olacaksınız.

İzleyin: DUŞAKABİN TEMİZLİĞİ | Yumuşatıcının Yaptığına İnanmayacaksınız! | Banyodaki Bütün Kireçler Gitti🤗

X

Etiketlendi:

,