Doğanın bize sunmuş olduğu birçok farklı sağlıklı besin bulunmaktadır. Bu besinler sayesinde hayatımızı çok daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşayabiliriz. Sağlıksız beslenirsek eğer, kanserden kalp hastalıklarına birçok farklı rahatsızlık ile boğuşmak zorunda kalabiliriz. Bu yüzden de doğanın bize sunmuş olduğu bu nimetlerden yeteri kadar faydalanmamız gerekiyor. Bu faydalı besinlerden biri olan taze fındık, içerisindeki vitamin ve sağlıklı yağ asitleri ile insanlar için oldukça faydalıdır. Bu yazımızda sizlere, taze fındığın şoke eden faydalarından bahsedeceğiz.

Taze fındığın faydaları nedir?

Fındık tüketiminin faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde de fındık, insanların için sanıldığından çok daha faydalı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Fındığın en önemli faydalarından biri ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Özellikle taze fındık tüketmek, bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkili olmaktadır. Fındığın bu özelliği nedeni ile özellikle kış aylarında fındık tüketmek oldukça mantıklı olacaktır. Güçlü bir bağışıklık sayesinde de soğuk kış günlerinde yaşayabileceğiniz soğuk algınlığı, grip nezle gibi hastalıklardan kendinizi korumuş olacaksınız. Ayrıca güçlü bir bağışıklık, bu tür hastalıklara yakalandığınız zamanlarda da size yardımcı olacaktır.

Eğer kilo vermek istiyorsanız, günlük yetecek oranda taze fındık tüketebilirsiniz. Çünkü fındık, tokluk hissi vermektedir. Bu sayede de gün içerisinde daha az yemek yiyeceksiniz ve aldığınız kalori daha az olacak. Daha az kalori aldığımız için de kolaylıkla kalori açığı oluşturabiliriz. Bildiğiniz gibi kilo vermenin en kolay yolu, kalori açığı oluşturmaktır. Bu yüzden de taze fındık yardımı ile kolaylıkla kalori açığı oluşturabilirsiniz. Ancak taze fındığın kalorisi yüksek. Bu yüzden de günlük maksimum 1 avuç fındık tüketilmesi öneriyor. Fındığın içerisindeki sağlıklı besin maddeleri, aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır. Bu sayede normalden çok daha fazla yağ yakabileceksiniz.

Taze fındık, sinir sistemi üzerinde de olumlu etkiler barındırmaktadır. Fındık içerisinde yüksek oranda B6 vitamini vardır. B6 vitamini, siniri sisteminin daha düzgün ve sağlıklı bir şekilde işleyebilmesini sağlar. Eğer stres seviyesinizin yükseldiği bir günün sonunda evinize gittiyseniz, bir miktar fındık yiyin. Bu sayede stres seviyenizin düştüğünü ve sinirlerinizin yatıştığını hissedeceksiniz. Aynı zamanda fındık, bilişsel aktivitelerin sağlığı için oldukça önemlidir. İnsanları sakinleştiren fındık, odaklanma ve dikkat dağınıklığı gibi problemlerin üstesinden gelmenize yardım edecektir. Bürün bunlara ek olarak fındık, mutluluk hormonu salgılanması desteklemektedir.

İLGİLİ MAKALE  Fındık fiyatları kaç TL oldu? Güncel Temmuz ayı fındık fiyatlarında son durum

Taze fındık tüketmek, kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle kolesterol seviyesinin düşmesinde etkili olan fındık, aynı zamanda tıkalı damarların açılmasını ve kan basıncının düşmesini sağlar. Bütün bu etkileri ile beraber fındık tüketmek, kalp krizi ve beyin kanaması gibi risklerin azalmasını sağlar. Bunlara ek olarak taze fındık, kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Bu yüzden de uzmanlar, şeker hastalarının düzenli olarak fındık tüketmesi gerektiğini söylemektedir. Ayrıca lifli bir besin olduğu için taze fındık, kabızlık ve ishal gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Taze fındık içerisine sağlıklı yağ asitleri yer almaktadır. Bu sağlıklı yağ asitlerinin tüketimi ise kişinin erken yaşlanmasını engellemektedir. Düzenli olarak fındık tüketirseniz, yaşlanma belirtilerinin oluşmasının önüne geçmiş olacasınız.